- Interwencje walutowe to coś, do czego japońscy decydenci przyzwyczaił nas w ostatnich latach
- Czy Bank Japonii podniesie stopy procentowe?
- Czy kurs dolara do jena czeka duży ruch w tym roku?
Dolar zdominował japońskiego jena
Kurs dolara do jena zyskał ponad 50% na przestrzeni ostatnich czterech lat, a to rynku walut całkiem dużo. Wrażenie robi również zwyżka notowań na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy: to ponad 11%.
Dolar zyskiwał wobec jena od 2021 roku w wyniku dramatycznych różnic w polityce pieniężnej. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych w 2023 roku znalazły się na najwyższym poziomie od ponad 20 lat, ale w Japonii były wciąż ujemne. W rezultacie kurs dolara do jena piął się w górę, a japońskie ministerstwo finansów oraz bank centralny interweniowali na rynku Forex.
Wykres: Kurs dolara do jena (USD/JPY) na przestrzeni ostatnich kilku lat

Źródło: TradingView.
“Głównym wyzwaniem dla JPY jest nadal głęboko ujemna różnica stóp procentowych w stosunku do USA” - skomentowali ekonomiści HSBC.
Ten układ na kursie dolara do jena może zostać finalnie rozbity w piątek, gdy Bank Japonii przedstawi swoją decyzję monetarną. Wiele instytucji przewiduje podwyżkę stopy procentowej, co sprawiłoby, że finalnie potwierdzony zostałby trend zacieśniania polityki pieniężnej. Wcześniej, japoński bank centralny dwukrotnie podniósł stopę procentową w 2024 roku, łącznie o dość skromne 35 pb.
“Posiedzenie Banku Japonii w nadchodzącym tygodniu będzie czynnikiem wpływającym na kurs dolara do jena. Po przeciekach medialnych, a także wystąpieniach prezesa Kazuo Uedy (...), które wskazywały na prawdopodobną podwyżkę stóp, japoński rynek stóp procentowych wycenia 80% szans na podniesienie stopy procentowej. Co więcej, w pełni wycenia kolejną podwyżkę stóp do końca roku” - napisali analitycy Credit Agricole.
Wykres: Wysokość stopy procentowej Banku Japonii.

Źródło: TradingView.
Podobnego zdania są eksperci z japońskiego banku Nomura, którzy podzielili się swoją opinią przy okazji analizy kursu dolara do jena:
“Teraz spodziewamy się kolejnej podwyżki stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu Banku Japonii, a nie na marcowym. Uważamy, że bank centralny dojdzie do wniosku, że istnieje mniejsza niepewność co do podwyżek płac w przyszłym roku i polityki rządu USA” - stwierdzili ekonomiści Nomura.
“(Bank Japonii) może jednak również odłożyć podwyżkę stóp, w zależności od tego, co prezydent elekt Donald Trump powie w swoim przemówieniu inauguracyjnym 20 stycznia i jak zareagują rynki finansowe” - dodali.
Zobacz również: Kurs dolara przed wzrostem w 2025 roku, uważa większość ekspertów. Prognoza dla USD i giełdy
Kurs dolara do jena - co dalej?
“Zatem, ryzyko dla kursu dolara do jena związane z posiedzeniem Banku Japonii polega na tym, że bank centralny rozczaruje, nie podnosząc stóp procentowych lub dokonując ‘gołębiej’ podwyżki” - podkreślili analitycy z Credit Agricole.
“Nasi japońscy ekonomiści spodziewają się podwyżki stopy procentowej o 25 pb do 0,50% w przyszłym tygodniu. Następnie prognozują przedłużającą się pauzę banku centralnego do 2026 roku. Wskazanie przez Bank Japonii takiego niezdecydowania co do dalszych podwyżek stóp miałoby negatywny wpływ na jena japońskiego” - dodali.
Interwencja walutowa wisi na włosku?
Kurs dolara do jena jest także obarczony ryzykiem kolejnej interwencji w celu obrony osłabiającej się waluty. Takich działań japońskich decydentów w ciągu ostatnich dwóch lat widzieliśmy już kilka. Choć były one dokonywane nawet przy niższych poziomach (około 150 w 2022 roku), to ekonomiści z HSBC nie spodziewają się nowych incydentów.
Prognoza dla kursu dolar do jena od HSBC zakłada, że do USD/JPY będzie stopniowo zmierzać w kierunku 160, który zostanie osiągnięty w III kwartale i utrzymany w IV kwartale 2025 roku.
Tabela: Prognoza dla kursu dolara do jena.

Źródło: HSBC.
“Ministerstwo finansów Japonii niekoniecznie musi ponownie bronić USD/JPY na poziomie około 160. Interwencja jest zwykle napędzana przez konkretne warunki, takie jak szybka deprecjacja w krótkim okresie czasu, duże spekulacyjne krótkie pozycjonowanie JPY i kierunkowa rozbieżność z podstawowymi czynnikami, takimi jak różnice stóp procentowych” - czytamy w analizie Credit Agricole.
“Warunki te nie są spełnione w tym momencie. Rzeczywiście, nasze modelowanie sugeruje, że kurs dolara do jena znajduje się obecnie w zakresie szacunków wynikających z typowych czynników rynkowych,, w przeciwieństwie do przypadków, w których ministerstwo finansów Japonii interweniowało na przełomie kwietnia i maja oraz w połowie lipca ubiegłego roku” - dodano.
Zobacz również: Finansowe tsunami nad kursem dolara. Rynek walut skrywa tykającą bombę?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
1 miesiąc temu
Japonia ma problemy finansowe!🤔 Żeby Polska taki miała!🤔 Oni mają dług wewnętrzny czyli dług krajowy, a my korporacje międzynarodowe mają nasze dlugi!!!!!!! 😳😳😳😳
1 miesiąc temu
Dolar spada a paliwo rośnie i to pędem ,dalej róbcie z ludzi debilów Obajtka już niema ....