Z artykułu dowiesz się:
- Ile kosztuje w tej chwili jedno euro? O ile jest tańsze?
- Czy PLN dalej będzie się umacniać?
- Jakie czynniki będą sprzyjać umocnieniu złotego w drugiej części tego roku?
- Jaki jest potencjał długoterminowego wzrsostu wartości złotego?
W rozmowie z analitykiem BPS, Danielem Piekarkiem, zgłębiamy, jak sezonowość wpływa na kurs EUR/PLN i jakie czynniki mogą kształtować przyszłość polskiej waluty w kontekście globalnych wydarzeń i polityki pieniężnej.
Kurs euro do zlotego – krótka analiza zmienności
Notowania EUR/PLN są w ostatnim czasie pod duża presją. Jeszcze w grudniu 2022 roku za jedno euro płaciliśmy prawie 4,90 złotego. Od tego czasu kurs spadł w rejony 4,30. Od połowy listopada 2023 notowania poruszają się w stosunkowo wąskim 10-groszowym przedziale wahań (wyznaczyć możemy linie wsparcia na poziomie ok. 4,25 oraz linię oporu, która ustuowana jest blisko 4,35).
Jak sezonowość wpływa na kurs EUR/PLN?
Daniel Piekarek (analityk BPS): Obserwacje sezonowości kursu EUR/PLN za ostatnie 20 lat pokazują, że druga połowa roku była najczęściej korzystna dla złotego. W latach 2004-2023 w 60% przypadków nasza waluta była mocniejsza wobec euro na koniec roku niż na koniec półrocza. Jeśli przyjrzymy się tym okresom, w których złoty osłabiał się w drugiej połowie roku, wówczas zwraca uwagę, że z reguły (7 przypadków na 8) towarzyszyły im istotne, negatywne wydarzenia w otoczeniu zewnętrznym, mające charakter szoków zmieniających gospodarkę. Kolejno były to: globalny kryzys finansowy, kryzys zadłużenia w strefie euro, konflikt w Donbasie, epidemia COVID-19 i wprowadzanie administracyjnych ograniczeń aktywności gospodarczej, a także otwarta agresja rosyjska na Ukrainę.
Zobacz także: Czy warto teraz kupować akcje? Prognozy dla giełdy na drugą połowę 2024 roku
Co przemawia za umocnieniem złotego w drugiej połowie roku?
Daniel Piekarek: Historia notowań pary EUR/PLN faworyzuje zatem scenariusz (przy założeniu braku zdarzeń o charakterze zewnętrznych wstrząsów), w którym złoty umacnia się w drugim półroczu. Odnosząc się wprost do tego, co nas czeka w kolejnych miesiącach można zadać pytanie, czy za prawdopodobnym umocnieniem przemawia nie tylko sezonowość, lecz również bieżąca i oczekiwana sytuacja gospodarcza oraz polityka pieniężna realizowana przez władze monetarne? Wydaje się, że tak.
Utrzymywanie się relatywnie słabej koniunktury w Europie zwiększa szanse na złagodzenie polityki pieniężnej w strefie euro w kolejnych miesiącach, co (przy równoczesnym braku sygnałów o możliwej redukcji kosztu pieniądza przez Radę Polityki Pieniężnej) sprzyja umocnieniu naszej waluty. W tym samym kierunku oddziałuje dodatnie saldo obrotów bieżących w relacji do PKB (według prognoz MFW 0,7% w 2024 r., wobec 1,6 % w 2023 r.).
Zobacz także: Ile zapłacimy za jednego Bitcoina i Ethereum pod koniec 2024? Znani eksperci pokazują liczby
Jaki jest potencjał wzrostu wartości złotego w dłuższej perspektywie?
DP: W dłuższej perspektywie warto podkreślić, że na korzyść złotego (tak w ostatnich latach, jak i w przyszłości) przemawia konsekwentne zmniejszanie się luki rozwojowej między Polską a strefą euro (co koresponduje z oczekiwanym umocnieniem waluty kraju, który nadrabia zaległości w szybkim tempie). W tym kontekście, kurs złotego do euro ma potencjał, by być silniejszy niż obecnie (średni kurs EUR/PLN w latach 2004-2023 wyniósł 4,22 zł, wobec 4,31 zł na koniec czerwca 2024 r.).
Zobacz także: Sygnały jak z czasów Wielkiego Kryzysu. Czy doczekamy się spadków?
Czy istnieją jakieś potencjalne kryzysowe scenariusze, które mogłyby spowodować osłabienie PLN?
DP: Choć koniunktura w strefie euro pozostaje uporczywie słaba i w określonych warunkach może przerodzić się w kolejny kryzys ekonomiczny, głównym źródłem zagrożeń dla walut z naszego regionu pozostaje geopolityka i potencjalny chaos, gdyby zmaterializowały się czarne scenariusze konfliktów międzynarodowych.
Zobacz także: Masowe zwolnienia w Polsce to mit? Tysiące osób i tak ma stracić pracę
Prognoza FOREX: co dalej z kursem złotego?
- Sezonowość kursu euro do złotego wskazuje, że druga połowa roku zazwyczaj sprzyja umocnieniu złotego.
- Perspektywy umocnienia naszej waluty wspiera utrzymująca się słaba koniunktura w strefie euro, która może prowadzić do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, w przeciwieństwie do oczekiwań stabilności stóp procentowych w Polsce.
- Zmniejszająca się luka rozwojowa między Polską a strefą euro sugeruje potencjał wzrostu wartości złotego w dłuższej perspektywie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję