Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Euro, dolar, korona, forint, frank, złoty, funt - sprawdź, co dzieje się na FX i co dalej z tymi walutami

|
selectedselectedselected
Kursy walut wprawiają w osłupienie: euro (EUR), dolar (USD), korona (CZK), forint (HUF), frank (CHF), złoty (PLN), funt (GBP) - sprawdź, co dzieje się na FX i co dalej z tymi walutami
Euro, dolar, korona, forint, frank, złoty, funt - sprawdź, co dzieje się na FX i co dalej z tymi walutami
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu złoty dobrze zniósł zmiany na rynkach, wywołane zaostrzeniem napięć między USA i Chinami (po wizycie N.Pelosi na Tajwanie), czy znacznie lepszymi od oczekiwań payrolls. Obserwowaliśmy też kilka prób wyłamania się pary €/PLN poniżej 4,70, ale bez powodzenia. Kurs na przełomie tygodnia pozostał jednak bardzo blisko tego poziomu.

 

Kursy walut wprawiają w osłupienie: euro (EUR), dolar (USD), korona (CZK), forint (HUF), frank (CHF), złoty (PLN), funt (GBP) - sprawdź, co dzieje się na FX i co dalej z tymi walutami  - 1Kursy walut wprawiają w osłupienie: euro (EUR), dolar (USD), korona (CZK), forint (HUF), frank (CHF), złoty (PLN), funt (GBP) - sprawdź, co dzieje się na FX i co dalej z tymi walutami  - 1

 

Kurs €/PLN praktycznie nie zareagował na umocnienie dolara po piątkowych payrolls

To powinno zachęcać inwestorów do kolejnych prób przeciągnięcia kursu poniżej wsparcia na 4,70. Technicznie poziomem docelowym jest 4,68. Przełamanie tego wsparcia byłoby sygnałem powrotu €/PLN do trendu spadkowego, co jednak jest niespójne z krajowymi fundamentami (np. złagodzeniem retoryki NBP). Publikowane w tym tygodniu dane z kraju powinny mieć małe znaczenie dla PLN – handel nadal odbywa się raczej na poziomie całego koszyka CEE, w oparciu o globalny sentyment. Mocniejszy złoty może utrzymać się przez większą część miesiąca, kiedy zmienność na rynkach jest mniejsza, a inwestorzy zamykają bardziej ryzykowne pozycje na okres wakacyjny.

Zobacz także: Potężny wzrost zatrudnienia w USA! Raport Non Farm Payrolls (NFP) mocno zaskoczył

Reklama

 

Kursy walut wprawiają w osłupienie: euro (EUR), dolar (USD), korona (CZK), forint (HUF), frank (CHF), złoty (PLN), funt (GBP) - sprawdź, co dzieje się na FX i co dalej z tymi walutami  - 3Kursy walut wprawiają w osłupienie: euro (EUR), dolar (USD), korona (CZK), forint (HUF), frank (CHF), złoty (PLN), funt (GBP) - sprawdź, co dzieje się na FX i co dalej z tymi walutami  - 3

 

Ryzyko dla złotego pozostaje jednak istotne

Pogorszenie bilansu handlowego i złagodzenie retoryki NBP (wsparte stabilizacją inflacji w wakacje) sugerują jednak szanse na powrót €/PLN do 4,80 po wakacjach. W dalszej części roku spodziewamy się raczej stabilizacji €/PLN w ramach szerokiego trendu bocznego. Jeżeli stopy NBP dojdą do oczekiwanego przez nas poziomu 8,5%, to zajmie to więcej czasu. RPP może też komunikować przedwczesny koniec cyklu podwyżek.

Zobacz także: Cena dolara, franka, euro, eurodolara, euro do franka - sprawdź, ile możesz zapłacić za waluty

 

 

Modele relative value

  • Modele relative value oceniają bieżące odchylenie zmiennych rynkowych od ich teoretycznych wartości wyliczonych na podstawie innych zmiennych rynkowych.
  • Niedowartościowanie złotego wobec euro według naszych szacunków pozostaje wysokie. Rosnące oczekiwania na wzrost stóp procentowych w Polsce uzasadniają dalsze umocnienie złotego wobec wspólnej waluty. Problemem jest niepewność geopolityczna oraz przedłużający się konflikt wokół KPO. Dodatkowo problemem jest niespójna polityka fiskalna i monetarna w kraju. Modele sugerują też pole do zawężenia asset swapów, choć same rentowności obligacji mają ciągle przestrzeń do wzrostu.
Reklama

Kursy walut wprawiają w osłupienie: euro (EUR), dolar (USD), korona (CZK), forint (HUF), frank (CHF), złoty (PLN), funt (GBP) - sprawdź, co dzieje się na FX i co dalej z tymi walutami  - 4Kursy walut wprawiają w osłupienie: euro (EUR), dolar (USD), korona (CZK), forint (HUF), frank (CHF), złoty (PLN), funt (GBP) - sprawdź, co dzieje się na FX i co dalej z tymi walutami  - 4

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama