Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kuroda - czas na analizę polityki ujemnych stóp procentowych

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Szef Banku Japonii, Haruhiko Kuroda po raz kolejny zaznaczył, że BoJ nie zamierza obniżać poziomu stóp procentowych podczas najbliższego głosowania, które odbędzie się w środę 15 marca. Bank centralny zamierza dokładnie przeanalizować wpływ negatywnych stóp procentowych na gospodarkę.

 

Pozytywne efekty tłumione przez czynniki zewnętrzne

Kuroda w ostatnim czasie zmagał się z falą krytyki dotyczącą wprowadzenia ujemnych stóp procentowych, które według krytyków nie wywarły pozytywnych efektów na gospodarkę. Opinia Kurody jest w tym temacie przeciwna. Szef BoJ stwierdził, że obniżająca się stopa procentowa i to, że dalsze luzowanie polityki jest możliwe ma pozytywny wpływ na ceny aktywów.

Nie znajdziemy jednak potwierdzenia jego słów w danych makroekonomicznych. Ostatni odczyt dotyczący wskaźników inflacji (25 luty) wskazał, że ta ponownie osłabiła się i w tym momencie ceny znajdują się w stagnacji. Według Kurody za tę sytuację odpowiada globalny wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów.

Reklama

"W tej chwili te efekty (pozytywne efekty ujemnych stóp procentowych - red.) są tłumione przez nadmierną awersję do ryzyka wśród inwestorów na całym świecie" - stwierdził szef BoJ.

 

Czas na analizę

Kuroda dodał oczywiście (jak już zwykł to robić przy każdej okazji), że w przypadku zagrożeń dla osiągnięcia celu inflacyjnego nie zawaha się na dalsze luzowanie polityki pieniężnej, czy to przez poszerzenie programu luzowania ilościowego i jakościowego (QQE), czy przez obniżenie poziomu stóp procentowych. Dodał jednak, że ostatnio przyjęte ujemne stopy procentowe będą mieć potężny wpływ stymulacyjny na gospodarkę poprzez obniżenie kosztów kredytu i zachętę firm do zwiększania poziomu inwestycji.

Kuroda pytany o to czy BoJ jest gotowy na kolejne cięcie poziomu stóp procentowych powiedział: "Teraz jest czas na to, by przebadać jak efekty (polityki ujemnych stóp procentowych - red.) rozprzestrzenią się na gospodarkę".

 

Reklama

Źródło informacji: Reuters

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama