“Kluczowe ryzyko krajowe dla złotego widzimy w osłabieniu spójności rządu lub przedwczesnym zakończeniu koalicji” - stwierdzili analitycy z UBS CIO w niedawnej analizie.
“W związku z tym głosowanie nad wotum zaufania zwołane przez premiera Donalda Tuska na 11 czerwca będzie w centrum uwagi w przyszłym tygodniu” - dodali.
Według UBS, zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich w Polsce prawdopodobnie jeszcze bardziej skomplikuje wysiłki rządu. Oczywiście, jeśli koalicja przetrwa środowe głosowanie.
“Oczekuje się, że trwające spory dotyczące sądownictwa będą się utrzymywać, a elastyczność rządu w zakresie polityki fiskalnej prawdopodobnie się zmniejszy. Niemniej jednak impas legislacyjny nie jest w Polsce niczym nowym i powinien być rozpatrywany równolegle z korzystnymi perspektywami wzrostu gospodarczego w Europie” - czytamy w analizie UBS.
Wykres: do złotego.

Źródło: TradingView.
Polityka ważna dla kursu EUR/PLN, również ta pieniężna
“Tymczasem, decyzja Narodowego Banku Polskiego w sprawie stóp procentowych w tym tygodniu przyniosła powszechnie oczekiwaną decyzję o utrzymaniu stóp procentowych (obecna stopa procentowa: 5,25%), ale po niej nastąpił jastrzębi komentarz prezesa Glapińskiego: konsolidacja fiskalna, która nie powiodła się, prawdopodobnie będzie oznaczać bardziej jastrzębią perspektywę polityki pieniężnej” - skomentowali analitycy z UBS.
W Polsce RPP pauzowała, ale stopy procentowe o 25 pb obniżył Europejski Bank Centralny, zgodnie z oczekiwaniami.
Wykres: Porównanie wysokości stopy procentowej NBP (linia czerwona) oraz EBC (linia niebieska).

Źródło: TradingView.
“Podczas gdy nadchodzące spotkania polityczne będą bardziej zrównoważone, jastrzębi komentarz prezes EBC, Christine Lagarde, zapewnił pewne wsparcie dla euro” - napisali analitycy UBS.
Niemiecki budżet i gospodarka krytyczne dla kursu euro
“Ponieważ posiedzenie EBC jest już za nami, w przyszłym tygodniu uwaga skupi się na polityce fiskalnej. Oprócz wstępnych planów nowego niemieckiego rządu, dotyczących zwiększenia wydatków nawet o 800 mld EUR w nadchodzących latach, niedawne propozycje ulg podatkowych dla przedsiębiorstw w wysokości 46 mld EUR mają na celu ożywienie niemieckiej gospodarki” - stwierdzili analitycy z UBS.
“Środki te są wyraźnie pozytywne dla kursu euro, wzmacniając atrakcyjność Europy jako miejsca dywersyfikacji dla inwestorów, którzy chcą zmniejszyć ekspozycję na dolara. Nadal postrzegamy euro, najbardziej płynną alternatywę dla USD - jako głównego beneficjenta słabości dolara i spodziewamy się, że kurs EUR/USD wzrośnie powyżej 1,15 w najbliższym czasie” - dodali.
Zobacz również: “Przełom w rozmowach USA i Chin już blisko? Tak może wpłynąć na dolara”
Prognozy dla kursu euro do złotego na resztę 2025
Kurs euro do złotego na koniec września powinien być notowany po 4,25 PLN, szacuje UBS. Podobnego poziomu spodziewają się oni na grudzień. Natomiast na marzec 2026 roku bank UBS oczekuje spadku notowań
do 4,22 PLN.
Nieco innej trajektorii dla kursu euro do złotego spodziewają się analitycy walutowi z banku MUFG. Na wrzesień prognozują oni EUR/PLN na poziomie 4,25 PLN, a następnie 4,30 PLN na grudzień oraz pierwszy kwartał 2026 roku.
Prognoza dla kursu euro do złotego
|
wrzesień 2025
|
grudzień 2025
|
marzec 2026
|
UBS
|
4,25
|
4,25
|
4,22
|
MUFG
|
4,25
|
4,30
|
4,30
|
Źródło: Raport UBS CIO “Global Forecasts 5 June 2025”, MUFG.
Czytaj także: “Gwardia Narodowa na ulicach USA. Trump popełnił błąd?”
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję