- Czy warto teraz sprzedać dolary?
- Jaka prognoza dla złotego na koniec 2024 roku?
- Dlaczego PLN jest pod presją? Jak słaby jest forint?
Kursy walut 2024: będzie się działo na FOREX
W ostatnim czasie polski złoty znajduje się pod presją wobec głównych walut, szczególnie dolara amerykańskiego. Niedawno kurs dolara wahał się w granicach 3,80-3,90 PLN, a obecnie przekracza 4 PLN.
Wykres. Kurs dolara do złotego USD/PLN
Źródło: TradingView.
“Umocnienie dolara to efekt zmniejszenia presji na obniżki stóp procentowych, rosnące prawdopodobieństwo wygranej w wyborach prezydenckich przez Trumpa oraz lepsze dane z USA. Z kolei z perspektywy złotego, zmieniło się nastawienie ze strony RPP i oczekuje się, że stopy procentowe zostaną obniżone już w marcu przyszłego roku” - powiedział FXMAG Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB.
Analityk XTB wskazuje, że krótkoterminowe perspektywy sugerują prawdopodobne utrzymanie słabości złotego w stosunku do głównych walut.
“Niemniej złoty i tak pozostaje odporny na globalną niepewność, co jest zobrazowane przez stabilność na koniec tygodnia, w porównaniu do węgierskiego forinta. W stosunku do euro para zbliżyła się do poziomu 410. Forint jest obecnie najsłabszy od grudnia 2022 roku. Wtedy za euro płaciliśmy powyżej poziomu 4,65 zł, a obecnie jest to poziom 4,35 zł” - przypomina.
Perspektywy złotego są jednak niepewne, głównie ze względu na sytuację zagraniczną:
W przyszłym tygodniu wybory w USA oraz decyzja Rezerwy Federalnej zadecydują o złotego, głównie względem dolara. Warto również wspomnieć, że przed nami listopadowa decyzja RPP. Podczas decyzji Rada będzie miała już w dyspozycji najnowsze projekcje inflacyjne. Choć trudno oczekiwać jasnych deklaracji, co do terminu obniżki, jeśli taki by się pojawił i wskazał jasno na końcówkę I kwartału przyszłego roku, nie można wykluczyć większej słabości złotego.
Zobacz również: Kurs euro może spaść o 10%, ostrzega Goldman Sachs
Tomasz Gessner, ekspert walutowy z Tavex, zwrócił uwagę na znaczną zmienność, którą obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy:
“Jeszcze 2 lata temu uczestnicy rynku przecierali oczy ze zdumienia, widząc główne waluty testujące pułap 5 zł. Od tego czasu sporo się zmieniło. Patrząc na wykresy widać jak na dłoni, że kursy głównych walut w ostatnich miesiącach wyraźnie wytracają już impet spadkowy, tworząc struktury odwracające, co może sugerować rosnące prawdopodobieństwo osłabienia złotego”
Wykres. Kurs euro do złotego EUR/PLN
Źródło: Tomasz Gessner (TradingView).
"Poza EUR/PLN, który wyhamował w obszarze kilkunastoletniej linii poprowadzonej po dołkach i re-testując przekroczoną w 2020 roku linię spadkową, mamy chociażby zwrot na dolarze, który bardzo przypomina akumulacyjny model Wyckoffa" - zaznacza.
Źródło: Tomasz Gessner (TradingView).
"Choć Rada Polityki Pieniężnej wciąż utrzymuje stopy procentowe wysoko, jest to krok wyprzedzający związany z odskakującą inflacją po zdjęciu w poprzednich miesiącach tarcz inflacyjnych. Na razie nie zanosi się, aby w najbliższym czasie doszło do obniżki stóp. Dokładając do tego stale powiększane rezerwy złota przez NBP (420 ton, mających ponad 16% udział w całości aktywów rezerwowych) są to elementy działające na korzyść złotego. Zwłaszcza w otoczeniu już luzujących swoją politykę monetarną, głównych banków centralnych"
Tomasz Gessner podkreśla jednak, że inwestorzy mogą odczuwać niepokój z powodu skali zadłużenia i deficytu, które w dużej mierze wynikają z ponoszenia kosztów związanych z ryzykiem geopolitycznym dostrzegalnym za naszą wschodnią granicą:
"Sporo w tej kwestii wyjaśnić powinno się w przyszłym tygodniu z uwagi na wybory prezydenckie w USA. Wygrana Kamali Harris to prosty przepis na dalszą eskalację toczącego się konfliktu. Z kolei wygrana Trumpa powinna prowadzić do rozwiązania owego konfliktu, co mogłoby zdjąć nieco ryzyk z naszego regionu, a tym samym przyhamować inicjowane aktualnie osłabienie złotego" - zauważa.
Poza kontekstem Ukrainy warto mieć także na uwadze nastroje w samych Stanach Zjednoczonych:
"Wielu ekspertów ostrzega, że polaryzacja wśród społeczeństwa tuż przed wyborami jest na bardzo wysokim poziomie i niewykluczone, że niezależnie od wyniku wyborów mają prawo pojawić się społeczne niepokoje. Gdyby te wymknęły się spod kontroli, mogłoby to mieć także wpływ na rynek finansowy, co z kolei rozleje się pod postacią rosnącej awersji do ryzyka na resztę świata. I w takim otoczeniu złoty zawsze wyraźnie się osłabiał".
Obecnie zatem, po dwóch latach umacniania krajowej waluty, nieco więcej czynników wydaje się przemawiać za przynajmniej częściową korektą tego ruchu, w ramach której euro miałoby prawo przetestować okolice 4,60, natomiast dolar 4,30-4,40 - prognozuje Tomasz Gessner, ekspert rynku walutowego z Tavex
Zobacz także: Dla dolara te wybory są krytyczne. Czy USD utraci swoją pozycję na dobre?
EURUSD: Co się dzieje z kursem eurodolara?
W minionym miesiącu obserwowaliśmy spore umocnienie amerykańskiego dolara. Doprowadziło to do spadku kursu EUR/USD z rocznych maksimów na poziomie 1,12 do 1,08.
Wykres. Kurs euro do dolara EUR/USD
Źródło: TradingView.
“Było to spowodowane zarówno zwiększeniem prawdopodobieństwa wygranej Donalda Trumpa w wyścigu prezydenckim w USA, jak i dobrymi danymi z tamtejszej gospodarki, co przekłada się na niższą skalę oczekiwanych cięć stóp procentowych przez Fed. Z kolei w Europie, EBC dokonał w październiku kolejnej obniżki stóp, a relatywnie względem Stanów Zjednoczonych, koniunktura gospodarcza wypada słabiej” - komentował specjalnie dla nas Michał Krajczewski, Menedżer Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego w BNP Paribas.
W perspektywie najbliższego roku ekspert z BNP oraz jego zespół w scenariuszu bazowym (zakładającym brak znaczących szoków geopolitycznych) przewidują osłabienie amerykańskiego dolara oraz powrót kursu EUR/USD do poziomu 1,12.
Amerykańska Rezerwa Federalna powinna kontynuować stopniowe obniżki stóp, ponadto niższy koszt pieniądza w strefie euro powinien przełożyć się na cykliczne odbicie koniunktury na Starym Kontynencie. Wsparciem dla Europy mogą być też działania chińskich władz w celu pobudzenia tamtejszej gospodarki - wskazał analityk.
Zobacz także: Zachwieje kursem euro? Taki scenariusz wyborów w USA byłby ciosem dla euro
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję