Ekonomiści BNP Paribas uważają, że w warunkach wzrastającej inflacji, RPP zdecyduje się na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej i główne stopa NBP wzrośnie do poziomu 7,50% do końca roku oraz docelowo do poziomu 8,00% w pierwszym kwartale 2023r. Jednak uwzględniające retorykę członków rady, ryzyko dla prognozy jest skierowane w dół. Wiele zależeć będzie od nowej projekcji inflacyjnej, którą NBP zaprezentuje w listopadzie. Z kolei przestrzeń do pierwszych obniżek stóp procentowych może pojawić się dopiero pod koniec 2023r., kiedy to oczekiwane jest powrócenie stopy referencyjnej do poziomu 7,00%, jednak działanie RPP będzie uzależnione od napływających danych makroekonomicznych oraz względnej siły złotego.
Może Cię zaciekawić: Kursy walut szaleją ⚠️ Złoty z nieba do piekła
Kurs franka do złotego: kolejne rekordy! Co dalej?
Wrzesień przyniósł dalsze wzrosty notowań pary walutowej CHF/PLN i pod koniec miesiąca ustanowiła ona kolejny szczyt, na poziomie 5,13, a od początku października oscyluje w zakresie 4,90 – 5,00. Umocnienie się franka względem złotego wynika głównie z decyzji banków centralnych. We wrześniu Narodowy Bank Szwajcarii po raz drugi z rzędu zdecydował o podniesieniu stóp procentowych, tym razem o 75 pb (w czerwcu podwyżka o 50pb).
Odczyt inflacji za wrzesień okazał się być poniżej oczekiwań oraz poprzedniego odczytu (3,3% vs. 3,5%), co nieco zmniejsza presję na kontynuację zdecydowanego jastrzębiego podejścia przez SNB na grudniowym posiedzeniu. Polskiej walucie nie pomogła ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która na październikowym posiedzeniu wbrew rynkowym oczekiwaniom przerwała cykl podwyżek stóp procentowych.
W świetle powyższych informacji, obniżamy nasze prognozy odnośnie kształtowania się notowań pary EUR/CHF do poziomu 0,92 w horyzoncie końca 2023 r., co implikuje notowania CHF/PLN na poziomie ok. 5,11 w tym horyzoncie czasowym.
Może Cię zaciekawić: Kursy walut: powraca koszmar? Wszystko przeciw złotemu
Cena franka: prognoza dla kursu CHFPLN
Argumenty za spadkiem kursu CHFPLN
- Zakończenie działań wojennych na Ukrainie, powrót światowej gospodarki na wzrostową ścieżkę dynamiki PKB i w konsekwencji wzrost „apetytu na ryzyko”
- Możliwe interwencje walutowe Szwajcarskiego Banku Centralnego
- Przewartościowanie franka w stosunku do innych walut
- Złagodzenie jastrzębiej polityki przez SNB w obliczu spadku oczekiwań inflacyjnych
Może Cię zaciekawić: Rosyjskie rakiety spadły na Polskę? Rynki analizują potencjalne implikacje wybuchu w Przewodowie
Argumenty za wzrostem kursu CHFPLN
- Utrzymanie jastrzębiego tonu w zakresie polityki pieniężnej przez SNB oraz wzrost oczekiwań inflacyjnych w Szwajcarii
- Utrzymywanie się zmienności na rynkach w połączeniu z obawami o przyszły poziom wzrostu gospodarczego i wyprzedażą ryzykownych aktywów
- Potencjalna eskalacja napięć politycznych i handlowych zwiększająca popyt na tzw. bezpieczne aktywa do których należy frank szwajcarski
- Interwencje Narodowego Banku Polski w celu osłabienia polskiego złotego, przy jednoczesnym braku uczestnictwa w procesie przewalutowania kredytów frankowych
Może Cię zaciekawić: Kursy walut: potężny spadek złotego! Przecena dolara
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję