Korekta na kursie euro do złotego (EUR/PLN). Notowania eurodolara (EUR/USD) odbijają

W ubiegłym tygodniu kurs
jak również liczne dane z USA i Chin nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Przez cały ubiegły tydzień mieliśmy do czynienia z osłabieniem dolara względem euro, do czego przyczyniła się m.in. publikacja wyższych od konsensusu danych o inflacji w USA, która nasiliła obawy inwestorów, że ożywieniu gospodarczemu w USA towarzyszyć będzie wyraźne przyspieszenie wzrostu cen.
że ożywienie gospodarcze w USA postępuje szybciej niż w strefie euro, nie zdołała odwrócić tego trendu. W tym tygodniu kluczowe dla kursu polskiej waluty będą publikacje wstępnych indeksów PMI dla najważniejszych gospodarek strefy euro. Uważamy, że w przypadku realizacji naszych niższych od konsensusu rynkowego prognoz dane mogą przyczynić się do umocnienia złotego.
Dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w polskim sektorze przedsiębiorstw, a także dane z USA (sprzedaż domów na rynku wtórnym, sprzedaż nowych domów) będą naszym zdaniem neutralne dla kursu polskiej waluty. Ograniczony wpływ na kurs złotego będzie miało także posiedzenie EBC.
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS obniżyły się do 0,50 (spadek o 3pb), 5-letnie do 1,25 (spadek o 1pb), a 10-letnie zwiększyły się do 1,78 (wzrost o 2pb). Najważniejszym czynnikiem kształtującym stawki IRS była wtorkowa aukcja outright-buy, na której NBP skupił obligacje skarbowe oraz obligacje na rzecz Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 wyemitowane przez BGK o wartości 5,6 mld PLN, z czego 0,5 mld stanowiły obligacje BGK. Tym samym jak dotąd NBP skupił obligacje o łącznej wartości 118,8 mld PLN.
co przyczyniło się do spadku stawek IRS na długim końcu krzywej. Z kolei w czwartek BGK przeprowadził aukcję, na której sprzedał obligacje na rzecz Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 o 9- i 12-letnich terminach zapadalności za 1,7 mld PLN przy popycie równym 2,1 mld PLN. Aukcja nie miała istotnego wpływu na stawki IRS. W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą publikacje krajowych danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.
że mogą one doprowadzić do wzrostu stawek IRS. Przeciwny wpływ mogą mieć natomiast publikacje wstępnych indeksów PMI dla najważniejszych gospodarek strefy euro. Dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w polskim sektorze przedsiębiorstw oraz dane z USA (sprzedaż domów na rynku wtórnym, sprzedaż nowych domów) nie będą miały naszym zdaniem istotnego znaczenia dla stawek IRS. Ograniczony wpływ na krzywą będzie miało najprawdopodobniej również posiedzenie EBC.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję