Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz walutowy XTB - stabilizacja sytuacji wraz z zaskoczeniem z Chin

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mijający tydzień był jednym z najgorszych początków roków w ostatnich latach. Po raz kolejny mieliśmy do czynienia z obawami o wzrost gospodarczy w Chinach, a dodatkowo mieliśmy mocną przecenę na rynku ropy naftowej, co również dolało oliwę do ognia.

Chiny dzisiaj mocno zaskoczyły, raczej pozytywnie, gdyż działania wskazują na stabilizację sytuacji. Po wczorajszej sesji w Chinach, która trwała 14 minut, dzisiaj mamy zwykła sesję, a dodatkowo został zawieszony automatyczny mechanizm, który kończy handel wraz ze spadkiem głównych indeksów o 7%. Dodatkowo, pomimo wczorajszych plotek nie mamy mocnej dewaluacji juana. Co więcej, dzisiejsze ustalenie kursu przez bank centralny Chin jest wyższy niż w dniu wczorajszym! Widać, że Ludowy Bank Chin (PBOC) na siłę chce poprawić nastroje wśród inwestorów, zachęcając ich stwierdzeniem: "kupujcie akcje, taniej już nie będzie". W efekcie mamy powrót optymizmu na rynku i wzrost apetytu na ryzyko. Również na rynku walutowym.

Mówi się jednak o dalszych ruchach stabilizacyjnych. Chińskie spółki państwowe mają skupować głównie akcje sektora finansowego, oraz innych sektorów, które najbardziej ciążą w indeksach. W Chinach wciąż jest kilka nietypowych zasad. Na przykład dany inwestor nie może tego samego dnia sprzedać i kupić akcji tej samej spółki. Dzienne ruchy na pojedynczych akcjach ograniczone są do 10%. Strategie hedgingowe praktycznie umarły, ze względu na zmniejszenie się wolumenu na kontraktach o 99% po interwencjach rządu. Zagraniczni inwestorzy objęci są limitem dziennego obrotu.Kluczowym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy, chociaż sam fakt  zszedł nieco na drugi plan, przynajmniej na razie, przesłoniony póki co przez Chiny. Raport ADP wykazał wzrost zatrudnienia o 257 tysięcy. Stosunkowo dużo w porównaniu do konsensusu, który zakładał odczyt poniżej 200 tysięcy. Dodatkowo mieliśmy pozytywny odczyt subindeksu zatrudnienia ISM ze strony sektora usług. Słychać jednak głos z rynku, że  może być to pułapka, pokazując, iż w latach 2010-2013 rządowy raport był dużo gorszy niż wskazywał ADP i sugerując, że być może jest tu ukryta jakaś statystyczna pułapka, która doprowadzi jutro do dużego rozczarowania. Sam wzrost ADP może być wywołany czynnikami sezonowymi, dlatego lepiej być ostrożnym. Mimo wszystko EURUSD znajduje się stosunkowo wysoko znajdując się nieznacznie poniżej poziom 1,0900.Rajd na parze EURPLN wydaje się być zatrzymany. Para odbija się z okolic poziomu 4,35 i w tym momencie wydaje się, że powinno być taniej. Z drugiej strony PLN nie reaguje jeszcze na stabilizację sytuacji, choć optymizm jest już widoczny praktyczni na wszystkich rynkach. Przed godziną 09:00 za euro musieliśmy płacić 4,3390 zł, za dolara: 3,9897 zł, za funta: 5,8308 zł oraz za franka: 3,9954 zł.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Stajniak

Michał Stajniak

Wicedyrektor Działu Analiz XTB. Specjalizuje się rynkach surowców i towarów, rynku walutowym oraz sytuacji ekonomicznej w Polsce, USA i Chinach. Z XTB związany od 2014 roku, gdzie rozpoczął jako analityk rynków finansowych, by w 2019 roku awansować na stanowisko Zastępcy Dyrektora Działu Analiz. Jego komentarze często pojawiają się w mediach, w których dzieli się swoją wiedzą z zakresu rynków finansowych. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na studiach podyplomowych “Profesjonalny Inwestor”

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


Tematy

Reklama
Reklama