Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń rynkowych - Dziennik Ekonomiczny

|
selectedselectedselected
Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń rynkowych - Dziennik Ekonomiczny | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

POL: Szef gabinetu Prezydenta A.Dudy poinformował, że Prezydent zgłosił kandydaturę A.Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisku Prezesa NBP, a wniosek w tej sprawie trafił już do Marszałek Sejmu. Obecna kadencja A.Glapińskiego dobiega końca 21 czerwca br.

USA: R.Bostic (Atlanta Fed) w wywiadzie dla FT opowiedział się za trzema podwyżkami stóp procentowych po 25bp w tym roku, z pierwszą z nich już w marcu. Podkreślił, że w takim scenariuszu polityka Fed nadal pozostawałaby akomodacyjna. Jednocześnie przyznał, że gdyby inflacja okazała się być bardziej uporczywa niż się obecnie wydaje, Fed będzie gotów do bardziej agresywnych podwyżek, także w ruchach po 50pb lub na każdym posiedzeniu Rezerwy Federalnej.

GER: Wzrost PKB w 4q21 wyniósł 0,7% k/k (odsez.) i 1,4% r/r, co oznacza, że poziom PKB jest już tylko o 1,5% poniżej tego z 4q19 (ostatniego kwartału przed pandemią). W całym 2021 wzrost PKB wyniósł 2,8%. Wzrost PKB Polski, zazwyczaj ściśle skorelowany z wynikami gospodarki Niemiec (por. wykres obok), tym razem może się okazać lepszy od tempa wzrostu niemieckiego PKB o ok. 3pp (wobec różnicy w tempie wzrostu wynoszącej 1,9pp w 2020), wykazując wyjątkową odporność na recesję w niemieckim przemyśle. Potwierdzają to wyniki krajowego przetwórstwa pod koniec 2021 (dwucyfrowy wzrost produkcji).

EUR: Podaż pieniądza M3 w strefie euro w grudniu wzrosła o 7,0% r/r (wobec 7,4% r/r w listopadzie). Stabilnie rosnącej akcji kredytowej w sektorze gospodarstw domowych towarzyszy przyspieszenie akcji kredytowej dla przedsiębiorstw (por. wykres) – to dobry znak dla kontynuacji popandemicznego ożywienia. Dane zapewne nie umkną uwadze EBC, który powinien w tym roku podjąć decyzję o „zdjęciu nogi z gazu” i stopniowej normalizacji polityki pieniężnej (choć do podwyżek stóp procentowych jeszcze wg nas nie dojdzie).

 

Reklama

Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń ekonomicznych - 1Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń ekonomicznych - 1

 

EUR: Wskaźniki ESI dla państw strefy euro za styczeń lekko pogorszyły się. Ogólny wskaźnik koniunktury obniżył się dla strefy euro o 1,1pkt., do 112,7 pkt. (szczegóły w kalendarzu). Wskaźnik ESI dla całej UE był w styczniu o 1,4 pkt niższy niż miesiąc wcześniej. Było to pochodną spadku subindeksów w usługach, budownictwie oraz w mniejszym stopniu w przemyśle i w sektorze konsumenckim. Wyraźnie poprawiły się za to nastroje w handlu detalicznym. Wśród poszczególnych państw UE nastroje w biznesie najmocniej poprawiły się w Niemczech i w Hiszpanii, a pogorszyły się istotnie we Włoszech, Polsce, Francji i Holandii – te różnice w dużym stopniu można wiązać z różnymi etapami zaawansowania wywołanej przez Omikrona kolejnej fali pandemii oraz różnym natężeniem obostrzeń. Podsumowując, obawy firm o wyniki, zagrożone wskutek kolejnej fali pandemii w styczniu, nadal były dominującą siłą determinującą nastroje w Europie. Wydaje się jednak, że jest to efekt przejściowy (choć jego długość jest bardzo niepewn a i zależna od specyfiki danego kraju).

 

 

Reklama

USA: Finalny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan pokazał większy spadek nastrojów amerykańskich konsumentów w styczniu niż pierwotnie sądzono. Indeks spadł do 67,2 pkt. z 70,6 w grudniu, notując najniższy poziom od listopada 2011. Pogorszyły się zarówno oczekiwania, jak i ocena bieżącej sytuacji. Wzrosły oczekiwania inflacyjne, zarówno w krótkim, jak i długim horyzoncie czasowym. Na pogorszenie nastrojów wpłynęła pandemia (kolejna fala), ale także spadek notowań na nowojorskiej giełdzie. Odczyt wskazuje, że konsumenci mogą niewłaściwie interpretować działania Fed, uważając, że to one stwarzają problem, a nie są jego rozwiązaniem.

USA: Dane o dochodach Amerykanów za grudzień pokazały wzrost (0,3% m/m vs 0,5% m/m w listopadzie, po rewizji z 0,4% m/m). Stabilny napływ środków do portfeli amerykańskich konsumentów nie przełożył się na ich aktywność wydatkową. Wydatki amerykańskich gospodarstw domowych spadły o 0,6% m/m (wobec wzrostu o 0,4% m/m w listopadzie, po rewizji z 0,6% m/m). Wskaźniki nastrojów sugerują co prawda, że konsumenci wciąż chcą zwiększać swoje zakupy, ale niepewność związana z obecną fazą cyklu i działaniami Fed może oznaczać, że konsumpcja pozostanie przytłumiona w pierwszych miesiącach 2022, a sygnału do jej ponownego odbicia należy szukać w danych o inflacji, które od 2q22 powinny pokazywać lekkie osłabienie presji cenowej.

 

Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń ekonomicznych - 2Kursy walut NBP na dzień 2022.01.31 oraz przegląd wydarzeń ekonomicznych - 2

 

USA: Inflacja PCE w grudniu wzrosła do 5,8% r/r z 5,7% r/r w listopadzie. Inflacja bazowa PCE, ulubiona miara Fed, przyspieszyła do 4,9% r/r z 4,7% r/r miesiąc wcześniej. Niska baza odniesienia wskazuje, że inflacja może przyspieszać na początku 2022, ale już od 2q22 powinna się normalizować. Stopniowo maleć będzie wpływ czynników przejściowych związanych z pandemią i zakłóceniami w globalnych łańcuchach wartości dodanej. Utrzymywać się będzie z kolei wpływ podwyższonego wzrostu czynszów najmu mieszkań.

Reklama

CHN: Oficjalny wskaźnik PMI dla chińskiego przetwórstwa spadł w styczniu do 50,1 pkt. z 50,3 pkt w grudniu, a indeks Caixin (obrazujący kondycję mniejszych, prywatnych firm) spadł do 49,1 pkt. z 50,9 pkt. miesiąc wcześniej. Indeksy pokazały dalsze osłabienie popytu krajowego, przy nieco korzystniejszym obrazie zamówień zagranicznych oraz utrzymaniu presji kosztowej. Oficjalny wskaźnik PMI dla sektora usług także spadł, do 51,1 pkt. z 52,7 pkt. w grudniu, głównie ze względu na ograniczenia związane z kolejną falą zachorowań na Covid, które w największym stopniu odcisnęły swoje piętno na transporcie i turystyce. Łącznie indeksy PMI wskazują, że obserwowane pod koniec 2021 osłabienie koniunktury w Chinach pogłębia się, co najprawdopodobniej pociągnie za sobą dalsze działania stymulacyjne chińskich władz.

TUR: Prezydent R.T.Erdogan zdymisjonował szefa Narodowego Urzędu Statystycznego. Powodem odwołania jest opublikowanie na początku stycznia danych o inflacji CPI, które pokazały jej wzrost do 36,1% r/r.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Tematy

nbp kursy walut kurs euro nbp nbp kurs euro kurs dolara nbp nbp sredni kurs euro sredni kurs euro nbp kurs średni nbp euro kurs funta nbp kurs franka nbp kurs franka szwajcarskiego nbp nbp kurs dolara kurs nbp euro kurs euro nbp archiwum kursy walut nbp archiwum nbp kursy walut archiwum archiwalne kursy walut nbp notowania walut nbp tabela nbp kursy walut średni kurs dolara nbp nbp kurs euro archiwum kurs sprzedaży euro nbp kurs euro archiwum nbp kurs sredni euro nbp kursy walut nbp euro kurs euro nbp dzisiaj kursy walut nbp archiwalne kursy walut nbp na żywo kursy walut nbp money euro kursy walut nbp nbp kurs euro sprzedaż euro luty 2022 średni kurs euro nbp dziś kurs nbp euro archiwum średni kurs euro nbp dzisiaj archiwum kursy walut nbp kursy walut na żywo nbp nbp archiwalne kursy walut kurs euro luty 2022 dolar luty 2022 usd luty 2022 gbp luty 2022 pln luty 2022 eur luty 2022 eurusd luty 2022 kurs dolara luty 2022 kurws funta luty 2022 funt luty 2022 funt szterling luty 2022 funt brytyjski luty 2022 frank luty 2022 frank szwajcarski luty 2022 kurs franka luty 2022 kurs franka szwajcarskiego luty 2022 notowania euro luty 2022 notowania dolara luty 2022 notowania franka luty 2022 notowania funta luty 2022 cena euro luty 2022 cena dolara luty 2022 cena funta luty 2022 cena franka luty 2022 euro w lutym 2022 kurs euro w lutym 2022 kurs dolara w lutym 2022 dolar w lutym 2022 funt w lutym 2022 frank w lutym 2022 frank szwajcarski w lutym 2022 funt szterling w lutym 2022 funt brytyjski w lutym 2022 kurs funta w lutym 2022 kurs franka w lutym 2022 usd w lutym 2022 gbp w lutym 2022 eur w lutym 2022 chf w lutym 2022 pln w lutym 2022 kurs złotego w lutym 2022 rada polityki pieniężnej zmiany w lutym 2022 rpp zmiany w składzie zmiany w składzie rpp zmiany w składzie rady polityki pieniężnej zmiana składu rpp zmiany członków rpp zmiana członków rady polityki pieniężnej prezes rpp prezes rpp kandydaci glapiński 2022 glapiński w rpp kandencja glapińskiego w rpp
Reklama
Reklama