Spadek indeksu dolara po publikacji protokołu FOMC ma raczej charakter techniczny, gdyż przesunięcie oczekiwań na obniżkę stóp procentowych z marca na czerwiec było nieoczekiwane i doprowadziło do silnego wzrostu dolara na początku tego roku.
Ze względu na brak wiadomości, które mogą zmienić długoterminowe perspektywy, rentowności na świecie nieznacznie wzrosły, a apetyt na ryzyko wspiera wzrosty na chińskiej giełdzie, gdzie władze podjęły działania mające na celu jej stabilizację.
Rosnący optymizm potwierdzają doniesienia z Europy, gdzie odnotowano długo oczekiwany wzrost zaufania konsumentów przy niższej inflacji i silnych rynkach pracy.
Sprawdź również: Amerykańska polityk zarobiła na giełdzie blisko 2 mln USD w 3 miesiące
USD/CAD
Inflacja w styczniu okazała się znacznie niższa od prognoz. Roczna stopa inflacji w Kanadzie spadła z 3,4% w grudniu 2023 r. do 2,9% w styczniu , a stopa bazowa z 2,6% do 2,4%. Oczywiście miesiąc to zdecydowanie za mało, aby mieć pewność co do przyszłego kierunku działań Banku Kanady, ale sygnał jest ważny.
Bank Kanady wskazywał już wcześniej, że będzie oceniał postęp w walce z inflacją w dwóch etapach. Pierwsza faza zakłada zbliżenie inflacji bazowej do poziomu 2%, druga faza to ukazanie, że ruch ten będzie trwały i dopiero wówczas bank centralny rozpocznie dyskusję na temat obniżek stóp procentowych. Obecnie sytuacja jest w pierwszej fazie, co oznacza, że nie usłyszymy żadnych komentarzy na ten temat, gdyż sytuację będą obserwować przedstawiciele banku.
Kolejne posiedzenie zaplanowano na 6 marca, a prognoza rynkowa obecnie nie sugeruje żadnych działań ze strony banku centralnego w zakresie dostosowania polityki pieniężnej.
W ciągu tygodnia objętego raportem krótka pozycja netto CAD spadła o 169 mln do -404 mln, przy pozycji bliskiej neutralnej i lekkiemu trendowi spadkowemu. Cena porusza się w górę, reagując na zmiany prognoz stóp procentowych i rentowności.
W ciągu tygodnia objętego raportem krótka pozycja netto CAD spadła o 169 mln do -404 mln, przy pozycji bliskiej neutralnej i lekkiemu trendowi spadkowemu. Cena porusza się w górę, reagując na zmiany prognoz stóp procentowych i rentowności.
Sprawdź również: Kursy walut 23.02.: mocne zmiany na walutach
USD/JPY
Japoński indeks giełdowy Nikkei ustanowił nowy historyczny rekord od 1989 r. Japońskie firmy skorzystały na słabym jenie, co doprowadziło do zwiększenia eksportu, podczas gdy popyt krajowy pozostaje słaby. Nowe dane wskazują, że w IV kwartale kraj popadł w techniczną recesję.
Według danych Urzędu Rady Ministrów, w ujęciu kwartał do kwartału, gospodarka Japonii skurczyła się o 0,1% w IV kwartale 2023 r. (0,4% w ujęciu rocznym). Oznacza to drugi z rzędu kwartał ujemnego wzrostu. Podstawowe wskaźniki są bardzo słabe: wydatki konsumpcyjne i nakłady inwestycyjne, dwa filary popytu krajowego, kurczą się trzeci kwartał z rzędu.
Słaby popyt może stanowić przeszkodę dla planów Banku Japonii dotyczących wyjścia z ujemnych stóp procentowych. Przygotowania do tego symbolicznego wydarzenia idą pełną parą, a urzędnicy banku centralnego komentują nadchodzące działania. Podwyżka stóp procentowych w cierpiącej od lat z powodu deflacji Japonii byłaby poważnym ciosem dla gospodarki, więc urzędnicy starają się uspokoić rynki.
Łączna spekulacyjna krótka pozycja na jenie nadal rośnie. Według danych CFTC wzrosła ona o 2,128 miliarda do -9,245 miliarda w ciągu tygodnia objętego raportem, co oznacza najbardziej znaczącą tygodniową dewaluację wśród głównych walut światowych. Rynki nie wierzą, że podwyżka stóp procentowych o 0,1% zasadniczo zmieni sytuację, a pozycjonowanie pozostaje niedźwiedzie. Obliczona cena kontynuuje ruch wzrostowy.
Sprawdź również: 1500% w 5 lat! Liderzy giełdy napędzili nowy rekord po 35 latach
Jen był jedyną walutą, która nie wykorzystała przejściowej słabości dolara, a kurs pary USD/JPY w dalszym ciągu znajduje się tuż poniżej wieloletniego maksimum wynoszącego 151,92. Nie ma powodów, aby spodziewać się wyhamowania, ponieważ zakupy ryzykownych aktywów ponownie nabierają tempa, zwykle kojarzone ze sprzedażą bezpiecznych przystani. Spodziewamy się, że para pójdzie wyżej, a nawet przekroczy 151,92. BOJ nie będzie w stanie zatrzymać tego procesu i jedynie interwencja walutowa Rady Ministrów może spowodować nieznaczne osłabienie jena. Pojawiły się już sugestie dotyczące takiego posunięcia, ale nie ostudziło to entuzjazmu spekulantów.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję