Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Wydarzenia i komentarze
    1. Rynki na dziś
      1. Rynek krajowy
        1. Rynki zagraniczne

          §  PL: Brak publikacji najważniejszych wskaźników makroekonomicznych.

           

          Wydarzenia i komentarze

          §  PL: Według wstępnych danych inflacja CPI w Polsce wzrosła we wrześniu do 5,8% r/r z 5,5% r/r miesiąc wcześniej przewyższając konsensus prognoz. Według danych informacji przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny przyspieszenie inflacji miało szeroki zakres, w tym dotyczyło inflacji bazowej, która według naszych szacunków wyniosła 4,0-4,1% r/r wobec 3,9% r/r przed miesiącem. Zaburzenia w łańcuchach dostaw potęgują wzrost cen, który napędzany jest silnym popytem i stymulacją fiskalno-monetarną. Z tego też powodu nie uważamy, że inflacja ma obecnie charakter stricte podażowy Perspektywy inflacji pozostają niekorzystne, a ścieżka CPI najprawdopodobniej przewyższy w tym roku poziom 6,0% r/r. W przyszłym roku inflacja zacznie się stopniowo obniżać, choć przekroczy w naszej ocenie 4% i dopiero pod koniec 2022 r. wskaźnik CPI może zbliżyć się do górnej granicy celu NBP. Czynnikiem powstrzymującym większość członków Rady Polityki Pieniężnej przed zacieśnieniem polityki monetarnej pozostaje niepewność pandemiczna, która w naszej ocenie pozostaje dużo mniejsza niż przed rozpoczęciem programu szczepień. Stąd podwyżka stóp procentowych w listopadzie, bądź grudniu wydaje się zasadna.

           

          Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 5Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 5

           

          Reklama

          §  PL: Indeks PMI obrazujący nastroje w krajowym przemyśle obniżył się we wrześniu do 53,4 pkt z 56,0 pkt miesiąc wcześniej. Odczyt ten okazał się negatywną niespodzianką. Jest to trzeci z rzędu spadek wskaźnika, który osiągnął poziom najniższy od lutego br. Raport z badania PMI wskazuje, że do hamowania bieżącej produkcji przyczyniają się niedobory surowców i półproduktów. Przekładają się one na wzrost cen dostaw towarów oraz cen produkcji sprzedanej. Wysokie ceny wyrobów gotowych ograniczają z kolei popyt odzwierciedlony w zniżce nowych zamówień w sektorze. Dane te wpisują się w globalny obraz sektora przemysłowego, który boryka się z problemami niewystarczających dostaw, ich opóźnień i silnie rosnących kosztów, co będzie utrzymywało się także w najbliższych miesiącach ograniczając tempo wzrostu produkcji przemysłowej. Wolniejsze tempo ekspansji w przemyśle było przez nas spodziewane. Wydłużające się oczekiwania wzmożonych problemów podażowych i wysokich kosztów produkcji w tym sektorze kierują jednak bilans ryzyk dla prognoz PKB w nadchodzących kwartałach w dół. 

          §  PL: Agencja S&P nie opublikowała nowego raportu dotyczącego ratingu Polski. Ocena wiarygodności kredytowej Polski pozostała zatem na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. Decyzja ta nie stanowi zaskoczenia zważywszy na brak znaczących ryzyk dla niezłej sytuacji krajowych finansów publicznych.

           

          Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 2Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 2

           

          Rynki na dziś

          Globalnie rozpoczynający się tydzień to przede wszystkim oczekiwanie na wynik publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy (piątkowy raport jako główna publikacja i jej wcześniejsze „prognostyki" w środę i czwartek). Odczyty pozwolą ocenić szanse na rozpoczęcie w listopadzie procesu redukcji programu skupu aktywów w Stanach Zjednoczonych przez Rezerwę Federalną i mogą mieć istotny wpływ na przebieg notowań eurodolara w najbliższych dniach. Lokalnie zaś w centrum zainteresowania inwestorów będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (środa) i prawdopodobna konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego (czwartek/piątek?).

          Reklama

           

           

           

          Stopy procentowe nie ulegną zmianie, a  w centrum uwagi będą wypowiedzi A.Glapińskiego oraz komunikat po posiedzeniu, które będą niezwykle istotne dla rynkowych oczekiwań co do terminu rozpoczęcia zacieśniania warunków monetarnych w Polsce. Ubiegłotygodniowy wyższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI sprawił, że rynek zdecydowanie nasilił prawdopodobieństwo normalizacji polityki monetarnej w kraju jeszcze w tym roku. W rezultacie złoty umocnił się – mimo dość niesprzyjającego otoczenia globalnego – a dochodowość obligacji skarbowych zwyżkowała – jak w przypadku 2-latki – do półtorarocznego maksimum.

           

          Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 4Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 4

           

          Rynek krajowy

          Złoty kontynuował w piątek umocnienie. Kurs EUR/PLN, który jeszcze w czwartek sięgnął przejściowo bariery 4,64 na koniec minionej sesji wynosił już 4,5870. Najnowszym wsparciem dla złotego były krajowe dane inflacyjne, które ponownie okazały się wyższe od prognoz wspierając tym samym oczekiwania na rychły początek normalizacji polityki pieniężnej w Polsce. W tym tonie wypowiedział się w piątek jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej mówiący, iż czas na sygnalną podwyżkę stóp procentowych mija, a reakcja RPP w przyszłości będzie musiała być bardziej wyraźna.

          Reklama

          Co więcej pozytywnie dla polskiej waluty oddziaływały informacje, iż Komisja Europejska może zatwierdzić Krajowe Plany Odbudowy (KPO) Polski i Węgier (stawiając warunki związane z przestrzeganiem praworządności). W efekcie lepsze nastroje rozlały się na cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Na krajowym rynku długu początek października przyniósł kontynuację trendów z końca września, a więc wzrostu dochodowości. Wspomniany odczyt inflacji CPI skutecznie wsparł zwyżkę rentowności krótkiego końca krzywej (2-latka), który (rosnąc o 5 bps) sięgnął poziomu 0,84%, czyli 1,5-rocznego maksimum. Piątek był ponadto dniem dynamicznego wzrostu stawek IRS i FRA.

           

          Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 3Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 3

           

          Rynki zagraniczne

          Piątek był drugim dniem stabilizacji notowań eurodolara wokół poziomu 1,16. Co istotne zmienności nie budziły wyższe od oczekiwań odczyty inflacji w strefie euro i Stanach Zjednoczonych oraz odmienne od konsensusu publikacje indeksów koniunktury dla Niemiec i USA. Może to świadczyć o wyczerpaniu się potencjału do umocnienia dolara, który uaktywnił się w połowie minionego tygodnia przy okazji wzrostu awersji do ryzyka (kwestia możliwej upadłości chińskiego dewelopera, czy negocjacje polityczne amerykańskich polityków w sprawie podniesienia limitu zadłużenia). Koniec tygodnia na rynku obligacji bazowych to natomiast dość solidne odreagowanie wcześniejszych zwyżek dochodowości. Zarówno rentowność Bunda jak i 10-latki amerykańskiej obniżyły się o 4 bps odpowiednio do -0,23% i 1,49%.

           

          Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 1Komentarz dzienny – Czy Rada Polityki Pieniężnej dostosuje w tym tygodniu retorykę do zmieniających się realiów inflacyjnych? - 1


          Millennium analizy i komentarze

          Millennium analizy i komentarze

          Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


          Tematy

          Informacje wiadomości

          warunki monetarne

          finanse publiczne pdf

          ustawa finanse publiczne

          owsiak finanse publiczne

          finanse publiczne owsiak pdf

          finanse publiczne ustawa

          finanse publiczne - ściąga

          finanse publiczne i prawo finansowe

          finanse publiczne w pigułce

          inanse publiczne definicja

          finanse publiczne książka

          finanse publiczne w polsce

          stanisław owsiak finanse publiczne pdf

          finanse publiczne test

          finanse publiczne a prywatne

          finanse publiczne to

          inforlex finanse publiczne

          finanse publiczne książka pdf

          finanse publiczne i prawo finansowe pdf

          finanse publiczne : współczesne ujęcie pdf

          co to są finanse publiczne

          finanse publiczne owsiak

          finanse publiczne chomikuj

          owsiak finanse publiczne współczesne ujęcie pdf

          finanse publiczne i prawo finansowe kosikowski pdf chomikuj

          finanse publiczne teoria i praktyka owsiak pdf

          finanse publiczne pytania i odpowiedzi

          finanse publiczne szkolenia

          finanse publiczne skrypt

          finanse publiczne teoria i praktyka

          praca główny księgowy warszawa finanse publiczne

          finanse publiczne miesięcznik

          stanisław owsiak finanse publiczne

          centrum szkoleniowe finanse publiczne

          finanse publiczne funkcje

          finanse publiczne wykłady pdf

          finanse publiczne współczesne ujęcie

          jednostki sektora finansów publicznych

          sektor finansów publicznych

          dyscyplina finansów publicznych

          naruszenie dyscypliny finansów publicznych

          funkcje finansów publicznych

          ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

          sektor finansów publicznych tworzą

          jednostka sektora finansów publicznych

          minister właściwy do spraw finansów publicznych

          naruszenie dyscypliny finansów publicznych przykłady

          odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

          ustawa o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych

          prawo finansów publicznych

          zasady finansów publicznych

          podmioty sektora finansów publicznych

          ustawa o dyscyplinie finansów publicznych

          deficyt sektora finansów publicznych

          jednostki sektora finansów publicznych przykłady

          system finansów publicznych

          pojęcie finansów publicznych

          rzecznik dyscypliny finansów publicznych

          sektor publiczny a sektor finansów publicznych

          podstawy finansów publicznych

          funkcja alokacyjna finansów publicznych

          decentralizacja finansów publicznych

          komisja finansów publicznych

          funkcja redystrybucyjna finansów publicznych

          istota finansów publicznych

          podstawy finansów publicznych test pdf

          zasady odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

          standardy audytu wewnętrznego dla jednostek sektora finansów publicznych

          deficyt finansów publicznych

          dyscyplina finansów publicznych kary

          zasady gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych

          jednostki sektora finansów publicznych lista

          rozporządzenie w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych

          kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

          złota reguła finansów publicznych

          podstawy finansów publicznych pdf

          ogólne zasady finansów publicznych

          zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych

          funkcja stabilizacyjna finansów publicznych

          prawo finansów publicznych brzeziński

          komentarze

          Komentarze

          Sortuj według:  Najistotniejsze

          • Najnowsze
          • Najstarsze

          Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

          Reklama
          Reklama