W 2022 roku dolar korzystał z faktu, że Fed podnosił swoją kluczową stopę procentową. Polityka monetarna Rezerwy Federalnej stała się mocno restrykcyjna przez co USD stał się atrakcyjny. EBC w porównaniu do amerykańskiej instytucji wydawał się przez większą część roku niezdecydowany (zmiana nastąpiła dopiero w grudniu).
Zobacz także: Panika na akcjach europejskich banków, Saudyjczycy już nie wspomogą!
Główna para walutowa ma szansę na kontynuację wzrostów do poziomu 1,10 lub wyższego. Jeśli w 2023 r. globalne wskaźniki inflacji znacznie spadną ze względu na stabilizację cen energii i rozluźnienie wąskich gardeł w łańcuchu dostaw, obserwatorzy i uczestnicy rynku mogą dojść do wniosku, że szybkie podwyżki stóp Fed z 2022 r. były przesadzone. W rezultacie część terytorium, które dolar amerykański zdobył w 2022 r., może zostać utracona w 2023 r., co w konsekwencji może spowodować dalszy wzrost głównej pary walutowej w kierunku 1,10.
Zobacz także: Kurs euro do dolara: prognozy na najbliższe dni! Analiza głównej pary walutowej EUR/USD
Słabość EUR stała się ekstremalna, gdy ryzyko dramatycznego europejskiego kryzysu energetycznego zaczęło rosnąć. Obecnie jest ono mniejsze. Nawet jeśli strefa euro wpadnie w recesję w nowym roku, będzie to prawdopodobnie tylko „normalna” recesja, głównie z powodu zaostrzenia polityki pieniężnej EBC. Konsekwencje tego są przewidywalne - w przeciwieństwie do skutków powszechnych przerw w dostawach prądu i gazu. Jeśli EBC powstrzyma się od obniżek stóp procentowych w 2023 roku, wówczas euro będzie mogło na tym skorzystać. EBC prawdopodobnie podniesie główną stopę procentową w okolice 3,25 proc. i utrzyma ją przez cały ten rok oraz większą część 2024 rok. Jeśli do tego dojdzie a dodatkowo wzrośnie prawdopodobieństwo obniżki kosztu pieniądza przez Fed (pod koniec przyszłego roku lub na początku 2024 roku), ruch w górę na głównej parze walutowej może być jeszcze silniejszy.
Zobacz także: Kurs dolara potężnie w górę, euro pod presją, europejskie waluty mocno w dół
**************
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję