Informacje na dziś
PL: Dziś odbędzie się decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nasza prognoza zgodna z konsensusem wskazuje na wzrost stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego o 0,75 pkt proc., a więc w takiej samej skali jak w maju. W przypadku realizacji naszych oczekiwań stopa referencyjna wyniosłaby 6,00%, tj. byłaby najwyższa od 2008 r. Za prognozą podwyżki o 0,75 pkt proc. przemawia przyspieszenie inflacji w maju do 13,9% r/r, luźna polityka fiskalna i ciasny rynek pracy. W naszej ocenie odczyt indeksu PMI za maj poniżej 50 pkt nie wpłynie na większość członków Rady, która w naszej opinii będzie chciała uniknąć wysyłania sygnałów zbliżania się do szczytu stóp w cyklu. Dane PMI stanowić mogą jednak ryzyko w dół dla łącznej skali zacieśniania polityki pieniężnej. W centrum uwagi będzie znajdował się komunikat po posiedzeniu, aczkolwiek trudno oczekiwać w nim przełomowych informacji dotyczących perspektyw polityki pieniężnej, podobnie jak podczas zaplanowanej na czwartek na godz. 15:00 konferencji prezesa NBP A.Glapińskiego. Oprócz podwyżki w czerwcu zakładamy jeszcze jedną podwyżkę w lipcu, po czym Rada może zechcieć dokonać przerwy. Nie sądzimy, aby główna stopa procentowa przekroczyła poziom 7,00% w tym cyklu.
Wydarzenia i komentarze
PL: Według propozycji przedstawionej przez rząd płaca minimalna w I połowie 2023 r. wynieść ma 3383 zł, co oznacza wzrost o 12,4% względem 2022 r. Z powodu wysokiej inflacji od 1 lipca 2023 r. płaca minimalna ma ponownie wzrosnąć - do 3450 zł, tj. o 14,6% także w odniesieniu do 2022 r. Oznacza to średni wzrost w całym 2023 r. wynoszący 13,5%. W wyniku tych zmian płaca minimalna wzrosłaby, według naszych oczekiwań, silniej niż w średnie miesięczne wynagrodzenie w całej gospodarce w 2023 r. Duża skala podwyżki płacy minimalnej najbardziej wesprze gospodarstwa domowe najsilniej dotknięte wysoką inflacją. Należy zauważyć jednak, że jest to kolejny element polityki gospodarczej, który stoi w kontrze do podwyżek stóp procentowych dokonywanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Może to oznaczać wolniejsze zbieganie inflacji do celu oraz konieczność większej od obecnych oczekiwań skali zacieśniania monetarnego, pomimo spodziewanego znaczącego pogorszenia koniunktury.
EZ: Indeks Sentix obrazujący nastroje wśród inwestorów finansowych w strefie euro zaskakująco wzrósł w czerwcu do -15,8 pkt z -22,6 pkt w maju. Pomimo poprawy wskaźnik ten nadal kształtuje się poniżej 0,0 pkt wskazując na pesymizm wśród ankietowanych. Gospodarka strefy euro, podobnie jak Polska, odczuwa skutki wysokiej inflacji i wąskich gardeł w łańcuchach dostaw. Europejski Bank Centralny jest zmuszony jednak do zacieśniania polityki pieniężnej, dla stabilizacji oczekiwań inflacyjnych i przeciwdziałania przelewaniu się wzrostu cen żywności i energii na ceny innych dóbr i usług.
Rynki na dziś
Wydarzeniem dnia na krajowym rynku finansowym będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Do czasu publikacji decyzji oczekujemy konsolidacji kursu EUR/PLN nieco poniżej 4,58. Ostatnie decyzje RPP wielokrotnie zaskakiwały rynki finansowe, więc jeśli wynik dzisiejszego posiedzenia RPP będzie odmienny od konsensusu (podwyżka o 0,75 pkt proc.) to należy liczyć się z dużymi wahaniami na rynku walutowym, ale przede wszystkim na rynku papierów skarbowych. Do czasu decyzji RPP zmienność będzie jednak niewielka i notowania złotego oraz krajowych obligacji powinny utrzymywać się na poziomach zbliżonych do wczorajszego zamknięcia.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję