Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut - kluczowe dane dla notowań dolara (USD), euro (EUR) i złotego (PLN). Kalendarz makroekonomiczny

|
selectedselectedselected
Kursy walut - kluczowe dane dla notowań dolara (USD), euro (EUR) i złotego (PLN). Kalendarz makroekonomiczny | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowegonotowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Na skróty:

  • Do kluczowych danych z USA będą należeć środowe odczyty sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w grudniu
  • W poniedziałek poznamy finalne dane na temat grudniowej inflacji w Polsce, a we wtorek odczyt inflacji bazowej
  • W poniedziałek Eurostat opublikuje dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w strefie euro
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG

 

Reklama

 

Dolar amerykański, indeks dolara (DXY) i pary walutowe z USD (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD)

Handel na amerykańskim rynku rozpocznie się od wtorku ze względu na poniedziałkowe święto - Dzień Martina Luthera Kinga (15 stycznia).

W środę o godz. 14:30 opublikowane zostaną grudniowe dane na temat sprzedaży detalicznej, w tym bez samochodów oraz bez samochodów i paliw. Analitycy spodziewają się utrzymania symbolicznej dynamiki wzrostu na poziomie 0,3 proc. w skali miesiąca (jak w listopadzie). W przypadku sprzedaży detalicznej bez samochodów konsensus zakłada odczyt 0,2 proc. mdm.

O godz. 15:15 poznamy grudniowe dane na temat produkcji przemysłowej oraz wykorzystania mocy produkcyjnych - analitycy spodziewają się spadku produkcji o -0,1 proc. w porównaniu do listopada (w którym produkcja wzrosła o 0,2 proc. mdm.

W czwartek o godz. 14:30 opublikowane zostaną grudniowe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości - rozpoczęte budowy i wydane pozwolenia na budowę. Analitycy spodziewają się spadku liczby rozpoczętych budów do 1,45 mln z 1,56 mln w listopadzie.

Reklama

W piątek o godz. 16:00 opublikowane zostaną grudniowe dane na temat sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym. Oczekiwany przez analityków odczyt to 3,8 mln, wobec 3,82 mln miesiąc wcześniej.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Inflacja w USA - znamy najważniejsze dane dla Fed i kursu dolara (USD)

 

W środę o godz. 20:00, dokładnie na dwa tygodnie przed styczniowym posiedzeniem FOMC, opublikowana zostanie tzw. Beżowa Księga Fed, będąca podsumowaniem ostatnich odczytów makroekonomicznych z USA i zbiorem regionalnych danych na temat gospodarki, dającym istotne wskazówki dla polityki monetarnej prowadzonej przez Fed.

Reklama

 

Polski złoty (PLN) - pary walutowe USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN

W poniedziałek GUS opublikuje ostateczne i kompletne dane na temat grudniowej inflacji w Polsce. Wstępny odczyt okazał się niższy od oczekiwań - dynamika CPI w skali roku wyniosła 6,1 proc., zaś w ujęciu miesięcznym 0,1 proc. Sama publikacja ostatecznych danych nie powinna przynieść zaskoczenia, można bowiem spodziewać się jedynie niewielkiej rewizji odczytu w górę (o 0,1 pp.).

We wtorek o godz. 14:00 NBP opublikuje grudniowe dane na temat inflacji bazowej (bez uwzględnienia cen żywności i energii) - oczekiwany odczyt to 6,9 proc. w skali roku, wobec 7,3 proc. rdr w listopadzie.

W piątek o godz. 10:00 GUS opublikuje grudniowe dane z przemysłu - ceny produkcji sprzedanej (czyli dane o inflacji producentów) oraz ceny produkcji budowlano-montażowej. Analitycy spodziewają się dalszego spadku dynamiki inflacji producentów, do -5,7 proc. rdr, wobec -4,7 proc. w skali roku w listopadzie. 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zaskakujące dane! Inflacja u lidera drożyzny jest już niższa niż w Polsce!

Reklama

 

 

Strefa euro (pary walutowe: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF)

Do kluczowych danych ze strefy euro w nadchodzącym tygodniu można zaliczyć ostateczne odczyty inflacji za grudzień - we wtorek o godz. 8:00 poznamy kompletne dane z Niemiec (CPI i HICP), natomiast w środę o godz. 11:00 odczyty grudniowej inflacji ze strefy euro (HICP i bazowa HICP).

We wtorek o godz. 11:00 poznamy odczyt styczniowego indeksu instytutu ZEW, będącego wskaźnikiem nastrojów w niemieckiej gospodarce, oczami inwestorów instytucjonalnych i profesjonalnych analityków. Oczekiwany odczyt to 12,8 pkt., czyli identyczny jak w grudniu ubiegłego roku.

Reklama

W poniedziałek o godz. 11:00 Eurostat opublikuje listopadowe dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w strefie euro w listopadzie. Analitycy oczekują spadku sprzedaży detalicznej o -6,4 proc. w skali roku i spadku produkcji przemysłowej o -0,3 proc. w ujęciu miesięcznym.

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE: Nie wojna, ani terroryzm. Oto największe zagrożenia dla świata wg ekspertów z Davos

 

**************

Kursy walut NBP 15.01.2024 r.: burza na walutach

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama