Kurs dolara (USD) odbija względem euro (EUR). Wszystkiemu winne dane z USA

Nastroje inwestycyjne pod koniec minionego tygodnia były pod wpływem raportu z amerykańskiego rynku pracy. Po jego publikacji amerykańskie indeksy giełdowe odbiły,
Globalne kalendarium ekonomiczne w tym tygodniu pozbawione jest przełomowych danych. Wśród nadchodzących publikacji warto zwrócić uwagę na indeks Sentix za wrzesień, który będzie pierwszą miarą nastrojów gospodarczych inwestorów i analityków dla strefy euro po publikacji bardzo słabych danych PMI o kondycji sektora usługowego w sierpniu (we wtorek publikacja finalnych danych). Kolejna rewizja danych o unijnym PKB za 2q23 nie powinna przyciągnąć nadmiernej uwagi rynków. Podobnie będzie w przypadku danych nt niemieckiego handlu zagranicznego (pon) oraz przemysłu (zamówienia w czw, produkcja w pt). Na froncie inflacyjnym we wtorek dowiemy się, jak bardzo pogłębi się deflacja w przemyśle strefy euro w lipcu (kons. -7,8% r/r vs -3,4% r/r w czerwcu). Z kolei w piątek poznamy postępy dezinflacyjne na Węgrzech, gdzie CPI w sierpniu ma się obniżyć do 16,2% r/r z 17,6% r/r w czerwcu oraz finalne dane z Niemiec (wstępne wskazały na spadek inflacji CPI do 6,1% r/r z 6,2% r/r).
W kraju kluczowym wydarzeniem będzie wynik posiedzenia RPP (decyzja w środę). Zakładamy, że przyniesie on pierwszą w cyklu obniżkę stóp procentowych NBP o 25pb. Oczekujemy, że RPP rozpocznie cykl obniżek ze względu na spadkowy trend inflacji, osłabienie impetu inflacji bazowej oraz gorsze od oczekiwań dane z gospodarki realnej za lipiec, nawet pomimo formalnego niespełnienia zgłoszonego przez Prezesa NBP warunku jednocyfrowej inflacji (w sierpniu 10,1% r/r). Jednocześnie podkreślamy wysoką niepewność – pierwsza obniżka dopiero w październiku jest tylko nieznacznie mniej prawdopodobna niż we wrześniu - na posiedzeniu październikowym będzie już spełniony warunek jednocyfrowej inflacji.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję