Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kuroda mało konretny, możliwe luzowanie w lipcu

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szef Banku Japonii, Haruhiko Kuroda, powiedział dziś, że BoJ gotowy na kolejną dawkę stymulacji gospodarki jeśli okaże się to konieczne, by osiągnąć cel inflacyjny, który ustanowiony jest na poziomie 2%. Podczas dzisiejszej konferencji Kuroda nie wspomniał o zawirowaniach na rynkach finansowych wywołanych wynikami referendum w Wielkiej Brytanii.

 

Kuroda podtrzymał swoją pozytywną ocenę co do stanu gospodarki Japonii, sygnalizując swój optymizm w kwestii procesu ożywienia gospodarczego.

"Oczekujemy umiarkowanego wzrostu gospodarczego, zgodnie z obecnym trendem" - powiedział dziś Kuroda. "Bank Japonii będzie analizować zagrożenia dla gospodarki i dynamiki cen i podejmie dodatkowe kroki łagodzące politykę pieniężną jeśli uzna to za konieczne".

 

Reklama

To drugie zdanie pojawia się w ustach szefa Banku Japonii nadzwyczaj często, co mimo wszystko wcale nie wskazuje na transparentność Banku Japonii. Wydaje się, że Kuroda cały czas chce pozostawiać sobie otwartą furtkę, by w ostateczności znów nie usłyszeć oskarżenia o zmianę w polityce pieniężnej bez wcześniejszego przygotowania rynków na taki krok, jak to miało miejsce w styczniu bieżącego roku. Jednak za każdym kolejnym razem słowa Kurody tracą na istotności i w ostatecznym rozrachunku wcale nie przygotowują rynków na możliwe luzowanie polityki pieniężnej.

 

Mimo wszystko w obecnym okresie pojawiają się spekulacje, mówiące o możliwym luzowaniu podczas najbliższego posiedzenia BoJ (decyzję Banku poznamy 29 lipca). Źródłem tych spekulacji są słabe dane dotyczące konsumpcji, silny jen oraz czynniki zewnętrzne wpływające na gospodarkę Japonii. Głównym czynnikiem zewnętrznym w obecnym czasie jest oczywiście sprawa Brexitu, choć Kuroda podczas dzisiejszej konferencji nie wspomniał o wpływie wyników brytyjskiego na gospodarkę Japonii oraz politykę pieniężną Banku Japonii.

Lakoniczne wypowiedzi Kurody co do perspektyw polityki monetarnej sprawiają, że rynki mogą być skazywane na zgadywankę, gdy nadejdzie 29 lipca i ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych. Jeśli szef Banku Japonii będzie chciał zwiększyć stymulację gospodarki to konieczne jest, by mocniej i jaśniej sygnalizował swoje plany.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama