Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Konflikt w Turcji przybiera na sile

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Konflikt w Turcji pomiędzy Kurdami a władzami w ostatnim czasie nabiera na sile. W atakach dokonywanych przez Partię Pracujących Kurdystanu w ostatnim czasie poniosło śmierć lub zostało rannych wielu żołnierzy oraz policjantów. Tureckie władze zdecydowały się na wprowadzenie w trakcie weekendu godziny policyjnej w miejscach gdzie dochodziło do największego zaognienia działań.

Opozycja w kraju obawia się, że prezydent Recep Erdogan może wykorzystać aktualną sytuację jako powód do przeprowadzenia zamachu stanu podając bezpieczeństwo narodowe jako powód działań. Aktualna sytuacja polityczne w Turcji jest napięta nie tylko z powodu konfliktu z Kurdami, ale również w związku z fiaskiem negocjacji koalicyjnych. Partia AKP ma jeszcze czas na dojście do porozumienia, z którąś z partii opozycyjnych w kwestii utworzenia rządu, ale taka ewentualność wydaje się coraz mniej prawdopodobna, a ponowne wybory parlamentarne mogą okazać się koniecznością. Napięta sytuacja polityczna w kraju odciska swoje piętno na kursie lokalnej waluty. Para USDTRY znajduje się w okolicach historycznych szczytów przy poziomie 2,85, a w ostatnich dniach waluta sukcesywnie traci. Jutro odbędzie się posiedzenie Banku Centralnego Republiki Turcji, podczas którego ma zostać podjęta decyzją o poziomie stóp procentowych. Konsensus rynkowy nie oczekuje zmiany kosztu pieniądza z aktualnego poziomu 7,50% jednak silna deprecjacja tureckiej liry sygnalizuje ryzyko jastrzębiego stanowiska Banku. Jednak takie działanie mogłoby się spotkać z krytyką ze strony władz – co już działo się we wcześniejszej części tego roku, gdzie w wątpliwość poddawano niezależność władz monetarnych w Turcji – co zasygnalizował ostatnio doradca prezydenta Erdogana, który stwierdził, że Bank Centralny nie powinien stosować celu kursu walutowego poprzez stopy procentowe.

Przechodząc do sytuacji w krajach rozwiniętych, może zauważyć aprecjację funta szterlinga. Jest to do pewnego stopnia spowodowane przez jastrzębią wypowiedź członka Komitetu Polityki Pieniężnej w Banku Anglii – Kristin Forbes. Jej zdaniem utrzymywanie stóp procentowych na aktualnym bardzo niskim poziomie w trakcie kiedy w gospodarce pojawiają się sygnały ekspansji powoduje ryzyko dla stabilnego wzrostu, gdyż w pewnym momencie mogłaby zajść konieczność przyspieszenia ścieżki zacieśniania polityki monetarnej. Forbes uważa, że czekania aż inflacja CPI dojdzie do celu może nie być optymalnym rozwiązaniem, gdyż główna miara nie pokazuje w pełni presji na wzrost cen w gospodarce. W podobnym tonie w swoim wywiadzie wypowiedział się David Miles (opuszcza Komitet z końcem sierpnia), gdyż jego zdaniem istniały powody, które pozwalały na rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych już podczas ostatniego spotkania.

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie publikacja zapisu z ostatniego spotkania Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w Stanach Zjednoczonych. Minutes będą ściśle obserwowane, gdyż rynek będzie chciał znaleźć sygnały, które pokazałyby jaką decyzję Fed podejmie we wrześniu. Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym najważniejsze powinny okazać się publikacje z USA, czyli indeks Empire State dla przemysłu oraz NAHB dla rynku nieruchomości. Przed godziną 10:00 dolar kosztował 3,7714 złotego, euro 4,1769 złotego, funt 5,9021 złotego, zaś frank 3,8547 złotego.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Arkadiusz Trzciołek

Arkadiusz Trzciołek

Analityk rynków finansowych w XTB. Specjalizuje się w analizie rynków walutowych z szczególnym naciskiem na pary z grupy G10 oraz Europy środkowo-wschodniej. Ceni sobie podejście makroekonomiczne do analizy wydarzeń na rynkach, wspierając się metodami ilościowymi przy wykorzystaniu modeli ekonometrycznych. Biegle posługuje się językiem angielskim, zna język niemiecki oraz hiszpański. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.


Tematy

Reklama
Reklama