Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz walutowy - to nie są dobre dni dla dolara

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Za nami najgorszy dzień dla amerykańskiej waluty od 7 lat. Co więcej, praktycznie nic nie zwiastuje zmiany na lepsze. Rozczarowują wszystkie czynniki, a do tego dochodzi kilka kolejnych. Między innymi coraz słabszy amerykański konsument i ogółem słabnący sektor usług. Wraz z gołębimi komentarzami ze strony członków Fed i pogarszającą się sytuacją na globalnych rynkach finansowych, USD nie ma oparcia z żadnej strony.

Na początku sesji widzimy kontynuację wczorajszych ruchów. Wczoraj dolar tracił do wszystkich walut G10, dzisiaj umacnia się jedynie wobec CHF. Pod presją znajdują się także rynki akcyjne. O ile wczoraj obserwowaliśmy próbę odrobienia strat, a odbicie cen ropy o 10% wpłynęło na poprawę nastrojów pod koniec sesji, o tyle dzisiaj po optymizmie śladu już nie widać, a DAX znajduje się coraz bliżej dołków. Mocniej w górę ruszył WIG20, rośnie o 1,41%, a w indeksie rośnie 19 z 20 spółek. Wzrosty napędza KGHM, po tym jak pojawiły się pozytywne informacje o możliwym ograniczeniu podatku od kopalin, dodatkowo odbijają ceny miedzi. Jeśli chodzi o ropę, widzimy dzisiaj zniesienie wczorajszego, bardzo dynamicznego wybicia, po pogłoskach o możliwym spotkaniu 6 producentów ropy. Jednak cięcia produkcji wydają się bardzo mało prawdopodobne, a sytuacja fundamentalna nie uległa zmianie.

Mocno spadają rentowności obligacji, zwłaszcza amerykańskich, a rynek zdecydowanie zmienia swoje oczekiwania do przyszłej polityki monetarnej w USA. Nie zmienia to jednak faktu, że znajdują one potwierdzenie w innych rynkach. Krzywa dochodowości w USA bardzo mocno się wypłaszacza, spread pomiędzy rentownościami dwuletnich i 10 letnich amerykańskich obligacji jest na najniższych poziomach od lat. Wczoraj poznaliśmy bardzo słabe z USA. Poza bardzo słabą kondycją przemysłu, ostatnim czasem obserwujemy także słabnięcie sektora usług, czyli motor napędowy amerykańskiej gospodarki. Jeśli chodzi o ISM dla usług, odczyt okazał się gorszy od ostatniego, wskazując na szersze spowolnienie w gospodarce, jednak wciąż utrzymuje się wzrost sektora. Co ważne, bardzo słabo wypadł subindeks zatrudnienia, spadając w styczniu do poziomu 52.1, co wskazuje na spowolnienie po świetnym tempie w grudniu. Wiele banków już obniżyło prognozy na piątkowe payrolle.

Za nami wystąpienie Mario Draghiego, które nie ukoiło rynkowych niepokojów. DAX rusza w dół, EURUSD w górę. Draghi powiedział, że inflacja pozostaje nisko przez globalne czynniki, a EBC będzie walczył z takim stanem rzeczy. Rynek nie popełnia jednak dwukrotnie tego samego błędu, przeceniając gołębie możliwości działania EBC. Dzisiaj także decyzja Banku Anglii. O ile stopa procentowa pozostanie prawdopodobnie na niezmienionym poziomie, kluczowe będą projekcje, zwłaszcza inflacyjne, a także słowa prezesa Carneya

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Tematy

Reklama
Reklama