Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Kurs dolara runął do najniższego poziomu od pół roku!

Kurs dolara względem złotego spadł w środę najniższego poziomu od września 2024 roku. Amerykańska waluta nadal słabnie, ale analitycy banku Credit Agricole prognozują, że w najbliższym miesiącach może odzyskać część utraconej wartości.

Kurs dolara runął do najniższego poziomu od pół roku!
Freepik.com
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Kurs dolara coraz niższy 
    1. To nie koniec spadków? 
      1. Prognozy Credit Agricole dla dolara

        Kurs dolara do złotego, który wzrósł po styczniowej inauguracji Donalda Trumpa, od początku lutego zalicza niemal same straty. Po chwilowym odbiciu na przełomie lutego i marca jego cena ponownie poszybowała w dół. Ostatnie dni są dla amerykańskiej waluty szczególnie trudne. 

         

        Kurs dolara coraz niższy 

        Obecnie za dolara zapłacimy 3,82 PLN. Ostatni raz podobne ceny obserwowaliśmy pół roku temu, w ostatnim tygodniu września 2024 roku, gdy amerykańska waluta wpadła w podobny dołek. Różnica polega jednak na tym, że wówczas dolar szybko odbił. Kurs już na początku października wrócił do poziomu powyżej 3,90 PLN, by wkrótce przebić granicę 4,00 PLN. 

         

        kurs dolara runal do najnizszego poziomu od pol roku grafika numer 1kurs dolara runal do najnizszego poziomu od pol roku grafika numer 1

        Źródło: TradingView.

        Reklama

         

        Jeszcze bardziej wymowne w kontekście osłabienia dolara są notowania indeksu DXY: od początku marca USD prezentuje się słabo, osiągając coraz gorsze wyniki wobec innych  walut. 

         

        kurs dolara runal do najnizszego poziomu od pol roku grafika numer 2kurs dolara runal do najnizszego poziomu od pol roku grafika numer 2

        Źródło: TradingView.

         

        Reklama

        Zobacz również: Kurs dolara po 3,60 PLN lub niżej? Możliwe “tej wiosny

         

        To nie koniec spadków? 

        Kolejne sesje spadkowe dolara pokrywają się z prognozami analityków. Niedawno opublikowany raport VanEck przewidywał właśnie taką tendencje, tłumacząc ją kryzysem zaufania do amerykańskiej waluty.

        Ludzie i narody, które od dawna używały, pożądały i gromadziły dolara amerykańskiego, teraz tracą wiarę i zaufanie do tej waluty jako magazynu bogactwa” - czytamy w raporcie VanEck.

        Eksperci Credit Agricole twierdzą z kolei, że słabość dolara napędzana jest przez rotację inwestorów, którzy przenoszą się z amerykańskich aktywów na azjatyckie i europejskie. Trend jest związany z obawą dotyczącą wzrostu gospodarczego w USA i coraz większą wiarą we wzrost europejskiej gospodarki. Optymizm w tej drugiej kwestii napędzają zmiany polityczne i fiskalne w Niemczech, które mogą pozytywnie odbić się na całej strefie euro

        Pozycję dolara może podkopywać też polityka Donalda Trumpa, która na razie charakteryzuje się dużą nieprzewidywalnością i niemal serialowymi zwrotami akcji. Jej najważniejsza aspekty to cła, którymi Trump obciążył Meksyk, Kanadę i Chiny, i którymi grozi innym krajom, w tym całej Unii Europejskiej.

        “Dolar może nie lubić ceł. W scenariuszu ceł USA nałożonych na resztę świata i odpowiedzi partnerów handlowych tym samym dolar może osłabnąć” - napisali analitycy Bank of America.

        Reklama

        Ta sinusoida emocji ewidentnie zmęczyła inwestorów, którzy zwyczajnie zwątpili w stabilność dolara. Zamiast na rozchwianą amerykańską walutę, wolą stawiać na te, które aktualnie gwarantem przejrzystości i stabilizacji, jak na przykład euro

         

        Zobacz więcej: Czerwony tydzień dla dolara. Tak źle nie było od ponad 2 lat

         

        Prognozy Credit Agricole dla dolara

        Mimo to analitycy banku Credit Agricole zakładają, że w najbliższych miesiącach położenie dolara może ulec poprawie, nawet jeśli polityka Trumpa nie stanie się bardziej przewidywalna. W swojej prognozie zwracają uwagę na fakt, że wiele negatywnych czynników, które wpływają na spadek jego wartości, jest już uwzględnionych w aktualnej cenie.

        Jednocześnie eksperci Credit Agricole ostrzegają, że umocnienie dolara, może w dłuższej perspektywie przerodzić się w nową tendencję spadkową. W tym scenariuszu za główne zagrożenia dla amerykańskiej waluty uważają obniżkę stóp procentowych przez Fed i politykę „słabego dolara”. Zgodnie z ich prognozami spadek notowań może nastąpić w drugiej połowie 2025 roku .

        Reklama

         

        Czytaj również: Kurs dolara może runąć o blisko 40 groszy! Szokująca prognoza dla USD/PLN
         


        Karol Bochenek

        Karol Bochenek

        Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z branżą dziennikarską związany od 2017 roku. Publikował m.in. w Onecie, Weszło i Wprost.


        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama