Jeśli interesujesz się rynkiem walutowym, warto abyś poza Janet Yellen znał nazwiska kilku innych bankierów centralnych ze Stanów Zjednoczonych, którzy jednym zdaniem są w stanie odwrócić ruchy dolara na rynku. Nie zagłębiając się uprzednio w politykę pieniężną, zapewne nie jesteś w stanie określić czy słowa Charlesa Evansa mają istotniejsze znaczenie od wypowiedzi Stanleya Fishera, lub czy sygnalizowanie otrzeby podwyżki stóp procentowych przez Esther George wywoła silniejszą reakcję na rynkach, od podobnych słów wypływających z ust Williama Dudleya. Czas to zmienić.
Czym jest FOMC
FOMC (Federal Open Market Committee, czyli Federalny Komitet do spraw Operacji Ot war tego Rynku) to odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Jako organ fed, odpowiada za kształtowanie polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Na fomc zasadniczo składa się dwunastu członków, choć w 2016 było ich tylko dziesięciu. W pełnym składzie Komitet FOMC to siedmiu członków Rady Gubernatorów oraz pięciu z dwunastu szefów poszczególnych banków tworzących System Rezerwy Federalnej, czyli fed. Szefowie poszczególnych banków zasiadają w Komitecie rotacyjnie, przy czym prezydent nowojorskiego oddziału fed jest stałym członkiem Komitetu. Obecnie Rada Gubernatorów składa się z pięciu członków, gdyż dwa stanowiska cały czas pozostają nieobsadzone.
Rradę Gubernatorów tworzą obecnie:
Przewodnicząca – Janet Yellen
Wicerzewodniczący – Stanley Fisher
CzłonKowie – Daniel tarullo, Jerome Powell, Lael Brainard
Stałym członkiem fomc (oprócz członków Rady Gubernatorów) jest również William Dudley – obecny prezydent fed z Nowego Jorku. Pozostali członkowie fomc wybierani są na roczne kadencje w systemie rotacyjnym.
Każdego roku wybiera się po jednym członku z czterech grup:
1. Prezydenci oddziałów FED z Bostonu, Philadelphii i Richmond
2. Prezydenci oddziałów FED z Cleveland i Chicago
3. Prezydenci oddziałów FED z Atlanty, St. Louis i Dallas
4. Prezydenci oddziałów FED z Minneapolis, Kansas City i San Francisco
Gołębie i jastrzębie
Podejście poszczególnych członków do polityki pieniężnej określane jest popularnie jako gołębie lub jastrzębie, w zależności od tego czy dany członek banku centralnego preferuje ekspansywną czy restrykcyjną politykę pieniężną. Mianem gołębi określa się osoby preferujące ekspansywną politykę pieniężną. Są oni mniej skłonni do podwyżek stóp procentowych, a w okresach słabej koniunktury gospodarczej jako pierwsi opowiadają się za koniecznością ich obniżek. Jastrzębie preferują bardziej restrykcyjną politykę pieniężną. Bankierzy centralni o jastrzębim nastawieniu są mniej przychylni do obniżek poziomu stóp procentowych i w okresach poprawy koniunktury gospodarczej, jako pierwsi sygnalizują potrzebę zacieśniania polityki pieniężnej, czyli podnoszenia stóp procentowych. Pomiędzy tymi dwoma grupami mamy jeszcze centrystów, czyli osoby o umiarkowanych poglądach. W poszczególnych grupach znajdziemy oczywiście członków o skrajnym nastawieniu, ale również takich, których poglądy znajdują się nieco bliżej centrum.
Zmiany składu FOMC
Zobaczmy jak prezentuje się obecny skład fomc (na rok 2016) pod względem nastawienia do polityki pieniężnej oraz jak ten skład będzie wyglądał w przyszłym roku.
Stali członkowie FOMC:
Janet Yellen – gołąb
Stanley Fisher – centrysta
Lael Brainard – gołąb
Jerome Powell – centrysta
Daniel Tarullo – gołąb
William Dudley – gołąb
Pozostali członkowie w 2016 roku :
Esther George, Kansas City – jastrząb
Loretta Mester, Cleveland – jastrząb
Eric Rosengren, Boston – gołąb
James Bullard, St. Louis – jastrząb
Pozostali członkowie w 2017 roku :
Charles Evans, Chicago – gołąb
Patrick Harker, Philadelphia – gołąb
Robert Kaplan, Dallas – gołąb
Neel Kashkari, Minneapolis – gołąb
Już podczas samej analizy zmian w składzie fomc, powinniśmy dojść do niezwykle istotnego wniosku: w roku 2017 Komitet będzie znacznie bardziej gołębi, niż w tym roku, gdyż z grona głosujących wypadnie jeden gołąb oraz trzy jastrzębie, a do Komitetu wejdzie czterech członków o gołębim nastawieniu. Może to oznaczać, że w przyszłym roku FED może mieć trudności z realizowaniem swojego planu podwyżek stóp procentowych.
To że Komitet będzie składał się wyłącznie z gołębi i centrystów nie oznacza oczywiście, że podwyżki stóp procentowych nie są możliwe. Nawet gołębie zdają sobie sprawę z tego, że w określonych warunkach, zacieśnianie polityki pieniężnej jest potrzebne. fed ze swoją polityką pieniężną płynie obecnie pod prąd, gdyż globalne tendencje opierają się na luzowaniu polityki pieniężnej, przy czym normalizacja poziomu stóp procentowych jest konieczna, by w przypadku załamania gospodarczego bank centralny miał możliwość wykorzystania narzędzi do pobudzenia gospodarki. Oznacza to w uproszczeniu, że bank musi mieć z czego ciąć stopy procentowe. W ostatnich latach co prawda przekonaliśmy, że stopy procentowe mogą zejść do ujemnych poziomów. Ten środek jednak na razie nie sprawdza się w pełni i generuje różnego rodzaju ryzyka dla systemu finansowego.
Czyj głos najważniejszy?
Zdarzają się przemówienia członków fed, które przechodzą bez echa, ale są również takie, na które rynki wyczekują z niecierpliwością.
Hierarchię wagi wypowiedzi zaczynamy od Przewodniczącej Rady Gubernatorów, gdyż to jej zdanie, w przypadku równej liczby głosów za poszczególnymi opcjami, jest rozstrzygające. W drugiej kolejności uwaga kierowana jest na Wiceprzewodniczącego Fishera oraz pozostałych, stałych członków Komitetu. Praktycznie na tym samym poziomie istotności znajdują się w ypowiedzi pozostałych członków, którzy w danym roku zasiadają w fomc. Najmniej istotne są z kolei wypowiedzi członków fed niebędących w składzie fomc. Biorą co prawda udział w posiedzeniach Komitetu, ale nie uczestniczą w głosowaniu.
Kiedy gołąb przemawia jastrzębim głosem, a jastrząb przybiera gołębie pióra
Kiedy pesymista powie, że będzie źle, to czy jego zdanie będzie dla Ciebie istotne? Zaczniesz się bać dopiero wtedy, gdy optymista to potwierdzi.
Waga głosów nie zależy tylko od tego, jak wysoko dany członek Komitetu stoi w hierarchii. Równie ważne, jeśli nawet nie ważniejsze jest to, jaki komunikat przesyłają członkowie danych stronnictwa. Jeśli jastrząb mówi o konieczności podwyżki stóp procentowych, będzie to miało dużo mniejszą wagę od podobnych słów wypowiedzianych z ust gołębia. Analogicznie słowa gołębia, mówiące o konieczności luzowania polityki pieniężnej, będą miały mniejszy wpływ na zachowanie rynków, niż te same słowa wypowiadane przez jastrzębia. Jastrzębie komunikaty z ust gołębia oraz gołębie komunikaty z ust jastrzębia to najbardziej istotne informacje, gdyż świadczą o możliwych zmianach tendencji wśród członków Komitetu. Jeśli gołąb zagłosuje za podwyżką stóp procentowych, tym bardziej zrobi to jastrząb.
Ułatwiona obserwacja jastrzębi i gołębi na FXMAG.PL
O terminie większości istotnych przemówień możemy dowiedzieć się korzystając z kalendarza makroekonomicznego. Wypowiedzi są następnie analizowane i komentowane przez serwisy informacyjne. Sam opisuję je na łamach portalu FxFag, dlatego zachęcam Cię do śledzenia tych treści, tak byś miał większą świadomość tendencji w obecnej polityce banków centralnych, ze szczególnym uwzględnieniem Rezerwy Federalnej.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję