Na wrześniowym posiedzeniu, Rada Prezesów EBC podjęła decyzję o podniesieniu stopy depozytowej o 75pb do poziomu 0,75%. Spodziewamy się, że mimo pogarszających się danych makro, EBC skupi się na zwalczaniu inflacji, a ta w sierpniu również negatywnie zaskoczyła i przekracza już 9,0% r/r w całej w strefie euro. Jedocześnie ostatnie komentarze ze strony przedstawicieli EBC są wyraźnie jastrzębie. Na kolejnych posiedzeniach spodziewamy się kontynowania zacieśniania z podwyżkami stóp na czele.
W październiku oczekujemy podwyżki o 50pb a następnie 25pb w grudniu. Dalej zakładamy 2x25pb w 1Q23, stąd na koniec tego kwartału zakładamy stopę depozytową na poziomie 2,0%. Większa niepewność co do ścieżki stóp procentowych obejmuje przyszły rok. Decyzje EBC zależeć będą od danych makro, jednak mimo braku forward guidance prezes Lagarde zasugerowała liczbę kolejnych ruchów w zakresie od 2 do 5 podwyżek oraz podtrzymała wagę walki z inflacją.
Z kolei pod koniec lipca Fed podjął decyzję (zgodnie z oczekiwaniami) o wzroście stóp procentowych o 75 punktów bazowych, co plasuje obecnie stopę funduszy Fed w przedziale 2,25-2,5%. Poza oczekiwanym wzrostem stóp procentowych, wystąpienie Jeroma Powella można odbierać jako bardziej jastrzębie. Prezes Fed przedstawił, że głównym celem rady jest sprowadzenie inflacji do celu 2%.
Czytaj także: Rynek akcji nie da zarobić, prócz "wartościowych" i "jakościowych" rynków, takich jak Stany Zjednoczone, oceniają analitycy
Kurs dolara (prognozy): co dalej z USDTRY? Kurs liry tureckiej pod presją
Druga połowa lipca przyniosła kontynuację osłabienia tureckiej waluty i kurs USD/TRY wzrósł do okolic 18,0TRY, gdzie oscylował do połowy sierpnia. Kolejne dni przyniosły jednak dalsze osłabienie się liry i kurs stopniowo wzrastał, a obecnie znajduje się w okolicach 18,27 TRY, czyli w rejonie szczytów osiągniętych w grudniu 2021r. Poza umocnieniem dolara amerykańskiego z uwagi na oczekiwane dalsze podwyżki i stóp procentowych, na wzrost notowań USDTRY wpływ miała dalsza deprecjacja tureckiej waluty jako rezultat utrzymującego się ryzyko geopolitycznego w regionie w związku z wojną w Ukrainie (dotychczas polityka zagraniczna Turcji balansowała miedzy Zachodem a Rosją – Turcja należy przy tym do NATO) a także pogarszająca się kondycją tureckiej gospodarki.
Czytaj także: Erdoganomika, czyli kryzys w Turcji trwa! Miejscowa lira zalicza poważny upadek
Sytuacja gospodarcza z ponad 10% stopą bezrobocia, ponad 80% inflacją r/r w sierpniu oraz utrzymujący się deficyt na rachunku bieżącym nadal nie sprzyja walucie. Mimo powyższego, od grudnia 2021 r. Bank Centralny Turcji utrzymywał główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 14,0%, a w sierpniu obniżył ją do 13,0%, podczas gdy jeszcze w sierpniu 2021 r. poziom ten wynosił 19,0% (następne posiedzenie 22 września). Powyższe działania pozostają dla inwestorów zagranicznych wyjątkowo niezrozumiałe i wbrew ogólnie przyjętym sposobom przeciwdziałania utracie wartości pieniądza.
Co więcej, w czerwcu prezydent Erdogan jasno sugerował, że wkrótce może dojść do obniżek stóp procentowych, mimo wysokiego otoczenia inflacji. Z drugiej strony za spadkiem kursu USDTRY przemawia oczekiwane osłabienie dolara amerykańskiego, niemniej utrzymywanie niekonwencjonalnej polityki monetarnej oraz ingerencje prezydenta Erdogana finalnie mogą neutralizować wspomniany czynnik.
Czytaj także: Niepewne perspektywy dawnego imperium. Co kryje się za problemami Turcji?
PERFORMANCE I AKTUALNE PROGNOZY WALUTOWE
Co dalej z kursem franka (CHF), dolara (USD), funta (GBP), euro (EUR) oraz korony norweskiej (NOK)? - najnowsze prognozy dla FOREX
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję