Początek nowego tygodnia przyniósł osłabienie amerykańskiego dolara, gdzie kurs EUR/USD wzrósł w okolice 1,1740, co sprzyjało spadkowi pary USD/PLN nawet poniżej 3,90. Złoty jednak lekko osłabiał się w relacji do euro co przyczyniło się do utrzymania notowań EUR/PLN powyżej poziomu 4,58.
W poniedziałek na froncie danych w centrum uwagi były odczyty indeksów PMI
W strefie euro w sierpniu zanotowane zostały spadki zarówno w sektorze przemysłowym do 61,5 pkt (poprzednio: 62,8; konsensus: 62,0) jak i usługowym do 59,7 pkt (poprzednio: 59,8; konsensus: 59,8). W USA dane PMI okazały się nawet bardziej rozczarowujące z indeksem przemysłowym wynoszącym 61,2 pkt (poprzednio: 63,4; konsensus: 62,5), a usługowym jedynie 55,2 pkt (poprzednio: 59,9; konsensus: 59,5). Jednak bardziej niż publikowane dane, wpływ na spadek notowań EUR/USD miała poprawa nastrojów rynkowych, które prowadziła do wzrostów popytu na aktywa ryzykowne (co widać między innymi we wzrostach indeksów giełdowych). Ponadto na niekorzyść dolara działało ograniczenie rynkowych oczekiwań na rychłe ogłoszenie normalizacji polityki pieniężnej Fed. Odbywające się w dalszej części tego tygodnia sympozjum w Jackson Hole zostanie ostatecznie zorganizowane w formie online, a ostatnie wypowiedzi członków Fed jak R. Kaplana (uważanego za jastrzębia) wskazały na pojawienie się obaw o wpływ wzrostu zakażeń koronawirusem na sytuację gospodarczą.
Nieco zwiększony popyt na aktywa ryzykowne oraz osłabienie dolara stało się wsparciem dla walut rynków wschodzących
Jednak pomimo umocnienia walut CEE w stosunku do dolara, w relacji z euro pozostawały bardziej stabilne. PLN był tylko nieznacznie słabszy od pozostałych walut regionu, jednak brak podwyżek stóp procentowych widoczny jest w perspektywie ostatnich tygodni, gdzie CZK oraz HUF są nieco mocniejsze. Wtorkowa decyzja MNB w sprawie stóp procentowych może przyczyniać się do zwiększonego rozdźwięku między tymi walutami, gdzie kurs PLN/HUF w okolicach 76,30 znajduje się na najniższych poziomach od blisko dwóch lat.
Na rynku stopy procentowej poniedziałkowa sesja przyniosła wzrost krzywych dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS. Publikacja danych nt. podaży pieniądza M3 nie wpłynęła na notowania, które wciąż były uzależnione od tendencji globalnych. Początek tygodnia na świecie przyniósł wzrost popytu na aktywa ryzykowne, co sprzyjało wzrostowi rentowności obligacji. Na początku dnia inwestorów uspokoić mogła informacja o braku nowych zachorowań w Chinach, z kolei słabsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI w Europie zostały przez nich zignorowane.
Najciekawszym wydarzeniem wtorkowej sesji będzie posiedzenie banku centralnego Węgier
Prawdopodobna podwyżka głównej stopy procentowej o 30 pb. do 1,50% tworzyć może krótkoterminowo presję na wzrost krzywych dochodowości w regionie CEE-3. Z kolei krajowa publikacja danych nt. stopy bezrobocia w lipcu (PKO: 5,8%) nie będzie miała wpływu na notowania. W konsekwencji rentowności 2-letnich obligacji powinny pozostać w okolicach 0,4%, a 10-letnich mogą testować 1,75%. Poza posiedzeniem MNB, istotne znaczenie będą miały też nastroje na świecie. Utrzymanie się popytu na aktywa ryzykowne będzie sprzyjać wystromieniu się krzywych dochodowości wzmacniając wspomniany ruch.
Decyzja MNB pokaże jak istotne dla banków centralnych w regionie są informacje dotyczące rozwoju kolejne fali COVID-19
Będzie to ciekawe wydarzenie w kontekście niedawnej decyzji banku centralnego Nowej Zelandii, który zaskoczył inwestorów pozostawiając stopy bez zmian. Krótkoterminowo MNB będzie działać pod nieco mniejszą presją, ponieważ inflacja w lipcu spadła silniej niż oczekiwano do 4,6% r/r wobec 5,3% miesiąc wcześniej (wciąż pozostaje jednak powyżej celu inflacyjnego wyznaczonego między 2% a 4%). Obecnie podwyżka stóp jest w pełni oczekiwana i wyceniona przez rynek, podobnie jak kontynuacja cyklu w dalszej części 2021 r. Bank centralny sygnalizował, że będzie nadal podnosił stopy, niemniej w bardziej niepewnym środowisku nie można wykluczyć niższej skali podwyżki lub bardziej umiarkowanego tony komunikatu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję