Kurs euro (EUR) – zobacz prognozę słynnego think tanku. Oto co może zakończyć rajd wspólnej waluty

Rajd euro dobiega końca – ostrzegają analitycy Oxford Economics. Silne euro nadaje pęd dezinflacji w Europie, a to wywołuje coraz bardziej gołębią postawę EBC – wskazują.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
W ostatnich dniach najważniejszą publikacją dla Europy były dane o inflacji konsumenckiej. Pokazały one, że w czerwcu inflacja w strefie euro spadła do najniższego poziomu od ponad roku. Wzrost inflacji bazowej częściowo odzwierciedlał wpływ czynników jednorazowych. Widać, że presja inflacyjna w strefie euro traci impet – stwierdzają analitycy Oxford Economics.
Tymczasem euro umocniło się do USD, wchodząc na najwyższy poziom od 18 miesięcy. Ale to może być końcówka tego kilkumiesięcznego imponującego rajdu – uważają analitycy Oxford Economics.
„Dolar osłabia się w związku z oczekiwaniami, że gospodarce USA uda się miękkie lądowanie. Silniejsze euro prawdopodobnie zapewni dodatkowy impuls procesowi dezinflacji w strefie euro, co doprowadzi do coraz bardziej gołębich komunikatów ze strony członków EBC” – prognozują analitycy Oxford Economics.
Finalne dane o inflacji HICP za czerwiec potwierdziły, że w strefie euro spadła ona do 5,5%, najniższego poziomu od 17 miesięcy. Ta dezinflacja to głównie zasługa spadających cen energii. Odczyt finalny był więc zgodny z prognozami. W maju wskaźnik wyniósł 6,1%.
Z mniej pozytywnych wiadomości, inflacja bazowa wzrosła do 5,5% r/r, po spadku w kwietniu i maju. Inflacja bazowa HICP przekroczyła oczekiwania analityków (5,4%), poza tym okazała się nieco wyższa, niż w maju (5,3%).
„Chociaż można to interpretować jako oznakę nasilenia się leżących u podłoża inflacji presji cenowych, wzrost cen bazowych był spowodowany przede wszystkim czynnikami jednorazowymi w Niemczech, a mianowicie zakończeniem subsydiowania publicznego w transporcie. Pomimo wzrostu w czerwcu, alternatywne miary przedstawiają bardziej optymistyczny obraz i pokazują, że dynamika inflacji słabnie, nie tylko z powodu spadku cen energii, ale także ze względu na słabnącą dynamikę inflacji towarów. Ale ponieważ inflacja w usługach pozostanie lepka w ciągu najbliższych kilku miesięcy, uważamy, że droga do normalizacji będzie bardzo stopniowa i wyboista” – oceniają analitycy Oxford Economics.
Źródło: Trading Economics
Wskaźnik inflacji bazowej – strefa euro
eur 06.23.jpg" alt="" width="688" height="298" />
Źródło: Trading Economics
Analitycy Oxford Economics pokusili się o ciekawą prognozę dla wspólnej waluty. Zwrócili uwagę, że w tym tygodniu euro osiągnęło najwyższy poziom w stosunku do dolara amerykańskiego od półtora roku, osiągając 1,12 USD.
„W ciągu ostatniego miesiąca wspólna waluta zyskała 5%, chociaż odzwierciedla to raczej ogólną słabość dolara, niż rozwój wydarzeń w Europie. Najnowsze dane o miękkiej inflacji w USA coraz bardziej przekonują inwestorów, że Fed może zorganizować tzw. miękkie lądowanie. To obniża oczekiwania co do dalszych podwyżek stóp procentowych w USA, prowadząc do osłabienia dolara. W każdym razie decydenci EBC prawdopodobnie z zadowoleniem przyjmą silniejsze euro, ponieważ powinno ono nadać dodatkowy impuls procesowi dezinflacji trwającemu w strefie euro” – stwierdzili eksperci Oxford Economics.
Źródło: TradingView
Ostrzegają oni jednak, że rajd euro może być bliski wyczerpania.
„Urzędnicy EBC zaczynają prezentować bardziej gołębi ton. Oprócz zwykłych gołębi, takich jak Ignazio Visco z Włoch, ostrzegający, że inflacja może spaść szybciej, niż prognozuje EBC, holenderski bankier Klaas Knot zaskoczył nas w tym tygodniu deklarując, że podwyżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa, ale bynajmniej nie jest pewna. To uderzająca zmiana stanowiska jednego z najbardziej jastrzębich członków Rady EBC. Potwierdza to naszą opinię, że członkowie EBC przyjmą bardziej wyważone podejście w dyskusjach na temat przyszłej ścieżki stóp procentowych” – zwracają uwagę analitycy Oxford Economics.
Spodziewają się oni jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w strefie euro, w lipcu i wrześniu.
„Choć na tym etapie uważamy, że o tej drugiej zdecyduje rzut monetą. Komunikaty EBC będą w coraz większym stopniu odchodzić od omawiania szczytowych stóp procentowych, skupiając się na tym, jak długo stopy powinny pozostawać na wysokich poziomach” – stwierdzają analitycy Oxford Economics.
Źródło: Trading Economics
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję