Prognozujemy, że na koniec 2022 r. dochodowości polskich 2-letnich obligacji wyniosą 7,50%, 5-letnich 7,20% a 10-letnich 7,00%. Chociaż do końca roku zakładamy utrzymanie się notowań papierów w okolicach bieżących poziomów, to spodziewamy się jednocześnie podwyższonej zmienności ze względu na wysokie ryzyko gospodarcze i geopolityczne. Na koniec IV kw. 2022 r. prognozujemy kurs EUR/PLN na poziomie 4,80 oraz USD/PLN na poziomie 4,85 w związku z zakładanymi notowaniami EUR/USD na poziomie 0,99.
Zobacz również: Kursy walut 27.12.: „złotówka” oszalała ⚠️ Potężnie zaskakuje Polaków
Rynek stopy procentowej: komentarz i prognozy
Perspektywa końca cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce przemawia za stabilizacją notowań obligacji na krótkim końcu krzywej dochodowości. Negatywny wpływ rosnącej inflacji będzie równoważony publikacjami danych makroekonomicznych, które potwierdzą mocne spowolnienie aktywności gospodarczej. Umiarkowane nastawienie RPP w polityce pieniężnej, ograniczona podaż na krajowym rynku pierwotnym i stabilna ocena kredytowa Polski powinny być wsparciem dla polskich obligacji nawet w przypadku pogorszenia się nastrojów na rynkach bazowych. Zakładamy też, że rentowności Bundów i US Treasuries przestaną rosnąć i utrzymają się poniżej maksimów z końca III kw. 2022 r.
Zobacz również: RPP tym razem zaskoczyła! NBP pogrąża polskiego złotego i wciąż wierzy, że inflacja jest w odwrocie
Instrumenty pochodne wyceniają wzrost stopy referencyjnej NBP w okolice 7,50% w IV kw. 2022 r. i brak zmian w polityce pieniężnej w I połowie 2023 r. Zakładamy, że w najbliższych miesiącach oczekiwania odnośnie kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych utrzymają się. Przemawia za tym m.in. rosnąca inflacja, która naszym zdaniem do końca roku ustabilizuje się blisko 17% r/r i osiągnie szczyt w przedziale 19-20% w I kw. 2023 r. Dostrzegamy też utrzymującą się presję na osłabienie złotego, która jest jednym z głównych argumentów za dalszym zaostrzaniem polityki pieniężnej. Należy jednak pamiętać, że wpływ wysokiej inflacji będzie równoważony przez publikacje coraz słabszych danych makroekonomicznych zwiastujących wygaszanie inflacji. W scenariuszu bazowym zakładamy, że w IV kw. 2022 r. PKB Polski wzrośnie o zaledwie 0,7% r/r a w I kw. 2023 r. spadnie o 2,2% r/r. W efekcie w najbliższych miesiącach dynamika wzrostu produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej spowolni w okolice 1%, w ujęciu rocznym.
Zobacz również: Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w poniedziałek 26.12.22
Patrząc na dane o wartości robót budowlanych widać, że cykliczny szczyt mamy już za sobą (poza robotami specjalistycznymi). Pomimo listopadowej pozytywnej niespodzianki cykliczne dno jeszcze jest przed nami. Na odbicie trzeba będzie poczekać na inwestycje samorządowe i KPO. 2/3 pic.twitter.com/8xC2hsjOrP
— PKO Research (@PKO_Research) December 21, 2022
Umiarkowana podaż na krajowym rynku pierwotnym powinna pozytywnie wpływać na wyceny polskich obligacji do końca 2022 r. Ministerstwo Finansów sfinansowało już tegoroczne potrzeby pożyczkowe gromadząc wysoką nadwyżkę na rachunku centralnym (ok. 126 mld PLN) i na kolejnych aukcjach będzie prefinansować potrzeby pożyczkowe na 2023 r. Szacować można, że wartość emisji papierów hurtowych w IV kw. br. ostatecznie wyniesie ok. 25 mld PLN i zostanie w dużej mierze zrealizowana w formule aukcji zamiany. Komfortowa sytuacja płynnościowa daje MF możliwość ograniczania wartości sprzedawanych obligacji w przypadku niesprzyjających warunków cenowych. Głównym nabywcą papierów zapewne pozostaną inwestorzy zagraniczni natomiast popyt ze strony krajowych instytucji finansowych pozostanie umiarkowany.
Zobacz również: : Jest inflacja, będzie dezinflacja. Jakie czynniki doprowadzą do jej transformacji?
Na rynkach bazowych główne banki centralne będą zaostrzać politykę pieniężną w najbliższych kwartałach. Za dalszymi podwyżkami stóp przemawia silna presja inflacyjna w warunkach niskiego bezrobocia. Rynek instrumentów pochodnych wycenia, że w I kw. 2023 r. stopa funduszy federalnych Fed wzrośnie o 125 pb. okolice 4,25%-4,50% a stopa refinansowa EBC o 225 pb. do 3,5% (rozpoczyna się też dyskusja nt. redukcji bilansu banku centralnego). Działania banków centralnych będą sprzyjać utrzymywaniu się w IV kw. 2022 r. rentowności US Treasuries i Bundów nieco poniżej tegorocznych szczytów. Przeciwko ich dalszemu wzrostowi przemawia prognozowany spadek inflacji w kolejnych kwartałach i fakt, że rynek wycenił już agresywne podwyżki stóp. W miesięcznych danych makroekonomicznych sygnały spowolnienia gospodarczego i gorszej koniunktury na rynku pracy staną się wyraźniejsze. Scenariusz zakładający słabnącą presję inflacyjną powinien wspierać też spadki cen surowców, czemu poza niższym globalnym popytem sprzyjają działania interwencyjne podejmowane przez państwa rozwinięte. W efekcie oczekujemy, że na przełomie 2022/2023 banki centralne zaczną komunikować bliski koniec cyklu podwyżek stóp, co powinno dać wsparcie rynkowi obligacji skarbowych.
Bez zaskoczeń w strefie euro ????????. EBC podniósł stopy o 50pb, w tym stopę refinansową do 2,5% oraz depozytową do 2,0%. W górę zrewidowana została ścieżka przewidywanej inflacji, która na koniec 2025 nadal jest nieznacznie powyżej celu EBC. pic.twitter.com/2ocAmT0aua
— PKO Research (@PKO_Research) December 15, 2022
Tabela 1 Stawki na rynku pieniężnym (%, stan na koniec okresu)
Tabela 2 Rentowności obligacji skarbowych na świecie (%, stan na koniec okresu)
Tabela 3 Rentowności obligacji i spread na polskim rynku stopy procentowej (%, stan na koniec okresu)
Rynek walutowy: komentrarz i prognoza
Obserwowane w ostatnich miesiącach osłabienie walut CEE, w tym złotego oraz umocnienie amerykańskiego dolara miały wspólne podłoże: awersję do ryzyka z powodów geopolitycznych, pogorszenie perspektyw gospodarczych Europy w ujęciu relatywnym i bezwzględnym oraz agresywne zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed. Sądzimy, że czynniki te pozostaną w mocy w kolejnych miesiącach, niemniej wspomniane trendy rynkowe zostaną wyhamowane w pobliżu bieżących poziomów. Stopy procentowe w krajach Europy ŚrodkowoWschodniej zostały wyraźnie podniesione, a dysparytet stóp banków centralnych w USA i strefie euro przestał się pogłębiać. Głównym ryzykiem dla naszego scenariusza pozostaje silniejsze od zakładanego spowolnienie gospodarcze w Europie spowodowane niedoborami surowców energetycznych.
Zobacz również: Stopy w USA, grudzień 2022. Podwyżki stóp działają, FED właśnie dokonał kolejnej
Inflacja w Polsce w najbliższych miesiącach pozostanie zdecydowanie powyżej celu NBP. RPP sygnalizuje koniec cyklu podwyżek stóp, jednak zaskoczenia w odczytach CPI wspierają rynkowe oczekiwania na wzrost stawki referencyjnej powyżej 7%. Uważamy, że w przypadku dalszego osłabienia złotego rośnie prawdopodobieństwo kontynuacji cyklu podwyżek stóp przez Radę. Ujemne realne stopy procentowe stanowią jeden z głównych czynników przeciwdziałających umocnieniu polskiej waluty. Perspektywy gospodarcze na 2023 rok pozostają negatywne zarówno wśród gospodarek rozwiniętych jak i rozwijających się, jednak nasze prognozy zakładają wciąż dodatni wzrost PKB w Polsce. Ponadto powinien się zmniejszać negatywny wpływ ujemnego salda obrotów bieżących na wycenę złotego wraz z poprawą relacji terms of trade.
Zobacz również: To TE waluty mogą ostro zaskoczyć inwestorów w nowym roku! Sprawdź, czy masz je w portfel
Państwem o najwyższej inflacji HICP w UE są Węgry, gdzie procesy inflacyjne wymykają się spod kontroli. Następnie są państwa bałtyckie, Czechy i Polska. Najniższa inflacja jest we Francji i Hiszpanii. Energetyczne programy osłonowe ograniczają jednak porównywalność danych. 3/3 pic.twitter.com/nJ9BeqhdJH
— PKO Research (@PKO_Research) December 16, 2022
Kraje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej rozpoczęły swoje cykle podwyżek stóp procentowych w drugiej połowie 2021 roku i jak pokazują przykłady Czech oraz Węgier, zacieśnianie polityki pieniężnej przez kanał stopy procentowej dobiega końca. W przypadku Czech notowania korony stabilizowane są przez interwencje banku centralnego, który posiada największe w regionie rezerwy walutowe, zarówno nominalne jak i w relacji do PKB. Złoty oraz forint pozostają bardziej podatne na awersję wobec ryzyka, na co wpływa dodatkowo oddalająca się perspektywa wypłat środków z Funduszu Odbudowy UE. Czynnikiem wyróżniającym pozytywnie waluty CEE na tle całego koszyka EM, są napływy portfelowe do krajowych rynków dłużnych. Inwestorzy zagraniczni zwiększali swoje pozycje wraz ze wzrostem stóp procentowych w krajach CEE.
Zobacz również: Prognozy dla euro, korony, dolara, franka, funta: sprawdź, ile złotych możesz zapłacić za waluty
Główne banki centralne będą prawdopodobnie kontynuowały podwyżki stóp procentowych w celu walki z wysoką inflacją. Rynek instrumentów pochodnych wycenia wzrost głównej stopy procentowej EBC powyżej 2,5% w tym roku oraz w pobliże 3,5% na koniec przyszłego roku. W przypadku USA, zakładany jest wzrost stopy funduszy federalnych w okolice 4,5%, a już pod koniec 2023 wycenione są obniżki sięgające 25-50 pb. Kanał stopy procentowej, ze względu na prognozowany spadek dysparytetu pomiędzy poziomem stóp Fed i EBC, wskazuje na powrót kursu EUR/USD powyżej parytetu. Jednak zdecydowanie wyższe ceny gazu w Europie w porównaniu z USA zmniejszają relatywną konkurencyjność europejskich firm oraz siłę nabywczą konsumentów co przekłada się na ryzyko głębszej recesji w strefie euro niż w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz również: Kursy walut spadają na łeb, na szyję! Gwałtowny zjazd
W ostatnich miesiącach osłabienie walut rynków wschodzących (w tym złotego) wynikało przede wszystkim z przepływu kapitału w stronę dolara, z którym waluty EM są ujemnie skorelowane. Uważamy, że najbliższe miesiące powinny przynieść powstrzymanie tego trendu. Indeks dolarowy (DXY) zbliżył się do 115 pkt, co stanowi najwyższy poziom od ponad 20 lat. Wzrost realnych stóp procentowych w USA (w wyniku restrykcyjnej polityki Fed) na dodatnie poziomy wysysał kapitał z innych rynków w stronę USD. Ponadto amerykańska waluta cieszyła się również popytem związanym z jej statusem bezpiecznej przystani w obliczu podwyższonego ryzyka geopolitycznego. Umocnienie dolara zaczęło szkodzić nie tylko rynkom wschodzącym (gdzie gotowość do interwencji sygnalizuje Ludowy Bank Chin), ale też tym rozwiniętym. Bank Anglii dokonał interwencji na rynku obligacji, natomiast japońskie Ministerstwo Finansów decydowało się na sprzedaż części swoich aktywów zagranicznych w celu wsparcia wyceny jena. Zakładamy, że banki centralne będą podejmowały działania przeciwdziałające przecenie ich lokalnych walut w relacji do dolara, co prowadziłoby do zacieśnienia warunków monetarnych. Silne wzmocnienie dolara w ostatnich miesiącach szło w parze ze wzrostem spekulacyjnych pozycji w kontraktach futures na umocnienie USD. Wyhamowanie zakładów na silniejszego dolara jest jednym z czynników przemawiających za osiągnięciem szczytu indeksu DXY.
Zobacz również: Zaskakujący ruch Banku Japonii – akcje tanieją, a kurs jena się umacnia
Prognozy dla rynku walutowego
*********
Sprawdź także aktualne kursy walut: aktualizacja 27.12. 10:28
Kursy walut NBP (27.12.2022 r.): tabela walut NBP
bieżące kursy średnie walut obcych w złotych określonych w § 2 pkt 1 i 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP z 2022 r. poz. 10):
Tabela nr 249/A/NBP/2022 z dnia 2022-12-27
Nazwa waluty |
Kod waluty |
Kurs średni |
bat (Tajlandia) |
1 THB |
0,1262 |
dolar amerykański |
1 USD |
4,3671 |
dolar australijski |
1 AUD |
2,9532 |
dolar Hongkongu |
1 HKD |
0,5598 |
dolar kanadyjski |
1 CAD |
3,2282 |
dolar nowozelandzki |
1 NZD |
2,7561 |
dolar singapurski |
1 SGD |
3,2464 |
euro |
1 EUR |
4,6558 |
forint (Węgry) |
100 HUF |
1,1595 |
frank szwajcarski |
1 CHF |
4,7035 |
funt szterling |
1 GBP |
5,2676 |
hrywna (Ukraina)*) |
1 UAH |
0,1258 |
jen (Japonia) |
100 JPY |
3,2793 |
korona czeska |
1 CZK |
0,1923 |
korona duńska |
1 DKK |
0,6261 |
korona islandzka |
100 ISK |
3,0570 |
korona norweska |
1 NOK |
0,4452 |
korona szwedzka |
1 SEK |
0,4184 |
kuna (Chorwacja) |
1 HRK |
0,6178 |
lej rumuński |
1 RON |
0,9464 |
lew (Bułgaria) |
1 BGN |
2,3804 |
lira turecka |
1 TRY |
0,2335 |
nowy izraelski szekel |
1 ILS |
1,2485 |
peso chilijskie |
100 CLP |
0,4971 |
peso filipińskie |
1 PHP |
0,0782 |
peso meksykańskie |
1 MXN |
0,2257 |
rand (Republika Południowej Afryki) |
1 ZAR |
0,2557 |
real (Brazylia) |
1 BRL |
0,8368 |
ringgit (Malezja) |
1 MYR |
0,9874 |
rupia indonezyjska |
10000 IDR |
2,7883 |
rupia indyjska |
100 INR |
5,2721 |
won południowokoreański |
100 KRW |
0,3442 |
yuan renminbi (Chiny) |
1 CNY |
0,6274 |
SDR (MFW) |
1 XDR |
5,8333 |
*) kurs UAH z dnia 29.07.2022 r.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję