Kurs euro do złotego jeszcze na początku stycznia notowany był po 4,28 PLN. Obecnie, jest to 4,21 PLN, a więc 7 groszy mniej.
Euro byłoby tańsze, gdyby skończyła się wojna na Ukrainie?
Kurs euro do złotego przez dłuższy czas pozostaje w trendzie spadkowym. Od początku roku notowania EUR/PLN osunęły się o niemal 1,5%. W chwili, gdy działania wojenne na Ukrainie przybierały na sile, kurs zbliżał się do granicy 5 PLN, w dużej mierze przez umocnienie złotego.
Okazuje się, że kurs euro może skrywać pewne tajemnice. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Kurs euro skrywa przyszłość? Chodzi o koniec wojny na Ukrainie
Wykres. Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

Źródło: TradingView
Analitycy JP Morgan przekazali, że „komentarze Trumpa na temat Rosji i Ukrainy, a także wynikający z nich optymizm rynku, co do potencjalnego zawieszenia broni, były głównym powodem napływu zagranicznych walut, a nie oczekiwań w zakresie polityki pieniężnej, ponieważ lokalne dane w dalszym ciągu rozczarowują w Polsce”.
„W średnim terminie nadal utrzymujemy pesymistyczne prognozy, biorąc pod uwagę potencjalną luźną politykę fiskalną w związku z wyborami prezydenckimi i słabą dynamikę wzrostu w Europie”, dodali.
Jak wynika z prognozy banku, w krótkim okresie może nastąpić dalszy spadek EURPLN, biorąc pod uwagę „pozycję rynku i ponowną wycenę oczekiwań w okolicach Rosja/Ukraina”.
Wykres. Kurs euro do złotego (2021-2025)

Źródło: TradingView
Kurs euro przed dużym odbiciem, wynika z prognozy Credit Agricole
Kurs euro do złotego zdaniem analityków Credit Agricole w najbliższych miesiącach może podrożeć. Z prognozy Credit Agricole wynika, że za jedno euro już niedługo będziemy musieli zapłacić:
- pod koniec marca: 4,40;
- pod koniec czerwca: 4,35;
- pod koniec września: 4,30;
- pod koniec grudnia: 4,25.
Zobacz również: Kurs euro runął do 5-letniego dołka. Nowa prognoza zapowiada mocne odbicie EUR/PLN
Prognoza dla kursu euro do złotego: 4,50 PLN, przekazał Goldman Sachs
Jak wynika z najnowszej prognozy analityków Goldman Sachs, kurs euro do złotego już za kilka miesięcy będzie notowany kilka lub kilkanaście groszy wyżej. Przewidywania ekspertów amerykańskiego banku prezentują się następująco:
- pod koniec marca: 4,30;
- pod koniec czerwca: 4,40;
- pod koniec grudnia: 4,50.
Kurs euro do złotego po raz ostatni był notowany na poziomie 4,30 w listopadzie 2024 roku. W całym 2024 roku na kursie EUR/PLN nie udało się jednak przebić granicy 4,40, która ostatni raz była widziana w listopadzie dwa lata temu. Kurs euro oscylował natomiast wokół poziomu 4,50 PLN nieco wcześniej, w październiku 2023 roku.
Zobacz również: Wielcy tego świata wieszczą, co stanie się z giełdą w 2025 roku
Co czeka gospodarkę strefy euro w 2025?
Analitycy Goldman Sachs w raporcie pod koniec ubiegłego roku przekazali, że rok 2025 będzie kolejnym trudnym rokiem dla gospodarki strefy euro.
„Po pierwsze, plan prezydenta elekta Trumpa dotyczący nałożenia ceł prawdopodobnie znacząco wpłynie na wzrost gospodarczy strefy euro, przy czym znaczna część spowolnienia wynikać będzie z niepewności co do polityki handlowej”, przekazali analitycy.
„Po drugie, negatywne skutki handlu zostaną prawdopodobnie wzmocnione przez czynniki strukturalne w sektorze produkcyjnym, w tym wysokie ceny energii i presję konkurencyjną ze strony Chin”, dodali.
Niemniej, eksperci renomowanego banku widzą kilka powodów przemawiających za kontynuacją wzrostu, a nie ryzykiem recesji w strefie euro.
„Prognozujemy zatem wzrost w strefie euro na poziomie 0,2% w I i II kwartale, 0,1% w III kwartale i 0,2% w IV kwartale. Daje to wzrost w całym obszarze na poziomie 0,8% w 2025 roku, znacznie poniżej konsensusu na poziomie 1,2%”.
Najsłabszy wzrost gospodarczy w 2025 roku mają odnotować Niemcy (0,3%), Włochy (0,6%) i Francja (0,7%).
Zobacz również: Kurs dolara reaguje na podwyżki stóp procentowych. Są najwyżej od 2008 roku
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję