W pierwszej części tygodnia doszło do wyraźnego wzrostu kursu EURPLN w oczekiwaniu na reakcję Izraela na przeprowadzony w weekend dwa tygodnie temu przez Iran atak rakietowy na Izrael (por. MAKROmapa z 15.04.2024). Początkowy brak odpowiedzi Izraela doprowadził w środę do częściowej korekty i umocnienia złotego. W piątek doszło jednak do ponownego, przejściowego wzrostu kursu EURPLN po tym, jak Izrael przeprowadził atak odwetowy na instalacje wojskowe w Iranie.
Podwyższona awersja do ryzyka sprzyjała w ubiegłym tygodniu dalszemu umocnieniu dolara względem euro. Czynnikiem pozytywnym dla kursu dolara była również publikacja wyraźnie wyższych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej w USA, która osłabiła oczekiwania rynku na obniżki stóp procentowych przez Fed.
W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie dzisiejsza publikacja danych o krajowej produkcji przemysłowej. W przypadku realizacji naszej niższej od konsensusu rynkowego prognozy dane mogą przyczynić się do osłabienia złotego. Oczekujemy, że przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego. Jednocześnie uważamy, że kurs złotego w tym tygodniu pozostanie pod wpływem podwyższonej awersji do ryzyka związanej z konfliktem na linii Iran-Izrael.
Zobacz także: Ulica wierzy w hossę giełd akcji. To zwykle kończyło się krachem, wynika z mądrości Warrena Buffetta
Sytuacja na Bliskim Wschodzie kluczowa dla rentowności obligacji
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 5,54 (spadek o 9pb), 5-letnie zwiększyły się do 5,29 (wzrost o 4pb), a 10-letnie do 5,41 (wzrost o 10pb). Początek tygodnia przyniósł wzrost stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi, co wynikało ze wspomnianego wyżej wzrostu awersji do ryzyka. W kolejnych dniach doszło do korekty i obniżenia stawek IRS. Publikacja wyraźnie lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej w USA miała ograniczony wpływ na krzywą.
Uważamy, że dzisiejsza publikacja krajowych danych o produkcji przemysłowej może przyczynić się do lekkiego spadku stawek IRS. Naszym zdaniem przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla stawek IRS. Jednocześnie uważamy, że stawki IRS w tym tygodniu pozostaną pod wpływem podwyższonej awersji do ryzyka związanej z konfliktem na linii IranIzrael.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję