Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Wydarzenia i komentarze
    1. Rynki na dziś
      1. Zobacz także: Ten rynek bije na głowę oczekiwania. Notuje rekordowy wzrost, a korzysta na tym duża spółka z GPW

    PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawi finalne dane o inflacji CPI w październiku. Według tzw. szybkiego szacunku wyniosła ona 6,5% r/r wobec 8,2% r/r we wrześniu. Szacujemy natomiast, że inflacja bazowa obniżyła się do 7,9% r/r z 8,4% r/r we wrześniu. W ujęciu m/m oznacza to inflację bazową wynoszącą aż 0,5-0,6% m/m. Szczegóły danych pozwolą ocenić co stało za dość szybkim wzrostem cen bazowych i czy nie wynika to z czynników jednorazowych.

     

     

    US: O godz. 14:30 poznamy dane o sprzedaży detalicznej w październiku. Według konsensusu prognoz jej wartość nie uległa zmianie względem września, co oznacza dynamikę 0,0% m/m. Realizacja tych oczekiwań byłaby sygnałem osłabienia konsumpcji gospodarstw domowych w 4Q 2023 po mocnym 3Q 2023. W naszej ocenie byłoby to zgodne ze stabilizacją stóp procentowych Fed w najbliższych miesiącach.

    Kurs euro do złotego (EUR/PLN) najniżej od września 2020 roku  - 1Kurs euro do złotego (EUR/PLN) najniżej od września 2020 roku  - 1

     

    Wydarzenia i komentarze

    PL: Według wstępnych danych PKB w 3Q 2023 wzrósł o 0,4% r/r po spadku o 0,6% r/r kwartał wcześniej. Odczyt okazał się bliski oczekiwaniom. PKB wzrosło w 3Q 2024 także o 1,4% kw/kw (po korekcji sezonowej), po wzroście o 0,3% kw/kw w 2Q 2023. Dane mają charakter wstępny i pełną strukturę PKB poznamy 30 listopada br. Na podstawie dostępnych danych szacujemy, że czynnikiem utrzymującym dynamikę rok do roku PKB na dodatnim poziomie w 3Q 2023 były inwestycje, a także eksport netto. Warto jednak zaznaczyć, że PKB wzrósł w 3Q 2023 także w ujęciu kwartał do kwartału. Tutaj naszym zdaniem dość mocny wzrost będzie pokazany w zakresie konsumpcji gospodarstw domowych. Sprzyjał temu spadek inflacji, poprawiające się nastroje konsumentów w warunkach nadal niskiego bezrobocia. Potwierdziłoby to słabnący wpływ inflacji na gospodarstwa domowe, co dobrze rokuje na aktywność gospodarczą w przyszłości. Według naszej prognozy PKB w 4Q 2023 wzrośnie o 2,6% r/r. Lepsze dane o PKB za II poł. tego roku, po spadkach r/r w I poł., powinny pozwolić na wzrost w całym 2023 r. o 0,6%. W 2024 r. oczekujemy dalszego przyspieszania wzrostu wspieranego przede wszystkim przez popyt krajowy. Według naszego scenariusza PKB w całym 2024 r. wzrośnie o 2,9%.

    Reklama

    US: Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych obniżyła się w październiku do 3,2% r/r z 3,7% r/r miesiąc wcześniej przy konsensusie wynoszącym 3,3% r/r. Wskaźnik bazowy, tj. CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wyniósł natomiast 4,0% r/r wobec 4,1% r/r we wrześniu. Naszym zdaniem dane oznaczają, że w Stanach Zjednoczonych w tym cyklu nie dojdzie już do podwyżek stóp procentowych. Obecnie rynki finansowe wyceniają pierwszą obniżkę stóp procentowych na przełomie marca i kwietnia 2024 r., a więc szybciej niż przed publikacją danych.

    Kurs euro do złotego (EUR/PLN) najniżej od września 2020 roku  - 2Kurs euro do złotego (EUR/PLN) najniżej od września 2020 roku  - 2

     

    Rynki na dziś

    Wczorajsza publikacja nieco niższych od oczekiwań danych inflacyjnych z USA wywołała trzęsienie ziemi na rynku dolara i obligacji USA. Kurs EUR/USD wzrósł bowiem o około 2 centy, tj. w najsilniejszym jednodniowym ruchu od niemal roku a dochodowość 10-latki amerykańskiej obniżyła się o 23 pkt. baz. Wszystko to z uwagi na przetasowania w rynkowych oczekiwaniach co do kolejnych ruchów Fed na stopach procentowych. Inwestorzy sądzą, iż Rezerwa Federalna ma przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 r. może dokonać pierwszych cięć kosztu pieniądza. Efekty wspomnianych przetasowań nie skupiają się wyłącznie na aktywach amerykańskich, ale rozlewają się szeroko. I tak kurs

    EUR/PLN
    EUR/PLN
    4.28
    0.00 %
    1 tydzień
    2.23 %
    1 miesiąc
    1.98 %
    1 rok
    -0.84 %
    5 lat
    -5.95 %
    złamał barierę 4,40 i jest najniżej od blisko trzech lat. Dzisiejszy dzień zapowiada się zaś spokojnie i będzie on polegał na próbie pozostania EUR/PLN poniżej poziomu 4,40. Krajowe dane o inflacji CPI przejdą bez echa z uwagi na ich finalny charakter.

     

    Zobacz także: Ten rynek bije na głowę oczekiwania. Notuje rekordowy wzrost, a korzysta na tym duża spółka z GPW

     

    Kurs euro do złotego (EUR/PLN) najniżej od września 2020 roku  - 3Kurs euro do złotego (EUR/PLN) najniżej od września 2020 roku  - 3


    Millennium analizy i komentarze

    Millennium analizy i komentarze

    Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama