Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Złoty okres dla funduszy hedgingowych... a raczej dla zarządzających takimi funduszami wydaje się dobiegać końca. Wyniki fundzuszy typu hedge w ostatnich latach nie zwalały z nóg, co więcej, dawały znacznie mniejsze zyski od zdecydowanie bezpieczniejszych form inwestowania. Mimo wszystko zarządzający tymi funduszami wciąż pobierają za swoje usługi bajońskie sumy. Ta sytuacja musiała się kiedyś skończyć. Z rynku funduszy hedgingowych zaczyna odpływać  kapitał i menadżerowie zorientowali się, że nadchodzi potrzeba zmian.

 

"Prowizje są absurdalne" stwierdził Jim Chanos (miliarder zarządzający funduszem hedgingowym) podczas konferencji SALT w Las Vegas. "Jestem zszokowany tym, że utrzymywały się na tak wysokim poziomie przez tak długi czas".

Leon Cooperman, założyciel funduszu Omega Advisors, ostrzega, że branża funduszy hedge warta około 3 biliony dolarów znalazła się pod ostrzałem.

 

Reklama

Słabe wyniki, wysokie prowizje

Problemem branży jest to, że wyniki funduszy nie są już tak atrakcyjne jak były kiedyś. Indeks HFRI wskazuje, że fundusze typu hedge generowały w ostatnich 5 latach średnie wyniki na poziomie 1,7% rocznie. W tym samym czasie indeks S&P500 rósł średnio 11% rocznie!

Ogromna część zysków klientów zjadana jest przez opłaty i prowizje. Standardowa struktura opłat znana jest jako "2 i 20", czyli 2% prowizji od całości aktywów funduszu i 20% prowizji od zysków. W ten sposób menadżerowie funduszów są w stanie zarabiać ogromne sumy pieniędzy nawet w sytuacji, gdy ich fundusze wykazują straty.

Czytaj:  2015 słabym rokiem dla funduszy hedgingowych, ale nie dla menadżerów [ranking zarobków]

 

Pieniądze płyną do funduszy ETF

Reklama

Miarka się przebrała i branża funduszy hedgingowych doświadcza właśnie znacznego odpływu kapitału. Tylko w pierwszym 3 miesiącach bieżącego roku klienci wycofali z funduszy kapitał o łącznej wartości 15,1 miliarda dolarów. Jest to największy odpływ kapitału od 2009 roku. Inwestorzy kierują swoje pieniądze w stronę bardziej pasywnych strategii inwestycyjnych. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się akcyjne fundusze typu ETF. W ciągu ostatnich trzech lat na ten rynek trafiło 405 miliardów dolarów.

 

Otoczenie rynkowe nie sprzyja generowaniu ponadprzeciętnych wyników

Obecna sytuacja na rynkach finansowych nie sprzyja strategiom stosowanym przez fundusze hedgingowe. W ostatnim okresie wiele rynków porusza się w jednym kierunku. Wysoka korelacja pomiędzy różnymi klasami aktywów (nawet takimi, które teoretycznie nie mają ze sobą nic wspólnego) sprawia, że trudniej jest pokonać rynek i generować wyniki lepsze od benchmarków rynkowych.

 

Sprawdź również: Fundusz hedgingowy a hedging, czyli dlaczego nie zawsze warto ufać naszej intuicji?

Reklama

 

Źródło informacji: CNN


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama