Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs złotego (PLN) ma spore wyzwanie. Dolar (USD) silniejszy po danych inflacyjnych

|
selectedselectedselected
Bank Millennium S.A. - komentarz dzienny: Fed nie zmienia stóp proc., ale oczekuje mniejszej liczby cięć w tym roku
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje dane o bilansie płatniczym w kwietniu. Według naszych obliczeń saldo rachunku bieżącego wyniosło -40 mln EUR wobec +325 mln EUR w marcu. Słabszy wynik związany jest, naszym zdaniem, przede wszystkim z głębszym deficytem na rachunku dochodów pierwotnych, częściowo ze względu na mniejszy napływ środków europejskich. Natomiast w przypadku salda obrotów towarowych oczekujemy wyższej nadwyżki niż w marcu. Realizacja naszej prognozy oznaczałaby, że saldo obrotów bieżących, licząc jako suma z dwunastu miesięcy, wzrosłoby (pomimo spodziewanego deficytu w kwietniu) do 1,5% PKB z 1,2% PKB w marcu. Wzrost ten najpewniej będzie przejściowy.

 

Rynki na dziś

Wczorajszy nieco niższy od konsensusu odczyt inflacji z USA wywołał więcej zmienności i zadecydował o dynamicznym wzroście notowań eurodolar. Wynik posiedzenia Fed natomiast był zgodny z powszechnymi oczekiwaniami rynkowymi studzenia zapału do cięć stóp procentowych w USA w tym roku. Dolar zyskał jednak tylko nieznacznie. Uwaga inwestorów, a przez to ruchy eurodolara koncentrować się będą obecnie na odczytach istotnych danych makro. Najbliższe ciekawe – zawierające chociażby oczekiwania inflacyjne – poznamy jutro w postaci indeksu uniwersytetu Michigan. Dziś natomiast nie powinniśmy być świadkami większych ruchów rynkowych. Kurs EUR/PLN oscyluje wokół poziomu 4,33. Przyznać należy, iż zaprezentowane w czerwcu ostrożne podejścia Europejskiego Banku Centralnego i Fed w kwestii szybkiego łagodzenia polityki monetarnej odbierają nieco atutu złotemu w postaci zmian carry trade. W efekcie polska waluta zakotwiczyć się może w najbliższych dniach na bieżących poziomach. W nieco dłuższej perspektywie naszym zdaniem trudno będzie kursowi EUR/PLN o zejście w okolice drugiej połowy maja tj. poziomu 4,25, jeśli dane z USA nie będą wspierały scenariusza cięć stóp procentowych Fed.

 

Reklama

Zobacz także: Kursy walut 13.06.: kurs dolara (USD) spadł, złoty (PLN) poszedł mocniej w górę!

 

Rynek krajowy

Kurs EUR/PLN zatrzymał się wczoraj w spadkach, które trwały nieprzerwanie od trzech dni. Poziom 4,34 okazał się póki co skuteczną barierą chroniącą przed nadmiernymi wzrostami notowań. Wsparciem w umocnieniu złotego były przede wszystkim ruchy eurodolara, a dokładnie osłabienie amerykańskiej waluty. Było ono wynikiem nieco niższych odczytów inflacji z USA publikowanych ledwie kilka godzin przed wyczekiwanym wynikiem posiedzenia Fed. Zgodnie z obowiązującym obecnie wzrocem pozytywnie na wzrost eurodolara zareagowały także pozostałe waluty tej części Europy. Na krajowym rynku długu za nami dzień silnych spadków dochodowości motywowanych analogicznymi zmianami rynków bazowych (motorem zmian były wspomnane dane z USA). W efekcie dochodowość polskiej 10-latki obniżyła się o 7 pkt. baz. do 5,68%. Środa była ponadto dniem przetargu zamiany. Ministerstwo Finansów sprzedało na nim pięć serii obligacji (OK0426, PS0729, WZ1129, DS1030 i DS1034) za 4,99 mld PLN, a odkupiło cztery serie (OK0724, PS1024, PS0425 i WZ0525) za 4,70 mld PLN.

 

Rynki zagraniczne

Eurodolar wzrósł wczoraj silnie i powrócił ponad 200-dniową średnią ruchomą tj. 1,0804 w reakcji na nieco niższe drugi miesiąc z rzędu dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych. Mocny ruch po danych utwierdza nas w przekonaniu jak ważne z rynkowego punktu widzenia pozostawały sygnały z USA interpretowane w kontekście przyszłych ruchów Fed. To w sporej mierze wyjaśniły się także wczoraj w ślad za opublikowanym przez Rezerwę Federalną zestawem prognoz, w tym oczekiwanej przez bankierów centralnych USA ścieżce stóp procentowych w kolejnych latach. Pod wpływem wspomnianych danych inflacyjnych solidne spadki rentowności zanotował amerykański dług a pośrednio i dług europejski. Przykładowo dochodowość 10-latki Stanów Zjednoczonych obniżyła się o 15 pkt. baz. w stosunku do wtorkowego zamknięcia, gdy wyniosła 4,45%.

Reklama

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama