Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs eurodolara (EUR/USD) zmieszany po danych z USA. Ile będzie obniżek stóp procentowych Fed w 2024 roku?

|
selectedselectedselected
Sytuacja na rynkach walutowych 13 czerwca
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wahania wartości dolara w obliczu niejednoznacznych danych

Wczorajsza sesja była burzliwa głównie dla amerykańskiego dolara. Notowania tej kluczowej globalnej waluty reagowały bowiem na istotne dane i komunikaty w USA. Po pierwsze, notowania amerykańskiego dolara runęły najpierw w dół po odczycie inflacji CPI w USA, który okazał się niższy od oczekiwań. W rezultacie, kurs EUR/USD po południu dynamicznie zwyżkował, przekraczając barierę 1,08 i docierając do środowego maksimum w okolicach 1,084.

Później jednak notowania zniżkowały, czego przyczyną był jastrzębi komunikat ze strony Rezerwy Federalnej. Wczoraj FOMC nie obniżył poziomu stóp procentowych w USA – co było zgodne z oczekiwaniami. Jednak dodatkowo, prezes Fed, Jerome Powell, w swoim wystąpieniu po posiedzeniu Fed, zaznaczył, że instytucja ta nie będzie się śpieszyć z obniżkami stóp procentowych i zacznie łagodzić politykę monetarną dopiero w momencie istotnego sygnału z rynku, że takie łagodzenie jest potrzebne.

Po komunikacie Fed, rynek zaczął wyceniać perspektywę tylko jednej obniżki stóp procentowych w USA w bieżącym roku, najprawdopodobniej w grudniu. To doprowadziło do delikatnego umocnienia dolara i częściowego odrobienia wcześniejszych strat. W rezultacie, kurs EUR/USD ustabilizował się w rejonie 1,08.

Reklama

Analogicznie do eurodolara poruszały się wczoraj inne pary walutowe, w tym kurs dolara względem funta brytyjskiego, jena japońskiego czy franka szwajcarskiego.

 

Zobacz także: Amerykańska inflacja otwiera drogę do wcześniejszych obniżek stóp. Kurs funta (GBP) traci po danych z kraju

 

 

Ile obniżek stóp procentowych w USA w tym roku?

Wczorajsze dane i komunikaty ze Stanów Zjednoczonych nadal przynoszą więcej pytań niż odpowiedzi – a przede wszystkim, nie odpowiadają konkretnie na pytanie, kiedy nastąpią pierwsze obniżki stóp procentowych w USA oraz ile ich będzie w tym roku.

Reklama

Projekcie makroekonomiczne Fed zakładają, że z obniżkami pośpiechu nie ma, w związku z czym prawdopodobna jest tylko jedna obniżka, w grudniu bieżącego roku. Taka ewentualność zaczęła więc być brana pod uwagę przez inwestorów, którzy i tak już przyzwyczaili się do myśli, że jeśli łagodzenie polityki monetarnej w USA w tym roku będzie miało miejsce, to może nastąpić najprędzej w listopadzie.

Jednak reakcja inwestorów na wczorajszą wypowiedź Jerome Powella była wyważona w porównaniu do wcześniejszego spadku wartości dolara po danych dot. inflacji. To pokazuje, że inwestorzy jednak na razie wciąż bardziej ufają danym, które zdają się coraz bardziej uzasadniać szybsze obniżki stóp procentowych.

Niemniej, w kontekście timingu i zakresu łagodzenia polityki monetarnej w USA, ostatecznie, mimo wielu danych i komunikatów, wciąż niewiele się wyjaśniło. Inwestorzy tkwią w wyczekiwaniu na bardziej precyzyjne informacje na ten temat – a to prowadzi do braku wyraźnego kierunku dla głównych par walutowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama