Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się już 1 czerwca. Choć kraj poznał już nazwiska kandydatów, którzy uzyskali wystarczającą ilość głosów, aby przejść do kolejnego etapu głosowania, ostateczny wynik wyborów nadal pozostaje niepewny.
Wynik wyborów rozczarował? Tak zareagował polski złoty
Państwowa Komisja Wyborcza przekazała w poniedziałek 21 maja oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. Do drugiej tury przeszedł Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej oraz Karol Nawrocki, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Politycy otrzymali odpowiednio 31,36% i 29,54% głosów.
Równolegle tego samego dnia świat obiegła informacja o tym, że Moody’s, jedna z największych agencji ratingowych odebrała w piątek Stanom Zjednoczonym najwyższy ranking kredytowy AAA. Zgodnie z dostępnymi informacjami decyzja została podjęta przez rosnący deficyt budżetowy i powiększający się dług publiczny USA.
Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Krach w USA? Analitycy nie pozostawiają wątpliwości
„Wyjątkowo spokojnym można nazwać poniedziałkowe otwarcie na rynkach i to wcale nie w kontekście wyborów prezydenckich w Polsce, a raczej w kontekście obniżki ratingu USA”, przekazali w poniedziałek analitycy XTB.
„Reakcja na decyzję Moody’s może też nieco rezonować na złotego [...] Niepewność wyborcza może delikatnie dokładać się do tego ruchu, ale nie wydaje się aby wynik wyborów miał być dla naszej waluty decydujący”, dodali odnosząc się do wpływu wydarzeń w Polsce i USA i ich wpływu na kurs złotego.
Eksperci XTB podkreślili również, że wybory prezydenckie w Polsce stanowią jedynie jeden z wielu czynników wpływających na kurs złotego. W związku z tym wszelkie globalne zawirowania mogą oddziaływać na polską walutę w najbliższym czasie.
„Zachowanie złotego w dłuższym terminie jest oczywiście zależne od takich czynników jak polityka monetarna, działania rządu, czy przede wszystkim globalne nastroje. Badając jednak wpływ zachowania złotego po większości wyborów w Polsce w ostatnich 30 latach, nie możemy zaobserwować żadnej dużej zależności. Złoty raczej tracił niż umacniał się po wyborach, ale było to związane przede wszystkim z globalnymi czynnikami”, przekazali.

Źródło: XTB.
Mimo to jednak analitycy ING Think stwierdzili, że „rynek ocenił wynik wyborów jako jastrzębi”. Kurs EUR/PLN spadł o 0,50% podczas sesji w poniedziałek, natomiast USD/PLN: o 0,99%.
Zobacz również: Kurs złotego po wynikach wyborów. Dolar i euro drożeją!
Nowe dane gospodarcze z Polski. Jest lepiej niż oczekiwano
Analitycy ING Think przekazali z kolei, że w najbliższym czasie na kurs złotego wpłynie dzisiejsza publikacja szeregu danych gospodarczych zaplanowanych. Wśród nich znalazł się m.in. odczyt produkcji przemysłowej za kwiecień, który, zgodnie z prognozą ekonomistów banku, miał znaleźć się poniżej oczekiwań rynkowych.
„Dziś rano opublikowane zostaną dane o płacach, produkcji przemysłowej i cenach produkcji za kwiecień. W ostatnich miesiącach dane z Polski zaskakiwały głównie negatywnie i sądzimy, że ten trend się utrzyma. Uważamy więc, że dzisiejsze dane również będą poniżej oczekiwań rynkowych, co powinno wspierać wycenę obniżek stóp Narodowego Banku Polskiego”, stwierdzili analitycy ING Think.
Dane o produkcji przemysłowej okazały się jednak lepsze od oczekiwań rynkowych. Produkcja przemysłowa w kwietniu była niższa o -3,5% w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Rynek spodziewał się odczytu na poziomie 4,8%.

Źródło: Macronext.
W ujęciu rocznym produkcja przemysłowa wzrosła natomiast o 1,2%, wobec spodziewanego osłabienia (-0,2%).

Źródło: Macronext.
Zobacz również: Wkrótce zwrot kursu dolara. Zdumiewająca prognoza dla USD/PLN od banku z USA
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję