Rok 2022 był okresem dynamicznego wzrostu rentowności krajowych obligacji skarbowych. Źródłem zmian było przede wszystkim agresywne wycenianie docelowego poziomu stóp procentowych w warunkach przyspieszającej inflacji w Polsce, ale i na świecie, co determinowało zachowanie także rynków bazowych. Istotny dla krajowego długu był ponadto silny wzrost stawek asset swap obrazujący rosnące ryzyko fiskalne w związku z rozbudową osłon antyinflacyjnych (np. dodatek węglowy).
Zobacz także: „Złotówka” (PLN) wprawi w osłupienie? Kursy walut na Forex
- Sprawdź jak kształtują się kursy walut w nowym roku - skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego.
- Kursy walut 16.01.: potężny zjazd dolara
W efekcie w październiku dochodowość krajowej 10-latki przejściowo sięgnęła okolic 9% i w tym czasie była jedną z najsilniej tracących na wartości obligacji skarbowych w Europie. Od tego momentu rentowność długiego końca krzywej wyraźnie się obniżyła i obecnie porusza się wokół poziomu 6,7%. Pomocne w odwróceniu nastrojów było przejście Rady Polityki Pieniężnej w tryb wait-and-see, które de facto odczytujemy jako zakończenie cyklu zacieśniania monetarnego, słabsze od oczekiwań dane z krajowej gospodarki, czy rządowe zapowiedzi zwiększenia dyscypliny fiskalnej.
Zobacz także: Wzrost PKB Polski w 2023 r. będzie dużo niższy, prognozuje Bank Światowy
Perspektywy krajowych papierów dłużnych w 2023 roku oceniamy umiarkowanie optymistycznie (wzrost cen SPW). Podstawowym czynnikiem determinującym kierunek zmian wyceny skarbowych papierów wartościowych będzie zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej oraz dyskontowanie obniżek stóp procentowych w Polsce i na świecie. W efekcie spodziewamy się wysokiej wrażliwości wyceny obligacji na napływające krajowe dane makroekonomiczne, w szczególności te dotyczące tempa dezinflacji oraz wzrostu gospodarczego.
Zobacz także: Sprawdź, ile polskich złotych możesz zapłacić za jedno euro, dolara, franka czy funta. Prognozy walutowe 2023
Wsparciem będą zmiany rynków bazowych, gdzie oczekujemy stopniowej zniżki rentowności z uwagi na nieodległe zakończenie cyklu zacieśniania monetarnego w strefie euro i w USA na początku 2023 roku, a w przypadku Fed niewykluczone, że także i przejście do łagodzenia polityki pieniężnej w dalszej części roku. Uważamy, iż rynkowe wycenianie momentu pierwszych obniżek stóp procentowych w Polsce, ale i zagranicą będzie sprzyjało generowaniu zmienności wyceny obligacji. W konsekwencji w naszej ocenie cechą charakterystyczną przyszłorocznych notowań długu skarbowego nadal będzie wysoka, choć niższa niż w 2022 r., zmienność.
Zobacz także: Waluty: potężny wzrost euro
Bilans szans i zagrożeń dla złotego
Bilans ryzyk |
Czynniki działające na umocnienie złotego |
Czynniki działające na osłabienie złotego |
krótki termin (do 3M) |
|
|
długi termin (powyżej 3M) |
|
|
Zobacz także: Kursy walut: walą się jak domino! Bezczelnie mocny złoty
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję