Kurs dolara skasował zwyżkę, którą wypracowywał od września do stycznia, z wyborami prezydenckimi i zwycięstwem Trumpa po drodze. Obecnie za USD zapłacić należy około 3,85 PLN, a to przecież o ponad 30 groszy mniej niż jeszcze w połowie stycznia, czyli dwa miesiące temu.
Możliwe, że to nie koniec spadków na notowaniach USD/PLN. Jak daleko mogłyby sięgnąć? Mowa o potencjalnej przecenie o blisko 40 groszy w przyszłym roku.
Kurs dolara przed kolejną falą spadków?
Niewykluczone, że kurs dolara do złotego osunie się jeszcze niżej na przestrzeni kolejnych miesięcy. Może być to konsekwencją szerokich zmian w relacji euro do dolara, która ma ważny wpływ również na notowania EUR/PLN czy USD/PLN. W tej kwestii sporo zmieniło się bowiem w ostatnich tygodniach.
Jeszcze pod koniec zeszłego roku wiele mówiło się o tym, że kurs euro do dolara może zmierzać w kierunku parytetu, czyli poziomu 1,00. Oznaczałoby to, że jeden dolar kosztowałby jedno euro. Jednak taki scenariusz jest obecnie przekreślony przez zdecydowaną większość prognostów. Wręcz przeciwnie, oczekiwany jest dalszy wzrost.
Kurs euro do dolara wytycza szlak dla USD/PLN
To konsekwencja tego, że kurs euro do dolara zupełnie odwrócił spadkowy trend obserwowany od września do stycznia. Od początku lutego, zatem w nieco ponad pięć tygodni, notowania EUR/USD zyskały 6,4%, z czego tylko w ciągu sześciu dni handlowych marca była to zniżka o ponad 5%. Na rynku walutowym taki ruch uważany jest za naprawdę pokaźny.
Możliwe, że to zapowiedź dalszego rajdu kursu euro do dolara (EUR/USD). Takiego zdania są między innymi eksperci walutowi z Bank of America. Świeża prognoza instytucji jest dużą zmianą wobec tego, co oczekiwano wcześniej. Bank of America podwyższył prognozę dla kursu euro do dolara:
- na 1,10 USD w czerwcu 2025 roku (1,05 wcześniej),
- na 1,12 USD we wrześniu (1,07 wcześniej),
- na 1,15 USD w grudniu (1,10 wcześniej)
- oraz na 1,20 USD na koniec 2026 roku (1,15 wcześniej)

Źródło: Bank of America.
Kurs dolara poniżej 3,50 PLN w 2026 roku?
Dlaczego to ważne? Bo może mieć to przełożenie na kurs dolara do złotego, i to całkiem spore. Jak przeliczyli eksperci z Macronext, oznaczałoby to, że przy założeniu obecnego kursu euro po 4,19 PLN, to za USD zapłacilibyśmy:
- 3,64 PLN na koniec 2025 roku,
- 3,49 PLN na koniec 2026 roku.
https://x.com/Macronextcom/status/1899064788765855896
Załamanie kursu dolara może nadejść wcześniej
Podobną analizę kursu dolara do złotego przedstawił niedawno analityk CMC Markets, Daniel Kostecki. Również opierając się na wahaniach notowań EUR/USD, oszacował on, że “skrajny kurs dolara do złotego może wypadać w rejonie 3,60 lub niżej tej wiosny”, uważa ekspert rynków z CMC Markets.
“Widać, że złoty generalnie ma większą siłę rozpędu aniżeli ma ją EUR/USD, więc jeżeli EUR/USD miałby dotrzeć do poziomu 1,12 USD, to my już będziemy dawno poniżej wrześniowych dołków na kursie dolara do złotego [...]” - skomentował Daniel Kostecki w trakcie nagranie na kanale FXMAG.
“Bawiąc się zasięgami wynikającymi z indeksu zmienności dla kursu EUR/USD na miesiąc i kwartał do przodu, i przekładając to na USD/PLN (...), to widzimy takie potencjalne zasięgi” - napisał Daniel Kostecki na platformie X.
“Na razie jest tak, że mamy limit zadłużenia, którego wcześniej nie było i mamy spekulacje pod zniesienie sankcji na Rosję i tani rosyjski gaz w Polsce w przyszłości. Tego też nie było, a spekulacyjnie mocno wpływa na złotego” - uzasadniał na X Daniel Kostecki.
“Przejdziemy z czasem do obniżek stóp w Polsce, to i złoty się osłabi” - ostrzegł.
Zobacz również: Załamanie kursu dolara do złotego. To skutek przełomu w kwestii Ukrainy
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję