-
Najnowsze dane inflacyjne za grudzień a kurs dolara, funta, franka i euro
-
Jak polski złoty zareagował na najnowsze dane o inflacji?
Inflacja w grudniu – ile wynosi?
Przypomnijmy, że Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dzisiaj najnowsze dane dotyczące inflacji za grudzień 2024 roku. Inflacja wyniosła 4,7%, czyli dokładnie tyle samo, co w listopadzie 2024 roku.

Źródło: Macronext.
Watro wspomnieć, że wzrost cen w Polsce nadal utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego NBP ustalonego na poziomie 2,5 proc. Co więcej, według najnowszych raportów Banku Pekao i Komisji Europejskiej, wysokie ceny mają uprzykrzać życie Polaków przez cały 2025 rok. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Tanio już było. Najnowsze dane i prognozy inflacyjne dla Polski
Zobacz również: Polski złoty pod dużą presją w 2025
Jak złoty zareagował na nowe dane inflacyjne?
Kurs dolara amerykańskiego (USD/PLN) zawrócił
Polski złoty osłabił się względem dolara. Po decyzji ogłoszonej przez GUS złoty zaczął się lekko umacniać, doszedł nawet do poziomu 4,1313, jednak po godzinie 12:00 mocno odbił w górę osiągając szczyt na poziomie 4.1480. Co ważne zdecydowanie istotniejszym odczytem dla kursu dolara okazał się odczyt inflacji w USA. Zmienność znacząco wzrosła. Ostatecznie za jednego dolara płacić musimy podobnie jak na wtorkowym zamknięciu.
Kurs dolara względem polskiego złotego na przestrzeni ostatnich godzin, na niskim interwale

Źródło: TradingView.
Kurs euro względem złotego zaliczył nudną sesję (EUR/PLN)
Najnowsze dane dotyczące grudniowej inflacji w Polsce nie przyniosły większych zmian w notowaniach EUR/PLN. Kształtuje się on obecnie na poziomie 4,25. Po ogłoszeniu danych dotyczących grudniowej inflacji kurs EUR/PLN zszedł co prawda do poziomu 4,2593, jednak szybko wrócił powyżej granicy 4,2600. Zamieszanie wywołał dopiero odczyt zmiany cen u konsumentów w USA. Ostatecznie kurs euro kończy sesję z 1 groszowym spadkiem.
Wykres 2. Kurs euro względem polskiego złotego EUR/PLN na przestrzeni ostatnich godzin

Źródło: TradingView.
Kurs funta z 5 groszowym spadkiem (GBP/PLN)
Polski złoty w ostatnich miesiącach umacniał sie względem brytyjskiego funta. Jeszcze przed ogłoszeniem danych o grudniowej inflacji kurs GBP/PLN wynosił 5,0470, natomiast już po odczycie GUS można było zauważyć wyraźne odreagowanie. Na tę chwilę kurs GBP/PLN osiągnął 5,05. Najistotniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji z perspektywy kursu funta był odczyt na temat inflacji w Wielkiej Brytanii. To on przyniósł znaczącą zmienność. Momentam i brytysjki funt osłabiał się nawet o 5 groszy względem złotego. Ostatecznie spadki zostały w całości wyciągnięte.
Kurs funta względem polskiego złotego na przestrzeni ostatnich godzin

Źródło: TradingView.
Kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się na grudniowych poziomach
Po dzisiejszym odczycie inflacji Polski złoty osłabił się również względem franka szwajcarskiego. Przed ogłoszeniem wyników o grudniowej inflacji kurs CHF/PLN wynosił 4,5322, jednak zaraz po godzinie 10:00 zaczął rosnąć. Aktualnie kurs franka CHF/PLN wrócił do poziomów z otwarcia sesji.
Kurs franka szwajcarskiego względem polskiego złotego na przestrzeni ostatnich godzin

Źródło: TradingView.
Korona norweska umacnia się względem złotego (NOK/PLN)
Korona norweska okazała się najmniej podatna na wpływ danych inflacyjnych z Polski. Co prawda pierwotnie kurs NOK/PLN zaczął rosnąć i w szczytowym momencie wynosił 0,3644. Następnie inwestorzy mogli odnieść wrażenie, że sytuacja została opanowana. Ostatecznie jednak to noerwska korona kończy ten dzień umacniając się względem złotego.
Kurs korony norweskiej względem polskiego złotego na przestrzeni ostatnich godzin

Źródło: Investing.
Co dalej z polskim złotym i inflacją?
Reakcja kursu złotego na grudniowe dane o inflacji były zróżnicowane. Najbardziej stracił względem brytyjskiego funta i franka szwajcarskiego, natomiast najmniej podatna na wahania okazała się norweska korona. Zobaczymy, czy w dłuższej perspektywie polski złoty utrzyma aktualne tendencje rynkowe, w stosunku do czołowych walut.
Dzisiejsze dane inflacyjne potwierdzają, że tempo wzostu cen w będzie nadal odczuwalne Polsce, choć oczywiście nie aż tak bardzo jak to miało miejsce w latach 2022 – 2023. Warto przypomnieć, że stabilizacja inflacji na poziomie 4,7% w grudniu 2024 roku praktycznie nie pozostawia przestrzeni do luzowania polityki monetarnej. W najbliższym czasie przekonamy się, jaki będzie to miało wpływ na polską gospodarkę, a także kolejne odczyty dotyczące inflacji.
Czytaj także: Euro i dolar drożeją (EUR/PLN, USD/PLN). Jak na dzisiejsze dane zareaguje kurs złotego?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję