Kurs korony norweskiej do polskiego złotego już drugi tydzień z rzędu notowany był poniżej poziomu 0,36 PLN. Obecnie, 1 NOK jest zatem warta zaledwie 0,35 PLN. Wiele czynników w ostatnim czasie utrzymywało koronę norweską na niskim poziomie.
Korona norweska w potrzasku wahań cen ropy i gazu
Korona norweska w zeszłym tygodniu jednocześnie musiała stawić czoła rozbieżnym siłom na rynkach surowców energetycznych. Z jednej strony, wiele działo się na rynku ropy naftowej, a z drugiej w sektorze gazu ziemnego.
“Korona norweska dobrze zniosła zawirowania na giełdach w tym tygodniu. Między innymi, był to ciągły spadek cen ropy od inauguracji Trumpa, ale także przedłużający się wzrostem cen gazu ziemnego w Europie do poziomu powyżej 50 EUR/MWh” - napisali analitycy rynku walut z Credit Agricole.
Wykres: Kurs korony norweskiej poddawany była niwelującym się wzajemnie impulsom z rynku ropy i gazu ziemnego.

Źródło: Bloomberg, Credit Agricole CIB.
“Nieliczne publikacje danych gospodarczych w Norwegii nie nadały koronie norweskiej żadnego kierunku i wątpimy by kolejne statystyki publikowane w nadchodzącym tygodniu cokolwiek zmieniły” - zauważyli analitycy z Credit Agricole.
Wykres: Kurs korony norweskiej do polskiego złotego (NOK/PLN) na przestrzeni ostatnich lat poddany był dużym wahaniom.

Źródło: TradingView.
Korona norweska w rękach Banku Norwegii
Kurs korony norweskiej jest w dużej mierze kształtowany przez politykę pieniężną Norges Bank, który ustala wysokość stóp procentowych czy interweniuje na rynku walutowym w razie potrzeby. Jednak kluczową rolę odgrywa również jeszcze jeden element: to transakcje związane z koroną norweską i państwowym funduszem majątkowym.
“Zakupy walut w lutym w imieniu państwowego funduszu majątkowego mogą być kontynuowane w mniej więcej tym samym tempie, czyli nieco szybciej niż pod koniec ubiegłego roku” - czytamy w analizie Credit Agricole.
“Oczekiwane podatki od ropy naftowej za 2024 rok zostały skorygowane nieco wyżej: z około 350 mld NOK do 380 mld NOK (...) Ważnym wydarzeniem dla NOK może być to, że Norges Bank zacznie sprzedawać waluty (kupując NOK) od marca, aby zapłacić za dywidendę należną rządowi” - dodano.
“W każdym razie operacje te same w sobie nie powinny wystarczyć do wywołania znaczącego wzrostu kursu korony norweskiej NOK” - skomentowali analitycy Credit Agricole.
Czytaj także: Korona norweska tonie w czerwieni. Kurs NOK/PLN przypomina wodospad
Korona norweska skrajnie niedowartościowana? Prognoza dla NOK
Korona norweska jest niedowartościowana, wynika z analizy Credit Agricole. Oznacza to, że wartość korony NOK jest niższa niż wynikałoby to z modeli ekonomicznych opracowanych przez analityków. To z kolei stwarza szansę na odbicie waluty w przyszłości. Nie jest to jednak prognoza, a jedynie porównanie wartości waluty do szacunków sporządzonych na postawie ekonomicznych kryteriów.
Wykres: Porównanie notowań kursu dolara do korony norweskiej (linia zielona) wobec modeli wyceny wartości godziwej waluty przygotowanym przez Credit Agricole.

Źródło: Credit Agricole.
“Mniej niepewne globalne otoczenie w nadchodzących miesiącach może w końcu pozwolić niedowartościowanej koronie norweskiej skorzystać z korzystnych fundamentów” - podsumowali analitycy walutowi z Credit Agricole.
“Atrakcyjne fundamenty gospodarki Norwegii, jastrzębi Norges Bank i utrzymujące się niedowartościowanie mogą sprawić, że NOK może stać się preferowaną długą pozycją na 2025 rok” - dodali.
Zobacz również: Korona norweska runęła już o 28%. Przełom kursu NOK/PLN nastąpi w 2025 - sprawdź prognozy
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję