Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Kurs EUR/PLN dalej w górę, podobnie jak USD/PLN. Eurodolar na 2-letnim minimum

Rynek stopy procentowej - Pozytywne tendencje na polskich SPW mogą być podtrzymane.

  • Rynek walutowy - EUR/USD oraz indeks dolara osiągnęły istotne technicznie poziomy.
Kurs EUR/PLN dalej w górę, podobnie jak USD/PLN. Eurodolar na 2-letnim minimum
źródło własne | Kurs EUR/PLN dalej w górę, podobnie jak USD/PLN. Eurodolar na 2-letnim minimum
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Rynek walutowy i stopy procentowej

    Rynek walutowy i stopy procentowej

    W minionym tygodniu złoty osłabił się względem euro i dolara, kurs EUR/PLN zwyżkował w okolice 4,3350, a USD/PLN poszedł w górę w pobliże 4,1650.

    Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD spadł do 2-letniego minimum w pobliże 1,04.

    Wykres kursu EUR/PLN

    Screenshot
    1 dzień
    -0.06%
    1 tydzień
    +0.47%
    1 miesiąc
    +1.34%
    6 miesięcy
    -1.22%
    rok bieżący
    -1.35%
    1 rok
    -2.24%
    5 lat
    -7.59%
    max
    +2.86%



    Globalna aprecjacja skorelowanego ujemnie w walutami EM dolara i towarzysząca jej słabość euro były najważniejszymi czynnikami wpływającymi na trendy głównych par z PLN.

    Siła dolara była konsekwencją dalszego dyskontowania przez inwestorów możliwych powyborczych scenariuszy dotyczących amerykańskiej gospodarki, a trend ten wsparł dodatkowo przepływ kapitału do dolara jako do tzw. bezpiecznej przystani, w obliczu wyraźnego wzrostu napięcia geopolitycznego w Europie.

    Dodatkowo słabe wstępne odczyty indeksów PMI z głównych europejskich gospodarek oraz strefy euro zwiększyły rynkowe oczekiwania na cięcie stóp EBC o 50 pb. w grudniu br.

    Skutkiem tego było przyspieszenie deprecjacji euro, które w koszyku tworzącym indeks dolara (DXY) ma dominujący udział.

    Złotemu nie pomogły też słabe dane z polskiej gospodarki.

    Głównym czynnikiem wpływającym na złotego na najbliższych sesjach będą trendy na bazowych rynkach FX, a tam w piątek indeks dolara oraz kurs EUR/USD osiągnęły ważne, techniczne poziomy, wskazane w poprzednich wydaniach Dziennika.

     

    Instrumenty te podjęły próbę odreagowania, naszym zdaniem jest jednak za wcześnie aby ocenić czy będzie ona udana, gdyż poza czynnikami wynikającymi z analizy technicznej, trudno jest na obecnym etapie znaleźć np. fundamentalne argumenty stojące za deprecjacją USD.

    W obecnym tygodniu to geopolityka oraz odczyty makro (głównie dane o inflacji z USA i Europy) będą rozdawać kraty na rynku FX, a w naszej opinii dopóki indeks dolara nie przełamie znacząco poziomu 108 pkt., potencjał do dalszej aprecjacji USD, przynajmniej w krótkim terminie, oceniamy jako mocno ograniczony.

    Na rynkach stopy procentowej w Niemczech, w skali tygodnia, rentowności obligacji skarbowych zniżkowały o 10-11 pb., a dochodowości polskich SPW poszły w dół o 9-18 pb. Rentowności UST w takim horyzoncie zmieniły się natomiast w zakresie -2/+7 pb.



    Wpływ zaostrzenia ryzyka geopolitycznego był widoczny na rynkach FI tylko na początku ubiegłego tygodnia, a podczas kolejnych sesji na rynki bazowe oddziaływały głównie obawy o spowolnienie lub zatrzymanie cyklu obniżek stóp Fed oraz o wzrost gospodarczy i możliwe szybsze tempo obniżek stóp w strefie euro.

    Te oczekiwania podtrzymywała narracja bankierów centralnych z EBC i Fed oraz odczyty makro, które potwierdziły pogłębiające się problemy gospodarcze w strefie euro przy braku większych zmian w gospodarce USA.

    Krajowe SPW straciły dodatnią korelację z UST, a krajowy rynek oprócz trendów z europejskich, bazowych parkietów wspierał utwardzający się rynkowy pogląd o obniżkach stóp NBP w I połowie 2025 r.

    Pogląd ten kształtowany był przez słabsze, krajowe odczyty makro oraz zapowiedzi rządu dotyczące dalszego mrożenia cen energii w przyszłym roku, co może obniżyć ścieżkę inflacji i skutkować jej wcześniejszym w porównaniu do dotychczasowych projekcji spadkiem.

    Obecny tydzień przyniesie sporo odczytów danych istotnych dla polityki monetarnej, w tym głównie dane o inflacji konsumenckiej z USA, strefy euro oraz Polski.

    Mocniejsza korelacja z europejskimi obligacjami, których trend wspierają rosnące oczekiwania na silniejsze cięcia stóp EBC, ale również sygnalizowany m. in. przez ostatnią aukcję Ministerstwa Finansów wzrost popytu na krajowe SPW, w naszej opinii będą podtrzymywać na najbliższych sesjach pozytywne trendy na krajowym rynku FI.

    To w skali tygodnia może skutkować przesunięciem krajowej krzywej w dół o kolejne 5-10 pb.

     

    Wykres dnia: Kurs EUR/USD naruszył w piątek dolne ograniczenie kanału średnioterminowego trendu bocznego.

     

    kurs eurpln dalej w gore podobnie jak usdpln eurodolar na 2 letnim minimum grafika numer 1kurs eurpln dalej w gore podobnie jak usdpln eurodolar na 2 letnim minimum grafika numer 1

    Źródło: Refinitiv

     


    PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

    PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

    PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama