Kurs eurodolara (EUR/USD) ruszył w dół po wypowiedzi Ch. Lagarde. Złoty (PLN) potrzebuje nowych impulsów

EZ: Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja była jednomyślna. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopa depozytowa pozostaną odpowiednio na 4,25% i 3,75%. Lipcowy komunikat po decyzji, a także konferencja przewodniczącej CH.Lagarde są zgodne z ostrożnym podejściem zaprezentowanym na posiedzeniu w czerwcu. W aktualnym komunikacie napisano, że „wewnętrzna presja cenowa znajduje się wciąż na wysokim poziomie”, a „Rada Prezesów nie deklaruje z góry określonej ścieżki stóp”. Słowa te nie są zaskoczeniem i potwierdzają postawę „wait-and-see”. EBC podtrzymuje także, że kolejne decyzje będą zależeć od napływających danych. Obecnie rynki finansowe wyceniają w instrumentach finansowych scenariusz, że stopy procentowe EBC na koniec 2024 r. będą niższe niż obecnie o 44 pkt baz. Oznacza to, że większość inwestorów spodziewa się jeszcze dwóch obniżek stóp procentowych do końca tego roku. W naszej ocenie oczekiwania te są realistyczne. W tym względzie bardzo istotne będą nowe prognozy makroekonomiczne. Jeśli nowe prognozy banku centralnego strefy euro pokażą realizację celu inflacyjnego w 2025 r. to powinna pojawić się przestrzeń do obniżki stóp procentowych już we wrześniu, choć na ten moment decyzja nie jest przesądzona.
PL: Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 0,3% r/r wobec spadku o 1,6% r/r w maju, co okazało się pozytywnym zaskoczeniem. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 1,3% m/m, po spadku o 2,1% m/m w maju. Oznacza to, że przemysł stopniowo się odbudowuje, jednak słaba koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych ogranicza możliwości odrodzenia polskiego przemysłu. Opublikowane dane nie zmieniają naszej oceny perspektyw wzrostu gospodarki. Podtrzymujemy prognozę wzrostu PKB w 2024 r. o 3,1%, po wzroście o 0,2% w ub. roku.
PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w czerwcu o 0,4% r/r, po spadku o 0,5% r/r w maju. Dane te są zgodne z konsensusem prognoz. Płace wzrosły z kolei 11,0% r/r, wobec 11,3% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt był nieznacznie niższy od konsensusu. Rynek pracy w Polsce jest stabilny. Popyt na pracę w niektórych sektorach jest nadal solidny. W takich warunkach i po okresie wysokiej inflacji wzrost płac nominalnych jest nadal szybki. Przekłada się to na podwyższoną i uporczywą inflację cen usług. Niemniej, szybki wzrost płac w ujęciu realnym wspiera i będzie dalej wspierać konsumpcję gospodarstw domowych.
Ubogie kalendarium danych makroekonomicznych będzie sprzyjało stabilizacji notowań na krajowym rynku walutowym. Bez nowych impulsów kurs EUR/PLN powinien w naszej ocenie stabilizować się nieco poniżej psychologicznej bariery na poziomie 4,30. Tym bardziej, że także eurodolar utrzymuje się wokół poziomu 1,09 i ze względu na brak danych makroekonomicznych także powinien pozostawać względnie stabilny. Na krajowym rynku długu możliwa jest kontynuacja korekty i niezanczny wzrost rentowności. Szczególnie, że inwestorzy oczekują na przyszłotygodniowy przetarg obligacji. Ze względu na brak danych i okres wakacyjny zmienność, a także płynność rynku nie powinna być duża.
Przez większą część wczorajszej sesji kurs EUR/PLN utrzymywał się w wąskim przedziale 4,29-4,30, w niewilkim stopniu reagując na publikację krajowych danych z rynku pracy i przemysłu. Nieznaczne umocnienie polskiej waluty nastapiło w popołudniowej części notowań, co pozwoliło złotemu odreagować część strat poniesionych w poprzednich dwóch dniach. Pod koniec wczorajszej sesji kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,2860, tj. nieco ponad 1 grosz poniżej środowego zamknięcia. Na rynku papierów skarbowych rentowności nieznacznie wzrosły, oddając część spadków wcześniejszych dniach. Skala zmian rentowności nie była duża i wyniosła 3-4 pkt. baz. na długim końcu krzywej. Wczorajsza sesja przyniosła dalsze rozszerzenie asset swapów, co można wiązać z zaplanową na przyszły tydzien aukcją obligacji skarbowych. Na zamknięciu rentowność 10-latki kształtowała się na poziomie 5,59%.
Głównym wydarzeniem dnia, na którym koncentrowałą się uwaga inwestorów na rynkach globalnych było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Zgodna z oczekiwaniami decyzja, a także spójny z dotychczasową komunikają przekaz EBC spowodowały jednak brak reakcji na to wydarzenie. W ciągu dnia kurs EUR/USD utrzymywał się nieznacznie powyżej 1,09, choć po konferencji prasowej prezes Ch. Lagarde widoczny był nieznaczny spadek eurodolara. Dzienna zmienność eurodolara była jednak niewielka i na koniec dnia kurs EUR/USD noptowany był na poziomie 1,0909, poziomie zbliżonym do środowego zamknięcia. Niewiele działo się także na bazowych rynkach długu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję