W ramach aktualizacji oczekiwań, spodziewamy się głębszego spowolnienia (nadal nie będzie to recesja) w światowej gospodarce w roku przyszłym i tylko skromnego odbicia w roku 2024 r. Niekorzystne warunki gospodarcze w postaci podwyższonej inflacji, kryzysu na europejskim rynku energetycznym oraz pogarszające się nastroje konsumentów i firm będą naszym zdaniem wzmacniane przez restrykcyjną politykę największych banków centralnych, z Fed i EBC na czele. W świetle pogarszających się perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie, w tym w strefie euro, co będzie miało negatywne przełożenie na krajową produkcję przemysłową oraz eksport, obniżamy również prognozy co do wyników rodzimej gospodarki.Wymienione czynniki prawdopodobnie pogłębią spadek rocznej dynamiki PKB w kolejnym kwartale oraz na początku przyszłego roku. W rezultacie spodziewamy się, że w przyszłym roku poziom PKB nie zmieni się (wcześniej +0,5% r/r) a w 2024 r. wzrośnie o 3,1% r/r vs 3,0% r/r w poprzedniej prognozie, jako efekt niższej bazy.
Może Cię zaciekawić: Spowolnienie gospodarcze a przetasowania na rynku akcji
Kurs euro do dolara: duże wahania na głównej parze walutowej (prognoza)
Listopad tego roku przyniósł kilka wydarzeń makroekonomicznych powodujących odpływ kapitału ulokowanego w dolarze i spadek jego wartości. Kurs eurodolara wzrósł ponad 6% w perspektywie miesiąca. Do początku listopada wycena nie mogła przebić parytetu 1,0, jednak po spotkaniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, decyzji o podniesieniu poziomu stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego i publikacji odczytów inflacji konsumenckiej w USA eurodolar rozpoczął wzrosty osiągając dzisiejszy poziom 1,03.
Główną obawą rynku pozostaje docelowy poziom stopy procentowej w USA. Jerome Powell wskazał, że w celu zdławienia inflacji, stopy prawdopodobnie będą musiały docelowo znaleźć się na jeszcze wyższych poziomach niż te, które Fed zakładał za odpowiednie na poprzednich posiedzeniach.
W efekcie inwestorzy wystraszyli się perspektywy przedłużającego się cyklu zacieśniania. Pojawił się jednak sygnał, że od kolejnego posiedzenia skala podwyżek może być niższa. Konferencja prasowa po ogłoszeniu podwyżki stóp procentowych pokazała, że Europejski Bank Centralny (EBC) jest zdeterminowany, aby kontynuować podwyżki stóp procentowych. Prezes EBC Lagarde powiedziała, że tak zwany proces "normalizacji" nie jest jednak zakończony i oczekuje się dalszych podwyżek stóp procentowych. Cykl krótkoterminowy jest wspierający dla waluty Starego Kontynentu i można oczekiwać dalszego wzrostu eurodolara. Od publikacji danych o inflacji w USA rynki wyceniają stabilizację sytuacji i brak lub słabsze zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed co osłabia dolara kierując kapitał do pozostałych walut w parach.
Może Cię zaciekawić: Kursy walut: uwaga, wyprzedaż! Dolar zaczyna tonąć. Co teraz?
EURUSD: za i przeciw
Argumenty za spadkiem kursu EURUSD
- Pogorszenie sytuacji makroekonomicznej w umacniało dolara.
- Zaostrzenie konfliktu na linii Ukraina-Rosja.
- Zimna zima i wyzwania energetyczne Europy
- Przyjęcie gołębiej retoryki przez ECB w wypadku obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego.
- Dalsze wzrost inflacji w Unii Europejskiej
Może Cię zaciekawić: Masz euro (EUR), dolary (USD) czy funty (GBP)? Uważaj
Argumenty za wzrostem kursu EURUSD
- Mocniejsze od oczekiwań zacieśnianie polityki monetarnej przez EBC
- Załagodzenie konfliktu na linii Ukraina-Rosja.
- Stabilizacja rynku energetycznego w Europie i cen surowców.
- Szybkie wprowadzenie Funduszu Odbudowy w UE.
Może Cię zaciekawić: Potężne wzrosty euro, złotego i funta! Kursy GBP/USD oraz EUR/USD ostro w górę
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję