Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut (komentarz): Złoty odrobił straty, nadzieje na zmianę nastawienia Fedu nie gasną

|
selectedselectedselected
Kursy walut (komentarz): Złoty odrobił straty, nadzieje na zmianę nastawienia Fedu nie gasną | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Szok na rynkach po wybuchu rakiet na terytorium Polski nie trwał długo. Inwestorów uspokoiły informacje, że był to najprawdopodobniej ukraiński pocisk przeciwlotniczy, więc nie ma bezpośredniego ryzyka dalszej eskalacji napięć między NATO, czy UE, a Rosją. Efekt było przede wszystkim widać na złotym. Z porannego szczytu na 4,78, dziś rano kurs jest już znów poniżej 4,70. Kurs €/US$ był natomiast względnie stabilny cały dzień. Dolar dość słabo zareagował m.in. na lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej z USA. Para podjęła nieudaną próbę wybicia ponad 1,0450. Dziś rano waha się przy 1,0330.
  • Na bazowych rynkach długu trwało natomiast umocnienie. Inwestorzy ciągle liczą na zmianę nastawienia Fed i nieodległe obniżki stóp. Amerykańskie i niemieckie 10latki zyskały po około 7pb. Amerykańskie 2latki zakończyły dzień bez dużych zmian, ale niemieckie zyskały kolejne 9pb. Mimo dalszego umocnienia na rynkach bazowych, dochodowości SPW wyhamowały spadki. Krajowa 10latka zakończyła dzień z małymi zmianami, a 2latka 5pb słabiej.

 

€/US$ na razie w trendzie bocznym

  • Wskaźniki techniczne nadal sugerują, że po zeszłotygodniowym wzroście €/US$ para powinna przejść do stabilizacji lub korekty. W końcówce tygodnia nie ma też z resztą na tyle istotnych danych z głównych gospodarek, aby jeszcze mocniej zmienić oczekiwania rynku co do dalszych posunięć Fed. Dolara wspiera też lekkie osłabienie juana. Należy jednak podkreślić, że po zeszłotygodniowej inflacji z USA (spore zaskoczenie po niższej stronie) wyraźnie spadły oczekiwania na kolejne podwyżki stóp Fed, co przełożyło się na niższe swapy w US$, które nie odbiły się do tej pory. Poza okresem prezydentury D.Trumpa spread tych instrumentów wobec krzywej niemieckiej dobrze określał kierunek €/US$. Stąd nawet powrót €/US$ do parytetu będzie problematyczny, o ile nie dojdzie do pogorszenia nastrojów na rynkach i powrotu kapitałów do USA.

 

 

Szybka odbudowa wartości złotego

  • Wyraźnie pozytywna reakcja złotego na wczorajsze doniesienia o przyczynach wybuchu rakiety na terytorium Polski daje dziś nadzieje na kontynuację spadku €/PLN. Najbliższa strefa wsparcia to okolice 4,67-68. Nie da się jednak wykluczyć zejścia nawet do 4,65 w horyzoncie kilku dni. Nastroje na rynkach szybko poprawiły się, a wiara inwestorów w szybkie obniżki stóp Fed premiuje waluty rynków wschodzących.
  • Kierunek dla €/PLN na przełomie roku w dużym stopniu wyznaczy otoczenie międzynarodowe. Nasze szacunki wskazują, że złoty jest ciągle o około 3% słabszy wobec euro (w ujęciu wartości godziwej) z uwagi na czynniki polityczne, jak konflikt z UE, czy wojna na Ukrainie. Chociaż wiele czynników ciągle przemawia przeciw złotemu, to rosnący €/US$ znacząco podnosi szanse, że para €/PLN zakończy ten rok poniżej 4,80. Na razie ciągle nie jest to nasz bazowy scenariusz, ale inwestorów cieszą postępy militarne Ukrainy, czy próby osiągnięcia porozumienia przez polski rząd z KE. Rozkład ryzyk nadal sugeruje przecenę złotego pod koniec roku, ale jej skala będzie prawdopodobnie mniejsza niż dotychczas zakładaliśmy.

 

Nadzieje na zmianę nastawienia Fed nadal wspierają rynki długu

  • Na bazowych rynkach długu spodziewamy się stabilizacji lub dalszych, ale niewielkich spadków rentowności. Rynek nie dał się przekonać wystąpieniom z FOMC i niezmiennie zakłada zmianę (czy też pivot) w polityce Fed. W końcówce tygodnia nie ma tez danych, które mogłyby to zmienić. To tym bardziej prawdopodobne, że rynek zignorował wczoraj udane dane o sprzedaży detalicznej z USA.
  • Odreagowanie na krajowym rynku po silnym umocnieniu SPW z poprzednich dwóch tygodni może nie potrwać zbyt długo. Na razie dominują pozytywne czynniki, zarówno zagraniczne (wiara w zmianę nastawienia Fed), jak i lokalne (koniec cyklu podwyżek NBP, nadzieje na mniejsze niż obawiano się jeszcze jakiś czas temu plany emisji SPW w 2022.).
  • Obawiamy się jednak, że optymizm inwestorów co do możliwości ograniczenia podaży SPW na 2023 rok jest przedwczesny. O przełom w relacjach z KE i odblokowanie KPO może być trudno. Także próby przeniesienia kosztów walki z inflacją na spółki energetyczne niekoniecznie mogą się udać. Zdecydowanym pozytywem dla SPW jest finansowanie w walutach twardych, ale raczej nie zatrzyma to stromienia krzywej SPW w grudniu.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama