§ GE: Dziś o godz. 10:00 poznamy sierpniowy odczyt indeksu Instytutu Ifo, tj. wskaźnika najszerzej obrazującego koniunkturę w gospodarce niemieckiej. Według konsensusu prognoz obniżył się on do 100,1 pkt z 100,8 pkt w lipcu.
Wydarzenia i komentarze
§ PL: Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2022 r., w którym założono deficyt budżetu centralnego wynoszący 30 mld PLN wobec planowanego wykonania w tym roku na poziomie 13 mld PLN (ustawa budżetowa na rok 2021 zakładała deficyt 82,3 mld PLN). Natomiast deficyt całości sektora finansów publicznych wynieść ma w 2022r. 2,8% PKB, a więc poniżej 3,0%, tj. granicy uruchamiania procedury nadmiernego deficytu w UE. Wśród założeń makroekonomicznych przyjęto wzrost gospodarczy w latach 2021-2022 na poziomie odpowiednio 4,9% i 4,6%. Średnioroczna inflacja CPI w 2022 r. wynieść ma natomiast 3,3% r/r. Naszym zdaniem założenia makroekonomiczne na 2022 r. są relatywnie konserwatywne i dają przestrzeń do pozytywnej niespodzianki zarówno na poziomie dochodów podatkowych, jak i całości deficytu budżetu państwa. Możliwa wyższa inflacja oraz wzrost gospodarczy będą wspierały stronę dochodową budżetu, a jego ostateczna realizacja będzie uzależniona od zakresu zmian postulowanych w programie Polski Ład, akceptacji przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy oraz skali ewentualnych wydatków. Niemniej jednak sytuacja budżetu w 2022 r. najprawdopodobniej będzie dobra, a potrzeby pożyczkowe niskie, co będzie wspierało rynek obligacji.
§ PL: Według nowej metodologii Badania aktywności ekonomicznej ludności liczba aktywnych zawodowo w Polsce zwiększyła się w 2Q 2021 o 0,5% kw/kw, a stopa aktywności zawodowej wzrosła do 57,6%, tj. o 0,3 pkt proc. Liczba osób klasyfikowanych jako pracujące wzrosła o 1,0% kw/kw, zaś liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się do 606 tys., tj. o 11,8% kw/kw obniżając stopę bezrobocia do 3,5% z 4,0% w 1Q br. Potwierdza to poprawę popytu na pracę w 2Q 2021. wraz ze znoszeniem restrykcji i ożywieniem gospodarczym. Opublikowane wczoraj dane wskazują ponadto na stabilną sytuację na rynku pracy na początku 3Q. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 5,8% wobec 5,9% miesiąc wcześniej. Pewnym negatywnym zaskoczeniem okazał się jednak spadek liczby osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw, tj. wśród firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Wyniósł on w lipcu 10 tys. osób i dotyczył budownictwo oraz wielu podsektorów przemysłu. Niespodzianka ta może wynikać z dostosowania przez firmy zatrudnienia po wygaśnięciu zachęt do utrzymywania miejsc pracy, które dawało wsparcie w ramach tarcz finansowych. Jeśli hipoteza ta jest prawdziwa to wpływ wygaśnięcia pomocy państwowej ma tylko niewielki negatywny wpływ na rynek pracy. Dostosowanie to jest najpewniej jednorazowe, gdyż fundamenty popytu na pracę pozostają korzystne (wysoka liczba ofert pracy, braki pracowników o odpowiednich kwalifikacjach raportowane w badaniach koniunktury).
§ HU: Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Węgier podniósł główną stopę procentową do 1,50% z 1,20%. Jest to już trzecia podwyżka od wybuchu pandemii. Oczekiwania rynkowe wskazują na jeszcze dwie podwyżki po 30 pkt baz. w tym roku.
Rynki na dziś
Dzisiejsza sesja nie powinna przynieść istotnych zmian na rynkach, ponieważ inwestorzy oczekują na sympozjum w Jackson Hole, gdzie mogą paść nowe deklaracje w kwestii perspektyw ograniczenia programu skupu aktywów przez Fed. W tym kontekście ciekawie zapowiada się także piątkowa publikacja danych o inflacji PCE. Do tego czasu zmienność powinna pozostawać niewielka. Ewentualne zaostrzenie retoryki prezesa Fed może dać impuls do większej zmienności i wzrostu wartości dolara, co z kolei zwiększałby presję na osłabienie złotego. Ponieważ jednak rynek w dużej mierze wycenił już przybliżenie momentu rozpoczęcia ograniczania programu QE to nie oczekujemy znacznych zmian na rynku. Dlatego też bazowym scenariuszem na najbliższe dni pozostaje utrzymanie się kursu EUR/PLN w przedziale 4,55-4,60.
Rynek krajowy
Wtorkowa sesja na krajowym rynku walutowym nie przyniosła zmian w obrazie notowań złotego. Kurs EUR/PLN pozostaje w przedziale 4,55-4,60, choć wczoraj oddalił się nieznacznie od jego górnego ograniczenia. Brak publikacji najistotniejszych danych makroekonomicznych oraz ustabilizowanie nastrojów na rynkach globalnych pomogły złotemu nieznacznie zyskać na sile. Nie bez znaczenia była także nieznaczna zwyżka eurodolara, który po dotarciu do poziomu 1,17 wyczerpał potencjał do dalszych spadków. Zakres zmian notowań złotego nie był duży i w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia złoty zyskał ok. 1 grosz względem głównych walut. Spośród walut regionu pozytywnie wyróżniał się węgierski forint, który zyskiwał na wartości na fali kolejnej podwyżki stóp procentowych. Na krajowym rynku długu sesja miała senny przebieg, a rentowności obligacji oscylowały minimalnie powyżej poziomów z zamknięcia dnia poprzedniego.
Rynki zagraniczne
Eurodolar utrzymuje się powyżej poziomu 1,17, oczekując na sympozjum w Jackson Hole. Kurs EUR/USD przy niewielkiej zmienności utrzymywał się w okolicy 1,1740 i w trakcie dzisiejszej sesji trudno będzie o nowe impulsy. Atmosfera wyczekiwania na kluczowe wydarzenia tego tygodnia oraz ewentualne komentarze w kwestii perspektyw polityki pieniężnej w USA sprzyjały też stabilizacji notowań na bazowych rynkach długu. Niemniej zbliżający się moment rozpoczęcia wygaszania programu skupu aktywów przekłada się na stopniowy wzrost rentowności USA. W trakcie wczorajszej sesji dochodowość amerykańskiej 10-latki wzrosła o 2 pkt. baz., podczas gdy rentowności papierów niemieckich oscylowały wokół poziomów z zamknięcia dnia poprzedniego.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję