Konflikt na Bliskim Wschodzie może eskalować w każdej chwili, co dyskontuje rynek. Obok złota, frank szwajcarski jest obecnie najpopularniejszą “bezpieczną przystanią”, w tym tygodniu znacząco umocnił się względem głównych walut.
- Frank zaliczył sesję wzrostów względem euro. To największy skok od 8 lat.
- Inwestorzy rezygnują z obligacji rozwiniętych gospodarek, kierując wzrok na CHF.
- Wśród walut państw G10, to właśnie frank szwajcarski umocnił się najbardziej w stosunku do dolara amerykańskiego.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Frank bije rekordy! Dawno nie było takiej sytuacji
Euro utrzymuje się na stabilnym poziomie 1,0572 USD. Jak zauważa agencja Reutera, duży ruch widać w przypadku franka szwajcarskiego. Korzysta on z napływu środków, utrzymując miano tzw. bezpiecznej przystani. Ekonomiści wskazują, że zmierza do największego tygodniowego wzrostu w stosunku do dolara od trzech miesięcy, zyskując 1%.
W piątek kurs franka w stosunku do euro osiągnął poziom widziany ostatnio w 2015 r. Wówczas Narodowy Bank Szwajcarii zerwał z powiązaniem między obiema walutami.
Zobacz również: Inflacja w Szwajcarii - mamy najnowsze dane. Jak reaguje kurs franka?
Notowania CHF/USD - 15 lat
Źródło: TradingView
Stabilne środowisko makroekonomiczne Szwajcarii
Warto przypomnieć, że na wrześniowym posiedzeniu podtrzymano stopy procentowe na poziomie 1,75. Inflacja bazowa (z wyłączeniem zmiennych cen energii i żywności) wyniosła 1,3% r/r.
Według projekcji banku centralnego, po 2024 r. inflacja trwale pozostanie w granicach wyznaczonego celu. W pierwszych miesiącach nowego roku możemy spodziewać się natomiast kolejnych odchyleń od normy.
Zobacz również: Szwajcaria – stopy procentowe. Jest decyzja banku centralnego SNB - zobacz co dalej z kursem franka
Inflacja w Szwajcarii w ostatnich latach
Źródło: BFS
Jak zauważa Ole Hansen, dyrektor ds. strategii surowcowej Saxo Banku, frank szwajcarski obok złota to aktywa, które zyskują w trudnym otoczeniu międzynarodowym. Inwestorzy decydują się na “ucieczkę” w kierunku pewniejszych rozwiązań z mniejszą ekspozycją na ryzyko.
Neutral week for the #dollar which despite surging US Treasury yields has stopped performing, with #CHF just like #gold receiving a bid instead, not only on Middle East worries but also concerns about US fiscal policy and that the jump in both real rates and nominal rates has or… pic.twitter.com/A9iwIN49mi
— Ole S Hansen (@Ole_S_Hansen) October 20, 2023
Ekonomiści wskazują, że frank szwajcarski będzie prawdopodobnie najlepszą bezpieczną przystanią podczas trwania konfliktu na Bliskim Wschodzie.
“Inwestorzy będą teraz zwracać uwagę na nagłówki dotyczące konfliktu Izrael-Hamas” - komentuje Łukasz Klufczyński, główny analityk InstaForex Polska.
Zobacz również: Kredyty frankowe - już 70 tys. ugód! Co dalej z tematem waloryzacji?
Warto zaznaczyć, że od początku roku frank jest walutą G10, która najbardziej umocniła się w stosunku do dolara, zyskując 3,76%. Najgorszy w roku był natomiast jen japoński, który stracił na wartości 12,53%.
Waluty z koszyka G10
Źródło: Bloomberg
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję