Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz giełdowy - bardzo słaby początek miesiąca na rynkach

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spadające ceny ropy oraz wciąż rosnące obawy dotyczące chińskiej gospodarki nie pozwalają przedłużyć zeszłotygodniowych wzrostów na giełdach. Początek miesiąca po raz kolejny pokazuje negatywny sentyment jaki panuje wśród inwestorów na całym świecie. Pomimo całkiem niezłej sesji w Chinach, Europa kontynuowała dziś wczorajsze spadki.

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od decyzji w sprawie stóp procentowych w Australii. Stopy pozostały na niezmienionym poziomie, co nie zaskoczyło rynku, jednak komunikat wskazywał na minimalne oddalenie się perspektywy ewentualnych obniżek co przełożyło się na spadki na australijskich indeksach. Mieszaną sesję zanotowały dziś Chiny, gdzie Shanghai Composite wzrósł o 2.26%, a indeks Hang Seng spadł o 0.76%.

Początek sesji w Europie, gdzie indeksy otworzyły się w okolicy wczorajszych zamknięć nie zapowiadał skali wyprzedaży jaka miała miejsce w późniejszych godzinach. Kalendarz makroekonomiczny nie obfitował w ważne wydarzenia, przez co negatywny sentyment wspierany przez spadki cen ropy przeważał w ciągu całego dnia. Plotki o możliwym ograniczeniu produkcji ropy przez kraje OPEC zostały już wielokrotnie zdementowane co spowodowało, iż zeszłotygodniowe wzrosty zostały błyskawicznie wymazane, a cena "czarnego złota" powróciła w okolice 30 dolarów za baryłkę. DAX o godzinie 17 traci dziś 2.06%, CAC40 2.93%, a FTSE 100 2.49%.

Podobna skala wyprzedaży jest obecna również na polskim rynku, gdzie WIG20 zakończył dziś dzień 2.58% poniżej kreski. Indeksowi oprócz negatywnego sentymentu na rynkach światowych ciążyły również wyceny banków. Na 9 lutego zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych, podczas których przedstawiciele banków mają tłumaczyć się ze swoich decyzji dotyczących podwyższenia opłat. Wciąż nie znamy również ostatecznego kształtu ustawy o przewalutowaniu kredytów w walutach obcych.

Początek sesji przynosi spadki także w Stanach Zjednoczonych, gdzie S&P500 traci na początku sesji 1.38%. Początek obecnego miesiąca zapowiada kolejny, słaby okres dla inwestorów na całym świecie

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Tematy

Reklama
Reklama