W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5340 (umocnienie złotego o 0,6%). Na początku ubiegłego tygodnia doszło do umocnienia kursu złotego, czemu sprzyjało zmniejszenie globalnej awersji do ryzyka odzwierciedlane spadkiem indeksu VIX.
Do poprawy nastrojów inwestorów przyczyniły się sygnały wskazujące na możliwą deeskalację konfliktu na Ukrainie. W dalszej części tygodnia kurs EURPLN charakteryzował się relatywnie niską zmiennością. Publikacje licznych krajowych danych (m.in. o bilansie płatniczym, inflacji i produkcji przemysłowej) nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty.
Przez cały ubiegły tydzień mieliśmy do czynienia z łagodnym wzrostem kursu EURUSD, co było korektą po jego spadku odnotowanym dwa tygodnie temu. Ostatnie jastrzębie wypowiedzi J. Bullarda (por. MAKROmapa z 14.02.2022) nie znalazły odzwierciedlenia w Minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC, stąd jego publikacja nie zdołała odwrócić tendencji do wzrostu kursu EURUSD.
Ogłoszona w ubiegły piątek decyzja agencji Fitch o utrzymaniu ratingu Polski i jego perspektywy jest neutralna dla kursu złotego. W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie zaplanowana na dzisiaj publikacja krajowych danych o sprzedaży detalicznej, która w przypadku realizacji naszej niższej od konsensusu rynkowego prognozy może przyczynić się do lekkiego osłabienia złotego. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję