US: Dziś o godzinie 14.30 opublikowany zostanie raport z amerykańskiego rynku pracy. Konsensu rynkowy wskazuje na wzrost liczby etatów poza rolnictwem w listopadzie o 560 tys. wobec wzrostu o 531 tys. w październiku. W tym samym czasie stopa bezrobocia spadnie do 4,5% z 4,6% miesiąc wcześniej. Postępująca poprawa na amerykańskim rynku pracy, której towarzyszy stopniowe narastanie presji płacowej, wspierać będzie oczekiwania na przyspieszenie normalizacji polityki pieniężnej przez Fed i podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku.
Wydarzenia i komentarze
HU: Narodowy Bank Węgier podwyższył 1-tygodniową stopę depozytową o 20 pkt. baz. do 3,10%. To trzecia w ciągu ostatnich trzech tygodni podwyżka tej stopy, która obecnie jest o 100 pkt. baz. wyższa od podstawowej stopy banku centralnego (obecnie znajduje się na poziomie 2,10%). Celem podwyżek stopy depozytowej jest próba wsparcia węgierskiego forinta, który tracił na wartości na fali pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych oraz rosnących oczekiwań na podwyżki stóp w USA. W ocenie węgierskich bankierów centralnych podwyższone ryzyka zewnętrzne i presja na osłabienie forinta oraz wysoka inflacja uzasadniają utrzymanie stopy depozytowej powyżej podstawowej stopy banku centralnego. Kolejne miesiące przynieść powinny dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej na Węgrzech.
Rynki na dziś
Uważamy, iż piątek na krajowym rynku walutowym może przynieść próbę niewielkiej korekty w trwającym od początku tygodnia ruchu silnego umocnienia złotego wobec euro. Polska waluta po zdyskontowaniu informacji prasowych o możliwym przełomie w akceptacji Krajowego Planu Obudowy przez Brukselę, jastrzębich wypowiedziach części przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej (w tym prezesa A.Glapińskiego) oraz wyższych od wcześniejszych prognoz danych z krajowej gospodarki oczekiwać będzie obecnie na nowe impulsy. Takim może być chociażby grudniowe posiedzenie Rady (środa), na którym z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych (niewiadomą pozostaje jej skala). Piątek na bazowych rynkach to przede wszystkim oczekiwanie na publikację danych z rynku pracy USA. Solidny odczyt powinien umacniać dolara w związku ze zwiększeniem szans na szybsze tempo normalizacji polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję