Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Kursy walut: złoty traci, euro zyskuje. Co czeka EUR/PLN? [7.05.2025]

Dziś kończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które według naszej prognozy, zakończy się obniżką stóp procentowych NBP o 50 pkt baz. Taki jest też konsensus rynkowy i oczekiwania inwestorów. Stopa referencyjna wynosiłaby wtedy 5,25% i byłaby najniższa od 3 lat.

Kursy walut: złoty traci, euro zyskuje. Co czeka EUR/PLN? [7.05.2025]
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Rynki w napięciu przed decyzjami banków centralnych. Fed, RPP i Chiny na radarze inwestorów
    1. Złoty pod presją, euro odzyskuje siłę

      Decyzję powinniśmy poznać w godzinach popołudniowych, a komunikat o godz. 16:00. Za spodziewaną obniżką przemawia, obok wypowiedzi członków Rady, niższe niż prognozował NBP odczyty inflacji w pierwszych miesiącach tego roku, nieco silniejsze wyhamowanie wzrostu płac i słabsze odczyty z gospodarki realnej.

      Dla perspektyw stóp proc. w kolejnych miesiącach kluczowa będzie przede wszystkim konferencja prasowa prezesa NBP, która odbędzie się w czwartek o godz. 15:00. W naszej ocenie kolejne miesiące przyniosą dalsze łagodzenie polityki pieniężnej, choć już w łagodniejszych krokach. Biorąc pod uwagę prognozowaną przez nas ścieżkę inflacji uważamy, że RPP może dokonać jeszcze jednego cięcia o 25 pkt. baz. w czerwcu lub lipcu i powrócić do dalszych obniżek stóp procentowych po wakacjach.

      US: O godz. 20:00 poznamy natomiast decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej dotyczącą stóp procentowych. Wobec obaw o nasilenie inflacji po zaostrzeniu polityki celnej przedział dla głównej stopy procentowej zostanie utrzymany na poziomie 4,25-4,50%. Jako że taka decyzja była komunikowana wcześniej przez bankierów centralnych w USA uwaga przenosi się na konferencję szefa Fed J.Powella i jego retorykę. Obecnie Fed koncentruje się na inflacji, a niezła kondycja rynku pracy pozwana na stabilizację stóp procentowych. Zarówno my jak i inwestorzy na rynkach finansowych spodziewają jednak cięć stóp procentowych w dalszej części roku wraz z prawdopodobnym stopniowym słabnięciem gospodarki i wolniejszym wzrosłem zatrudnienia. Według oczekiwań rynkowych stopy procentowe w USA spadną do końca tego roku łącznie o ok. 75 pkt baz.

      GE: Zamówienia w niemieckim przemyśle w marcu m/m wzrosły o 3,6 proc, wobec konsensusu 1,3% wobec stabilizacji w lutym, co przełożyło się na przyspieszenie rocznej dynamiki do 3,8% r/r z 0,2% r/r.

      EZ: W finalnym wyliczeniu indeks PMI dla usług w strefie euro za kwiecień został zrewidowany w górę do 50,1 pkt z 49,7 pkt podanych wstępnie. Oznacza to usługi w unii walutowej znajdują się w stagnacji, a niezłe tempo wzrostu PKB w 1Q 2025 (0,4% kw/kw).

       

      Reklama

      >> Czytaj więcej: Co kryje się za drzwiami posiedzenia RPP? Polska, USA i Czechy - trzy decyzje, które mogą ruszyć rynkiem FX

       

      Rynki w napięciu przed decyzjami banków centralnych. Fed, RPP i Chiny na radarze inwestorów

      Amerykańska sesja giełdowa zakończyła się na minusach przy umocnieniu obligacji w oczekiwaniu na decyzje w sprawie stóp procentowych. Wypowiedzi D. Trumpa wskazywały na to, że jest otwarty na renegocjacje stawek celnych i ugód dla partnerów chcących uniknąć najwyższych stawek, i kolejne wypowiedzi prezydenta USA wskazują, że sytuacja wciąż jest płynna co rodzi niepewność dla rynku.

      Dzisiejszy dzień będzie stał pod znakiem posiedzeń banków centralnych. Widzimy przestrzeń do odreagowania krajowych stóp rynkowych w górę z najniższych poziomów od wielu miesięcy. Przy realizacji naszego scenariusza obniżki stóp w maju o 50 pb i kolejnych 25 pb w czerwcu i utrzymaniu gołębiego tonu stopy rynkowe mogłyby pozostać względnie stabilne.

      Natomiast wobec tego, że rynek wycenia aż 200 pb obniżek do końca roku wobec naszego scenariusza zakładającego 125 pb, przy mało gołębiej komunikacji RPP korekta stóp rynkowych w górę mogłaby być spora. Nie oczekujemy zmian stóp ze strony Fed na tym i kolejnym posiedzeniu, więc reakcja rynku może być ograniczona.

      W Azji na obniżkę stóp zdecydował się chiński bank centralny, 7-dniowa stopa repo została obniżona o 10 pb do 1,40%. Po nieco lepszych od prognoz danych z niemieckiego przemysłu i po zrostach kontraktów futures na amerykańskie indeksy jest szansa na nieco lepsze nastroje na dzisiejszej sesji.

      Reklama

       

      Złoty pod presją, euro odzyskuje siłę

      Złoty tracił nieznacznie do euro do ok. 4,275 z 4,26 przy mniejszym ruchu walut w regionie i przy wyjątkowo stabilnym

      kursie dolara
      USD/PLN
      3.72
      -0.03 %
      1 tydzień
      -3.86 %
      1 miesiąc
      -7.86 %
      1 rok
      -6.66 %
      5 lat
      -8.55 %
      do euro. Na krajowym rynku stopy procentowej stawki swap obniżyły się nieznacznie, a w nieco większym zakresie spadły rentowności obligacji o ok. 2-7pb w oczekiwaniu na wynik dzisiejszego posiedzenia RPP oraz zachowanie rynku niemieckiego.

      Wykres kursu EUR/PLN

      Screenshot
      1 dzień
      +0.04%
      1 tydzień
      +0.1%
      1 miesiąc
      +1.89%
      6 miesięcy
      -0.19%
      rok bieżący
      -0.44%
      1 rok
      -0.93%
      5 lat
      -6.03%
      max
      +4.23%

      Ruchy kursu EUR/USD były niewielkie przy stabilizacji kursu w przedziale się od 1,132- 1,136. Prezydent USA Trump powtórzył, że Chiny są nadal otwarte na porozumienie. Jednocześnie inwestorzy oczekują na kluczowe decyzje dotyczące polityki pieniężnej ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Anglii, Banku Norwegii i Riksbanku przy prawdopodobnej obniżce stóp przez Bank Anglii.

      Euro odrabiało straty po tym jak F. Merz wygrał drugie głosowanie nad wyborem na kolejnego kanclerza co przyczyniło się do korekt wcześniejszych spadków niemieckich rentowności.

      Prezes szwajcarskiego banku centralnego M. Schlegel powiedział, że SNB jest gotowy interweniować na rynkach walutowych i obniżyć stopy procentowe nawet poniżej zera, aby zapobiec spadkowi inflacji poniżej celu. Opublikowana w poniedziałek inflacja w Szwajcarii spadła w kwietniu do 0%, najniższego poziomu od czterech lat i w dolnej granicy przedziału docelowego SNB 0 -2%.

      Wykres kursu EUR/USD

      Screenshot
      1 dzień
      -0.63%
      1 tydzień
      +0.42%
      1 miesiąc
      +10.58%
      6 miesięcy
      +3.01%
      rok bieżący
      +5.03%
      1 rok
      +6.14%
      5 lat
      +2.76%
      max
      -15.27%

       

      Reklama

      >> Czytaj także: Kurs dolara rośnie, cena złota spada. Analityk, Marek Rogalski komentuje bieżącą sytuację na rynku

      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama

      Najnowsze

      Polecane