Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz walutowy XTB - przebudzenie federalnej mocy

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jest bardzo prawdopodobne, iż środa 16 grudnia 2015 roku przejdzie do historii jako dzień, który niejako symbolicznie zakończy czas kryzysu finansowego rozpoczętego blisko dekadę temu. To dziś Rezerwa Federalna zadecyduje o wysokości stóp procentowych, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że o godzinie 20:00 ujrzymy pierwszą od dziewięciu lat podwyżkę stóp w USA.

Decyzja FED nie jest jednak wielkim zaskoczeniem, gdyż ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki zdecydowanie wspierały tego typu scenariusz. Mocny rynek pracy ze średnim przyrostem miejsc pracy w ostatnim kwartale na poziomie 213 tysięcy, solidny wzrost gospodarczy, a także pierwsze oznaki odbijającej inflacji – to wszystko sprawia, iż decyzja Rezerwy Federalnej jest w tym momencie praktycznie formalnością. Prawdopodobieństwo tego typu scenariusza wyceniane jest przez rynek na poziomie 76%, a blisko 98% ekonomistów przepytanych przez agencję Bloomberg oczekuje podwyżki stóp procentowych w trakcie dzisiejszego posiedzenia. Z tego względu należy oczekiwać, iż to nie sama decyzja zadecyduje o dalszym losie dolara, a prognozy członków Komitetu dotyczące przewidywanej wysokości stóp procentowych.Największą uwagę będzie przykuwać wykres przedstawiający projekcje wobec stopy procentowej na przyszłe lata (tzw.dot-plot). Ten wykres niejako pokazuje nam, ilu podwyżek stóp procentowych możemy oczekiwać w najbliższych latach oraz wokół jakiego poziomu znajduje się konsensus w FOMC. Zauważamy, że we wszystkich z tegorocznych spotkań, kiedy były publikowane projekcje ekonomiczne, sukcesywnie obniżana była ścieżka przewidywanych stóp procentowych. Uważamy, że podczas grudniowego spotkania istnieje niewielka szansa na podwyższenie ścieżki prognoz w dot-plocie, gdyż oznaczałoby, że stopy procentowe musiałyby być podnoszone w zasadzie co kwartał. Naszym zdaniem Fed nie będzie chciał dawać aż tak jastrzębiego sygnału podczas najbliższego spotkania. Dlatego ewentualne utrzymanie prognoz, które obserwowaliśmy we wrześniu byłoby i tak stosunkowo pozytywnym sygnałem dla dolara. Obniżęnie prognoz - zwracamy uwagę nie tylko na medianę, ale i dominantę - może być sygnałem dla dalszej wyprzedaży dolara, gdyż znalazłoby się poniżej ścieżki, która jest aktualnie wyceniana zarówno przez rynek stopy procentowej jak i większość ekonomistów.


Dzisiejsze posiedzenie Rezerwy Federalnej będzie także niezwykle istotne dla polskiego złotego, który jako waluta z gospodarek wschodzących jest narażony na ruchy kapitału spekulacyjnego. Jastrzębi sygnał może wywołać kolejną falę wyprzedaży tego typu walut, gdyż wspomniany kapitał będzie odpływał w kierunku gospodarki amerykańskiej. Z drugiej strony ewentualna „gołębia podwyżka" może być pozytywnym sygnałem dla polskiego złotego, który ostatnimi czasy przeżywa wyjątkowo ciężkie chwile.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Stasik

Jakub Stasik

W X-Trade Brokers zajmuje się głównie analizą rynków walutowych oraz wpływu zachodzących procesów makroekonomicznych na rynek. Jest autorem komentarzy walutowych pojawiających się w serwisach ogólnopolskich. Praktyk rynku akcyjnego oraz rynku walutowego Forex. Zwycięzca XXVI edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Biegle posługuje się językiem angielskim oraz językiem francuskim.


Tematy

Reklama
Reklama