Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Kurs polskiego złotego zanurkował. Perspektywy PLN są niepewne, mówią analitycy

Kurs polskiego złotego jest pod coraz większą presją. Notowania głównych walut, takich jak euro i dolar, zaczynają tracić dotychczasowy impet spadkowy. Na wykresach widoczne są formacje odwracające, co może wskazywać na zwiększone ryzyko osłabienia PLN. Uważaj, bo w nadchodzących dniach będzie się działo na rynku. Kursy walut mogą zaskoczyć. 

Kurs złotego idzie na łeb na szyję! Kursy euro i dolara zaskoczyły inwestorów
Freepik
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy warto teraz sprzedać dolary?
  • Jaka prognoza dla złotego na koniec 2024 roku?
  • Dlaczego PLN jest pod presją? Jak słaby jest forint?

 

Kursy walut 2024: będzie się działo na FOREX

W ostatnim czasie polski złoty znajduje się pod presją wobec głównych walut, szczególnie dolara amerykańskiego. Niedawno kurs dolara wahał się w granicach 3,80-3,90 PLN, a obecnie przekracza 4 PLN.

Wykres. Kurs dolara do złotego USD/PLN

kurs polskiego zlotego zanurkowal perspektywy pln sa niepewne mowia analitycy grafika numer 1kurs polskiego zlotego zanurkowal perspektywy pln sa niepewne mowia analitycy grafika numer 1

Źródło: TradingView.

“Umocnienie dolara to efekt zmniejszenia presji na obniżki stóp procentowych, rosnące prawdopodobieństwo wygranej w wyborach prezydenckich przez Trumpa oraz lepsze dane z USA. Z kolei z perspektywy złotego, zmieniło się nastawienie ze strony RPP i oczekuje się, że stopy procentowe zostaną obniżone już w marcu przyszłego roku” - powiedział FXMAG Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB.

Reklama

Analityk XTB wskazuje, że krótkoterminowe perspektywy sugerują prawdopodobne utrzymanie słabości złotego w stosunku do głównych walut.

“Niemniej złoty i tak pozostaje odporny na globalną niepewność, co jest zobrazowane przez stabilność na koniec tygodnia, w porównaniu do węgierskiego forinta. W stosunku do euro para zbliżyła się do poziomu 410. Forint jest obecnie najsłabszy od grudnia 2022 roku. Wtedy za euro płaciliśmy powyżej poziomu 4,65 zł, a obecnie jest to poziom 4,35 zł” - przypomina. 

Perspektywy złotego są jednak niepewne, głównie ze względu na sytuację zagraniczną: 

W przyszłym tygodniu wybory w USA oraz decyzja Rezerwy Federalnej zadecydują o złotego, głównie względem dolara. Warto również wspomnieć, że przed nami listopadowa decyzja RPP. Podczas decyzji Rada będzie miała już w dyspozycji najnowsze projekcje inflacyjne. Choć trudno oczekiwać jasnych deklaracji, co do terminu obniżki, jeśli taki by się pojawił i wskazał jasno na końcówkę I kwartału przyszłego roku, nie można wykluczyć większej słabości złotego.

 

Zobacz również: Kurs euro może spaść o 10%, ostrzega Goldman Sachs

 

Reklama

Tomasz Gessner, ekspert walutowy z Tavex, zwrócił uwagę na znaczną zmienność, którą obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy:

“Jeszcze 2 lata temu uczestnicy rynku przecierali oczy ze zdumienia, widząc główne waluty testujące pułap 5 zł. Od tego czasu sporo się zmieniło. Patrząc na wykresy widać jak na dłoni, że kursy głównych walut w ostatnich miesiącach wyraźnie wytracają już impet spadkowy, tworząc struktury odwracające, co może sugerować rosnące prawdopodobieństwo osłabienia złotego
 

Wykres. Kurs euro do złotego EUR/PLN

kurs polskiego zlotego zanurkowal perspektywy pln sa niepewne mowia analitycy grafika numer 2kurs polskiego zlotego zanurkowal perspektywy pln sa niepewne mowia analitycy grafika numer 2

Źródło: Tomasz Gessner (TradingView).

 

Reklama

"Poza EUR/PLN, który wyhamował w obszarze kilkunastoletniej linii poprowadzonej po dołkach i re-testując przekroczoną w 2020 roku linię spadkową, mamy chociażby zwrot na dolarze, który bardzo przypomina akumulacyjny model Wyckoffa" - zaznacza. 

kurs polskiego zlotego zanurkowal perspektywy pln sa niepewne mowia analitycy grafika numer 3kurs polskiego zlotego zanurkowal perspektywy pln sa niepewne mowia analitycy grafika numer 3

Źródło: Tomasz Gessner (TradingView).

"Choć Rada Polityki Pieniężnej wciąż utrzymuje stopy procentowe wysoko, jest to krok wyprzedzający związany z odskakującą inflacją po zdjęciu w poprzednich miesiącach tarcz inflacyjnych. Na razie nie zanosi się, aby w najbliższym czasie doszło do obniżki stóp. Dokładając do tego stale powiększane rezerwy złota przez NBP (420 ton, mających ponad 16% udział w całości aktywów rezerwowych) są to elementy działające na korzyść złotego. Zwłaszcza w otoczeniu już luzujących swoją politykę monetarną, głównych banków centralnych"

Tomasz Gessner podkreśla jednak, że inwestorzy mogą odczuwać niepokój z powodu skali zadłużenia i deficytu, które w dużej mierze wynikają z ponoszenia kosztów związanych z ryzykiem geopolitycznym dostrzegalnym za naszą wschodnią granicą:

"Sporo w tej kwestii wyjaśnić powinno się w przyszłym tygodniu z uwagi na wybory prezydenckie w USA. Wygrana Kamali Harris to prosty przepis na dalszą eskalację toczącego się konfliktu. Z kolei wygrana Trumpa powinna prowadzić do rozwiązania owego konfliktu, co mogłoby zdjąć nieco ryzyk z naszego regionu, a tym samym przyhamować inicjowane aktualnie osłabienie złotego" - zauważa. 

Reklama

Poza kontekstem Ukrainy warto mieć także na uwadze nastroje w samych Stanach Zjednoczonych:

"Wielu ekspertów ostrzega, że polaryzacja wśród społeczeństwa tuż przed wyborami jest na bardzo wysokim poziomie i niewykluczone, że niezależnie od wyniku wyborów mają prawo pojawić się społeczne niepokoje. Gdyby te wymknęły się spod kontroli, mogłoby to mieć także wpływ na rynek finansowy, co z kolei rozleje się pod postacią rosnącej awersji do ryzyka na resztę świata. I w takim otoczeniu złoty zawsze wyraźnie się osłabiał".

Obecnie zatem, po dwóch latach umacniania krajowej waluty, nieco więcej czynników wydaje się przemawiać za przynajmniej częściową korektą tego ruchu, w ramach której euro miałoby prawo przetestować okolice 4,60, natomiast dolar 4,30-4,40 - prognozuje Tomasz Gessner, ekspert rynku walutowego z Tavex

 

Zobacz także: Dla dolara te wybory są krytyczne. Czy USD utraci swoją pozycję na dobre?

 

EURUSD: Co się dzieje z kursem eurodolara?

W minionym miesiącu obserwowaliśmy spore umocnienie amerykańskiego dolara. Doprowadziło to do spadku kursu EUR/USD z rocznych maksimów na poziomie 1,12 do 1,08.

Reklama

Wykres. Kurs euro do dolara EUR/USD

kurs polskiego zlotego zanurkowal perspektywy pln sa niepewne mowia analitycy grafika numer 4kurs polskiego zlotego zanurkowal perspektywy pln sa niepewne mowia analitycy grafika numer 4

Źródło: TradingView.

“Było to spowodowane zarówno zwiększeniem prawdopodobieństwa wygranej Donalda Trumpa w wyścigu prezydenckim w USA, jak i dobrymi danymi z tamtejszej gospodarki, co przekłada się na niższą skalę oczekiwanych cięć stóp procentowych przez Fed. Z kolei w Europie, EBC dokonał w październiku kolejnej obniżki stóp, a relatywnie względem Stanów Zjednoczonych, koniunktura gospodarcza wypada słabiej” - komentował specjalnie dla nas Michał Krajczewski, Menedżer Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego w BNP Paribas. 

W perspektywie najbliższego roku ekspert z BNP oraz jego zespół w scenariuszu bazowym (zakładającym brak znaczących szoków geopolitycznych) przewidują osłabienie amerykańskiego dolara oraz powrót kursu EUR/USD do poziomu 1,12.

Amerykańska Rezerwa Federalna powinna kontynuować stopniowe obniżki stóp, ponadto niższy koszt pieniądza w strefie euro powinien przełożyć się na cykliczne odbicie koniunktury na Starym Kontynencie. Wsparciem dla Europy mogą być też działania chińskich władz w celu pobudzenia tamtejszej gospodarki - wskazał analityk. 

 

Reklama

Zobacz także: Zachwieje kursem euro? Taki scenariusz wyborów w USA byłby ciosem dla euro


Mateusz Myśliwiec

Mateusz Myśliwiec

Redaktor portalu FXMAG. Makler Papierów Wartościowych (nr licencji 3657), Makler Rynków Finansowych (nr licencji 266). Inwestor indywidualny zafascynowany rynkami finansowymi. Zwolennik ekonomii behawioralnej.


Tematy

kursy walut co dalej

jaka prognoza dla złotego

co z dolarem w 2024

W jaką walutę inwestować w 2024?

notowania walutowe 2024

co będzie dalej z walutami

Czy warto teraz sprzedać dolary?

Czy dolar pójdzie w górę w 2024?

Kiedy najlepiej sprzedawać dolary?

Czy warto sprzedawać dolary?

Czy cena dolara będzie rosła?

Co z dolarem w 2025 roku?

wybory w usa a waluty

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama