Jeszcze tydzień temu kurs dolara notowany był na 4,19 PLN, a w piątek musnął poziom 4,00 PLN. To spadek o 19 groszy w ciągu zaledwie dziesięciu sesji.
Dolar zaliczył największy tygodniowy spadek od listopada 2023 roku
Zachowanie dolara to tylko jedna ze stron pary walutowej USD/PLN. Drugą jest to, jak zmienia się wartość polskiego złotego. Od połowy stycznia polska waluta dynamicznie się umacniała, co widać po zachowaniu indeksu polskiego złotego:
Wykres: Indeks polskiego złotego (PLN Index)

Źródło: Stooq.pl
W tym samym czasie dolar amerykański również poddany był sporym zmianom. Umocnienie polskiego złotego wobec grupy kilku głównych walut zbiegło się w czasie z odwrotnym ruchem na dolarze. Odzwierciedla to podobny wskaźnik opracowany dla waluty USA, czyli indeks dolara:
Wykres: Kurs indeksu dolara amerykańskiego (DXY).

Źródło: Stooq.pl.
“(...) Inwestorzy walutowi nadal postrzegają prezydenturę Trumpa jako pozytywną dla USD, to ważą przeciwko temu fakt, że wiele pozytywów jest już w cenie waluty po jej ok. 5% wzroście od listopadowych wyborów w USA”
Zobacz również: Kurs dolara po wstrząsie. Czy będzie kolejny skok na USD/PLN?
Kurs dolara do złotego w 2025 roku - prognoza Credit Agricole
Kurs dolara do złotego na koniec 2025 roku może pozostać poniżej 4 PLN, wynika z prognozy Credit Agricole. Przewidywania ekonomistów banku na 2025 rok dla USD/PLN kształtują się następująco:
- 4,19 PLN w marcu 2025 roku,
- 4,18 PLN w czerwcu,
- 4,10 PLN we wrześniu,
- 3,97 PLN w grudniu 2025 roku.
Czytaj także: Kurs dolara po wstrząsie. Czy będzie kolejny skok na USD/PLN?
Kurs dolara w 2025? Odpowiedź może dać rynek surowcowy
Dolar jest dominującą walutą na rynku towarowym. USD jest główną walutą rozliczeniową i to w nim określane są notowania najważniejszych surowców. Nic dziwnego, że rynek surowcowy może również oddziaływać na dolara.
“Surowce są powiązane z walutami, zwłaszcza z dolarem amerykańskim, a ich relacja jest zazwyczaj odwrotna. Istnieje wiele powodów takiego stanu rzeczy: dystrybucja zasobów, bilans handlowy, hedging i psychologia rynku” - napisali ekonomiści z ANZ.
Innymi słowy, gdy dolar zyskuje, to surowce tanieją. Jest to też pewnego rodzaju mechanizm automatycznie regulujący kurs USD, wynika z komentarza ANZ:
“Większość towarów będących przedmiotem globalnego obrotu jest wyceniana w USD. Zatem, słabszy USD oznacza, że towary stają się tańsze w stosunku do innych walut. W pewnym stopniu stymuluje to popyt na surowce i łagodzi presję inflacyjną w krajach importujących (omówione bardziej szczegółowo poniżej). Silny popyt na towary oznacza wyższy popyt na USD, co jest jednym ze sposobów radzenia sobie z osłabieniem dolara” - dodali.
Zobacz również: Kurs euro runął do 5-letniego dołka. Nowa prognoza zapowiada mocne odbicie EUR/PLN
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję