Niższy niż przed miesiącem odczyt to w dużej mierze efekt bazy statystycznej sprzed roku. Spadkowi ogólnej inflacji CPI towarzyszyć powinien wzrost inflacji bazowej, która, według naszych obliczeń, wzrośnie w listopadzie do 4,3% r/r z 4,1% r/r miesiąc wcześniej.
W grudniu inflacja powinna powrócić do poziomu ok. 5% r/r, a w pierwszych miesiącach przyszłego roku ponownie nieznacznie wzrosnąć.
Jej zwyżka będzie jednak nieco mniejsza niż nasze dotychczasowe oczekiwania, ze względu na działania osłonowe dla cen energii elektrycznej, które rząd zaproponował w poprzednim tygodniu.
Ewentualna pozytywna niespodzianka inflacyjna i niższy od prognoz odczyt może nasilić oczekiwania na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w marcu przyszłego roku.
Co się dzieje w Europie? Jakie dane zostaną opublikowane dziś?
Po danych dla naszego kraju poznamy dziś też wstępne dane inflacyjne dla strefy euro za listopad (godz. 11:00).
Według konsensusu prognoz ekonomistów indeks HICP wzrosnąć ma do 2,4% r/r z 2,0% r/r miesiąc wcześniej.
W przypadku bazowego indeksu HICP oczekuje się wzrostu do 2,9% r/r z 2,7% r/r.
Wczoraj poznaliśmy wstępne dane dla Hiszpanii (wzrost HICP do 2,4% r/r z 1,8% r/r) i dla największej gospodarki strefy – dla Niemiec.
Co prawda dla naszego zachodniego sąsiada odnotowano stabilizację, ale na 2,4% r/r, tj. powyżej celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego (2,0% r/r).
Ostatnie dni to okres znaczących wahań jeśli chodzi oczekiwania dla decyzji o stopach procentowych EBC na posiedzeniu w grudniu.
Po bardzo słabych danych PMI wzrosła niepewność co do kondycji gospodarki Eurolandu, dodatkowo potęgowanej przez rozpad rządu w Niemczech i możliwość takiego scenariusza dla Francji.
Wobec tych wydarzeń rynki finansowe wyceniały przejściowo obniżkę o 50 pkt baz.
Po wypowiedziach niektórych prezesów EBC, w tym wiceprezeski I.Schnabel rynki ponowie uznały cięcie o 25 pkt baz, jako scenariusz bazowy.
Powiedziała ona, że EBC powinien obniżać stopy procentowe tylko stopniowo.
Zrealizowanie się więc prognoz wzrostu inflacji w strefie euro wpisywałoby się w tę retorykę i scenariusz obniżki o 25 pkt baz.
Wydarzenia i komentarze
Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że w 3Q 2024 polski PKB wzrósł o 2,7% r/r, po wzroście o 3,2% r/r kwartał wcześniej.
Natomiast w ujęciu kw/kw i po wyrównaniu sezonowym PKB skurczył się względem 2Q 2024 o 0,1%.
Poznaliśmy także informacje o komponentach PKB, które potwierdzają słabość popytu konsumpcyjnego gospodarstw domowych, ale też popytu inwestycyjnego i zagranicznego.
Nie najgorszą dynamikę PKB w 3Q utrzymywała odbudowa przez firmy zapasów.
O ile sam odczyt wzrostu PKB jest zbliżony do projekcji listopadowej, o tyle struktura danych, gdzie popyt krajowy i eksport jest słabszy ma, naszym zdaniem, bardziej gołębią wymowę.
Nasz bazowy scenariusz dla stóp procentowych nie ulega zmianie (wznowienie cięć w 2Q 2025).
Sądzimy jednak, że struktura danych o PKB w 3Q 2024 sprzyja tym członkom Rady Polityki Pieniężnej, którzy chcieliby skorygować w dół koszt pieniądza w Polsce już w marcu.
Rynki na dziś
Nie uważamy, by dzisiejsze wstępne dane inflacyjne z Polski miały rozruszać notowania EUR/PLN.
Wycena złotego do euro oscyluje wokół poziomu 4,3050 i naszym zdaniem wyczekuje już grudniowych impulsów.
Nieco ciekawiej i to za sprawą odczytu inflacji właśnie może przebiegać sesja na eurodolarze.
Dziś poznamy odczyt HICP dla strefy euro w listopadzie, który po wczorajszych analogicznych danych dla Niemiec może zaskoczyć niższym odczytem niż konsensus. Efektem może być niewielkie wzmocnienie presji na cięcia stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w grudniu.
Na krajowym rynku długu natomiast za istotną informację uznajemy przedstawienie planu podaży na grudzień.
Spodziewamy się utrzymania co najmniej dwóch przetargów sprzedaży obligacji, by przyspieszyć prefinansowanie potrzeb pożyczkowych przewidzianych na rok przyszły.
Wspomniana wcześniej publikacja krajowej inflacji CPI wzmocniłaby trend spadku dochodowości długu skarbowego, jednak jedynie w przypadku odczytu niższego od oczekiwań.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję