Jen osłabił się – inwestorów rozczarował fakt, że Bank Japonii powstrzymał się od sygnalizowania jakichkolwiek dalszych podwyżek stóp po tym, jak jako ostatni na świecie odszedł od reżimu ujemnych stóp procentowych. Krajowa waluta pozostała na poziomie po poniedziałkowej przecenie - kurs EURPLN oscylował wokół 4,32, a USDPLN wokół 3,98. Rentowności polskich obligacji były wczoraj stabilne.
Dziś światowa uwaga jest zwrócona na posiedzenie FOMC, podczas którego zostanie podjęta decyzja o przyszłości stóp procentowych w USA, wsparta aktualizacją prognoz. Ostatnio J.Powell zasugerował, że Fed jest bliski osiągnięcia niezbędnej pewności odnośnie do pozytywnych prognoz inflacyjnych, co mogłoby skłonić do obniżania stóp procentowych. Dla inwestorów kluczowe znaczenie ma to, jak ostatnie, nieoczekiwanie wysokie wskaźniki inflacji - PPI oraz CPI - wpłyną na tę pewność. W naszej ocenie perspektywa pierwszej obniżki w czerwcu jest w ciąż bardzo prawdopodobna.
Swoje posiedzenie będzie też miał bank centralny Czech, gdzie po osiągnięciu celu inflacyjnego oczekujemy kolejnej obniżki o 50pb, do 5,75%. Na posiedzenie EBC poczekamy wprawdzie do 11 kwietnia, ale podpowiedzią w którą stronę ewoluują poglądy w Radzie Prezesów, mogą być dziś zaplanowane wystąpienia Ch.Lagarde i P.Lane’a.
W kraju opublikowanych zostanie duża część danych makro za luty. Według naszych szacunków, tempo wzrostu wynagrodzeń w lutym prawdopodobnie zwolniło do 11,3% r/r, z 12,8% r/r odnotowanych w styczniu, co jest zbieżne z ogólnymi oczekiwaniami rynkowymi. Równocześnie oczekujemy lekkiego spadku zatrudnienia, o 0,1% r/r (kons.:-0,2% r/r). Obniżenie tempa inflacji ma pozytywny wpływ na realny wzrost wynagrodzeń, co powinno skutkować solidnym wzrostem sprzedaży detalicznej - przewidujemy, że w lutym sięgnął on (realnie) 5,1% r/r a nasza prognoza plasuje się powyżej rynkowego konsensusu (4,6% r/r). Między innymi dzięki sprzyjającym czynnikom kalendarzowym produkcja przemysłowa w lutym ponownie pokaże wg nas wzrost, o 1,6% r/r (kons.: 2,4% r/r). W przypadku sektora budowlanego spodziewamy się słabszych wyników - produkcja budowlana w lutym prawdopodobnie dalej cierpiała na skutek zakończenia perspektywy finansowej UE i wg nas obniżyła się o 2,7% r/r. Oczekujemy, że w lutym deflacja PPI była nieco płytsza niż miesiąc wcześniej i wyniosła -8,7% r/r.
W cieniu powyższych danych znajdą się jeszcze nastroje konsumenckie w UE za marzec (konsensus oczekuje ich poprawy), lutowa inflacja PPI w Niemczech, gdzie - podobnie jak w Polsce - oczekuje się wypłaszczenia deflacji, czy inflacyjne dane z Wlk.Brytanii, gdzie powinien pęknąć próg 4% r/r.
Przegląd wydarzeń ekonomicznych:
GER: W marcu nastroje gospodarcze poprawiły się bardziej znacząco niż się spodziewano w związku z oczekiwaniami na obniżkę stóp procentowych EBC i pozytywnymi sygnałami w danych z Chin. Indeks oczekiwań Instytutu ZEW wzrósł w marcu do 31,7 pkt. z 19,9 pkt. w lutym (kons.: 21,0 pkt.). 57,9 % ankietowanych spodziewa się stagnacji gospodarczej, 37,8 % poprawy koniunktury i tylko 4,3% jej pogorszenia. Oczekiwania inflacyjne obniżyły się o 3,2 pkt. do -64,3 pkt., a wskaźnik bieżącej sytuacji gospodarczej spadł o 1,4 pkt. do -54,8 pkt. Perspektywy gospodarcze dla Niemiec poprawiają się, przy czym ponad 80% respondentów spodziewa się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wsparciem dla gospodarki będą obniżki stóp EBC. Perspektywa łagodzenia polityki pieniężnej poprawia m.in. oczekiwania dotyczące niemieckiego sektora budowlanego. Dodatkowo, impulsem nadziei dla niemieckiego sektora eksportowego były nieco lepsze dane z Chin.
EUR: W 4q23 godzinowe koszty pracy wzrosły o 3,4% r/r w strefie euro i o 4% r/r w UE. Oznacza to spowolnienie dynamiki z 3q24, kiedy wzrost sięgnął 5,2% r/r w UE i 5,6% r/r w UE. Wynagrodzenia na godzinę pracy wzrosły o 3,1% r/r (wobec 5,2% w poprzednim kwartale), a składnik pozapłacowy wzrósł o 4,2% r/r (wobec 5% kwartał wcześniej). W podziale na sektory największy wzrost kosztów pracy odnotowano w budownictwie (4,4% r/r wobec 6% w 3q23), przemyśle (4,2% r/r wobec 5,7%) i usługach (4,1% r/r wobec 5,7%). Wzrost płac w strefie euro w 4q24 wyniósł 3,1% r/r, co jest najniższym wynikiem od 3q22. Dynamika spadła w największych krajach strefy euro, co oznacza, że schłodzenie rynku pracy postępowało już na koniec roku ubiegłego. Prawdopodobieństwo wystąpienia istotnej spirali płacowo-cenowej w bieżącym roku jest coraz mniejsze, a dotychczas było to główne zagrożenie wskazywane przez członków EBC w argumentacji za utrzymaniem stóp procentowych w strefie euro bez zmian. Godzinowe koszty pracy rosną głównie w regionie EŚiW, gdzie tylko w Czechach nastąpił spadek dynamiki w porównaniu do 3q23. W Polsce ich wzrost sięgnął 13,1% r/r wobec 12,2% r/r kwartał wcześniej.
EUR: L.Guindos (EBC) stwierdził, że nie rozpoczęto jeszcze dyskusji na temat przyszłych działań dotyczących stóp procentowych i że potrzebne są do tego dodatkowe informacje. Podkreślił, że ewolucja wynagrodzeń jest kluczowa, a większość negocjacji płacowych ma zostać przeprowadzona w pierwszej połowie roku. L.Guindos zauważył, że obserwowany jest wyraźny proces dezinflacji, lecz głównym ryzykiem jest kombinacja wysokiego wzrostu płac przy niskiej produktywności, co może doprowadzić do wzrostu jednostkowych kosztów pracy. EBC będzie gotowy do dyskusji o ewentualnych obniżkach po otrzymaniu nowych prognoz w czerwcu, ale bankier zastrzegł, że decyzje są podejmowane na podstawie danych, a nie kalendarza. EBC oczekuje, że inflacja będzie oscylować wokół celu 2% w perspektywie 12–18 miesięcy, bez ryzyka spadku poniżej tego poziomu.
USA: Liczba pozwoleń na budowę (wskaźnik przyszłej budowy) wzrosła w lutym o 1,9%, osiągając poziom 1,52 mln, przekraczający prognozy rynkowe na poziomie 1,50 mln i kształtując się na najwyższym poziomie od sierpnia 2023. Liczba rozpoczętych budów mieszkaniowych wzrosła w lutym o 10,7%, najsilniej od maja, do 1,52 mln w ujęciu rocznym, również powyżej konsensusu. Liczba rozpoczętych budów domów jednorodzinnych wzrosła do najwyższego poziomu od dwóch lat, a liczba rozpoczętych budów domów wielorodzinnych wzrosła o 8,3% r/r po gwałtownym spadku w poprzednim miesiącu. Po znacznym spadku rozpoczętych budów w styczniu, największym od maja 2022, wynikającym z czynników meteorologicznych, wzrost ten wskazuje na ożywienie na rynku mieszkaniowym. Dalszy spadek oprocentowania kredytów hipotecznych skutkowałby jeszcze większą liczbą potencjalnych nabywców i zapewniłby większy impuls dla branży. Koszty finansowania zakupu domu mogą się zmniejszyć jeszcze w tym roku – na skutek oczekiwanego rozpoczęcia obniżek stóp procentowych przez Fed.
POL: Premier D.Tusk powiedział, że w tym roku kwota wolna nie zostanie podniesiona do deklarowanego w kampanii wyborczej poziomu 60 tys. PLN. Rząd przyjął natomiast projekt tzw. urlopu w opłacaniu składki ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Rozwiązanie polega na tym, że w ciągu roku przedsiębiorca będzie mógł wziąć miesiąc urlopu, w trakcie którego państwo pokryje jego składkę na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. D.Tusk podtrzymał zapowiedzi powrotu do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej zastrzegając, że nie będzie to powrót dokładnie do systemu sprzed wdrożenia Polskiego Ładu – założenia projektu mają zostać przedstawione do końca tygodnia. Premier poinformował również, że wniosek o Trybunał Stanu dla Prezesa NBP jest gotowy i zostanie złożony w najbliższych dniach. Premier zapowiedział plan rekonstrukcji rządu wynikający m. in. z wyborów do Parlamentu Europejskiego.
POL: Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej (MFiPR) poinformowało, że 1,5 mld PLN subwencji trafiło już do wnioskodawców w ramach unijnego programu „Czyste powietrze”. Aktualne środki zostały głównie przekazane do sektora rolnictwa na zwiększanie odporności podmiotów łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych. Polska otrzymała w grudniu ubiegłego roku na ten projekt 5mld EUR zaliczki, która stanowi część KPO.
CHN: Chińskie banki pozostawiły stopy jedno- i pięcioletnich pożyczek na niezmienionym poziomie odpowiednio 3,45% i 3,95%. Chiny mają trudności z ożywieniem popytu na pożyczki, rynek nieruchomości stale się kurczy, a zaufanie konsumentów pozostaje na rekordowo niskim poziomie. W lutym wartość kredytów rosła w najwolniejszym w historii tempie, co podkreśla ograniczony wpływ dotychczasowych luzowań monetarnych i fiskalnych. Chociaż oczekuje się, że bank centralny obniży stopy procentowe i wymagane rezerwy gotówkowe banków jeszcze w tym roku, najnowsze wskaźniki ekonomiczne pokazały, że sektor przemysłowy i inwestycje w kraju odnotowały solidny początek roku. Może to zmniejszyć pilną potrzebę wzmocnienia przez decydentów środków stymulujących.
Zobacz także: Spadek kursu euro do poziomów sprzed 6 lat? Zdumiewająca teza wielkiego banku
Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję